уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сталне чланице СБ УН поздравиле обнову дијалога Београда и Приштине, различити ставови о будућности Унмика
Хроника

Сталне чланице СБ УН поздравиле обнову дијалога Београда и Приштине, различити ставови о будућности Унмика

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2020.

Сталне чланице Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) данас су на видео седници о Косову поздравиле обнову дијалога Београда и Приштине и изнеле од раније познате, супротстављене ставове о будућности Мисије УН на Косову (Унмик).

На седници повоодм разматрања новог шестомесечног извештаја генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Унмика, представница САД је поздравила, како је рекла, "историјски споразум" председника Србије Александра Вучића и премијера Косова Авдулаха Хотија у Белој кући, о нормализацији економских односа Београда и Приштине.

Она је рекла да САД "аплаудирају лидерима две стране".

"Демонстрирали су изузетну храброст потписивањем историјског споразума који ће донети економски раст и нова радна места обема земљама и допринети општем напретку целог региона", казала је.

Додала је да ће Вашингтон "блиско надгледати" примену споразума из Беле куће који је описала као "значајан корак напред и највећу прилику за стварни напредак у много година".

"Наставићемо да подржавамо напоре ка постизању споразума о потпуној нормализацији односа. Снажно подржавамо дијалог Србије и Косова под окриљем ЕУ", рекла је америчка дипломаткиња.

Поновила је раније изнет став САД да је улога Унмика превазиђена и да УН треба да смање улогу Мисије на Косову и да преусмере ресурсе тамо где су потребнији.

Преиспитавање улоге Унмика затражила је и Велика Британија, наводећи да је стање данас неупоредиво другачије у односу на 1999. годину, када је Мисија УН дошла на Косово.

Представник Велике Британије при УН поздравио је обнову преговора Београда и Приштине после 20 месеци застоја.

Он је позвао званичнике Србије и Косова да се уздрже од реторике која би могла да повећа тензије.

За разлику од дипломата САД и Велике Британије, представница Француске при УН оценила је да Унмик има важну улогу и да знатно помаже Косову у борби против пандемије корона вируса.

"Унмик мора да настави рад у координацији са другим међународним актерима, нарочито с мисијом Еулекс", навела је француска представница.

И она је поздравила обнову дијалога Београда и Приштине после 20 месеци.

"Убеђени смо да Србија и Косово имају европску перпсективу и наставићемо да им помажемо на европском путу", додала је.

Реагујући на став САД и Велике Британије о смањењу улоге Мисије УН на Косову, амбасадор Русије при УН Василиј Небензја поновио је став Москве да је Унмик "кључна међународна мисија на Косову".

"Покушаји Приштине да избаци мисију УН са Косова и да формира косовску војску у супротности су са Резолуцијом 1244 СБ УН и подривају стабилност региона", рекао је Небензја.

Додао је да је став Русије јасан, да треба доћи до обострано прихватљивог решења у оквиру Резолуције 1244.

Москва се нада да ће именовање специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака допринети стварном напретку ка постизању споразума, навео је Небензја, оценивши да до сада "није било нарочитог напретка".

Небензја је рекао и да је Русија забринута због догађаја у вези са судом за злочине ОВК, укључујући "цурења докумената и ућуткивања сведока".

Навео је да на Косову нема побољшања по питању безбедности неалбанских заједница и додао да су оне и даље на мети напада.

Представник Кине при УН рекао је да Пекинг није променио политику према косовском питању и да и даље поштује територијални инегритет и суверенитет Србије.

Кина поздравља напоре две стране да дођу до решења путем преговора и позива их да спроводе постигнуте споразуме, рекао је кинески дипломата.

Амбасадор Немачке при УН Кристоф Хојсген изразио је жаљење што у данашњем обраћању министра спољних послова Србије Ивице Дачића није чуо ништа о злочинима српске стране над косовским Албанцима.

"Обраћање министра Дачића било је копија његових ранијих говора. Никад не чујемо ништа о злочинима које је српска страна починила 1998. и 1999. године, о етничком чишћењу. Заиста жалим због тога", рекао је Хојсген, амбасадор Немачке, несталне чланице СБ УН.

Он је навео и да Дачић, који се позива на Резолуцију 1244 СБ УН, "није поменуо важну чињеницу" да је Међународни суд правде 2010. године одлучио да декларација о проглашењу независности Косова не представља кршење међународног права.

Хојсген је рекао да жели да истакне значај суда за злочине ОВК и додао да није чуо да је шефица косовске дипломатије Мелиза Харадинај данас говорила о томе.

"То је важан део изградње владавине права и окончања некажњивости", казао је Хојсген.

Навео је да Немачка поздравља обнову дијалога и додао да нерешени односи Србије и Косова представљају препреку за напредак читавог региона.

Шеф УНМИK-а позвао Kосово и Србију на конструктиван дијалог

ЊУЈОРK — Шеф Мисије Уједињених нација на Kосову (УНМИK) Захир Танин поздравио је наставак дијалога Србије и Kосова у Бриселу и позвао обе стране да у конструктивним разговорима реше сва отворена питања.

Танин је на видео седници Савета безбедности Уједињених нација (УН), на којој се расправља о новом шестомесечном извештају о раду УНМИK-а, изјавио да су састанци представника Kосова и Србије у Бриселу и Вашингтону показали потенцијал за напредак "у даљем решавању тешких питања.

"Најважнији услови који морају бити испуњени да би преговори успели јесу политичко јединство, снажна посвећеност и добра воља међу лидерима, и у Приштини и у Београду, као и постојана међународна подршка постизање свеобухватног споразума о нормализацији односа", казао је Танин.

Танин је навео да је објављивање оптужница Специјализованих већа Kосова против председника Kосова Хашима Тачија (Хасхим Тхаци) и лидера Демокртаске партије Kосова Kадрија Весељија (Весели) на Kосову праћено оптужбама да је рад тог суда "политички мотивисан".

"Поједине реакције јавности на Kосову биле су забрињавајуће, укључујући покушаје да се доведе у питање легитимитет Специјализованих већа и тврдње да је његов рад политички мотивисан. Нажалост, поједини политички лидери нису увек помагали да ова лажна казивања буду исправљена", рекао је шеф Унмика.

Танин је рекао да је Специјализовано веће интегрални део косовског правосуђа и битан фактор за будућност Kосова.

 

Шеф УНМИK-а је рекао и да се Kосово у претходних седам месеци суочило са бројним изазовима, почевши од кризе изазване пандемијом корона вируса. Он је додао да Kосово "није остављено само" у борби против пандемије.

(Бета, РСЕ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер