Početna strana > Hronika > Stjepan Mesić: Osuđujem zločine u "Oluji", ali "Oluja" nije zločin
Hronika

Stjepan Mesić: Osuđujem zločine u "Oluji", ali "Oluja" nije zločin

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. avgust 2009.

Povodom obeležavanja 14. godišnjice operacije "Oluja", hrvatski predsednik Mesić oštro osudio "sve ratne zločine počinjene u Domovinskom ratu", naglasivši da je operacija značila povratak dela teritorije, koji su držali pobunjeni Srbi, pod hrvatsku upravu.

Hrvatski predsednik Stjepan Mesić oštro je osudio "sve ratne zločine počinjene u Domovinskom ratu" i rekao da je akcija "Oluja" 1995. godine značila povratak pod hrvatsku upravu dela teritorije koji su do tada držali pobunjeni Srbi.

"Ulazak Hrvatske vojske u Knin značio je kraj pobune delom zaslepljenih, a delom zavedenih naših građana srpske nacionalnosti", rekao je Mesić u Kninu na obeležavanju 14. godišnjice vojne akcije "Oluja".

Po njegovim rečima, "Oluja" je stvorila i uslove za završetak rata u Bosni i Hercegovini. "I danas i ovde, još jednom bez i najmanje kolebanja osuđujem sve zločine počinje u vreme Domovinskog rata. Bez obzira na to ko ih je počinio i ko su bile žrtve", poručio je hrvatski predsednik na svečanosti održanoj na gradskom stadionu u Kninu.

"Zločine počinjene pod krinkom hrvatstva moramo osuditi i osuđujemo još energičnije jer oni bacaju senku na pravednu i plemenitu borbu hrvatskih branitelja i na njihovu žrtvu, to mora biti jasno svakome u Hrvatskoj i svakome u inostranstvu", rekao je Mesić.

Istakavši da "Hrvatska nije sazdana na zločinu, za razliku od jedne druge tvorevine koja je u vreme Drugog svetskog rata uzurpirala hrvatsko ime", Mesić je dodao da je "takozvana Nezavisna Država Hrvatska bila zasnovana na zločinačkoj ideologiji i bila prožeta zločinom, od prvih do poslednjih dana svoga postojanja".

Predsednica vlade Jadranka Kosor istakla je u svom govoru "zasluge hrvatskih branitelja i prvog predsednika Franje Tuđmana za stvaranje slobodne Hrvatske."

Predsednik Hrvatskog sabora Luka Bebić je u svom obraćanju apelovao da se "ne umanjuje ponos Domovinskog rata nego da se njegove vrednosti prenose na mlađe generacije".

Nakon uvodnih govora, na stadionu su postrojene elitne jedinice Oružanih snaga Hrvatske, MUP-a i predstavnika veteranskih udruženja i udruženja stradalih u ratu.

Neposredno pre centralne svečanosti, u prisustvu najvišeg državnog vrha podignuta je državna zastava na tvrđavi iznad Knina, a grad su nadletali i MIG-ovi Hrvatske avijacije.

Oglasila su se zvona svih kninskih crkava, a delegacije predvođene Mesićem, Jadrankom Kosor i predsednikom parlamenta Bebićem položile su vence i zapalile sveće na gradskom groblju.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner