петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сузана Грубјешић: Губиташи и монополисти резултат рада СПС
Хроника

Сузана Грубјешић: Губиташи и монополисти резултат рада СПС

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. септембар 2011.

Београд - Губиташи и монополисти у јавном сектору резултат су рада СПС, који је деведесетих патентирао партијску државу. Ипак, верујем да социјалисти најискреније желе да се реформишу и ми се њима у предстојећој изборној кампањи нећемо бавити - овако гласи сажет одговор Сузане Грубјешић, чланице Председништва Уједињених региона Србије, на прозивке које је на рачун лидера УРС Млађана Динкића, у интервјуу за Данас раније ове седмице, упутио министар за инфраструктуру и потпредседник СПС Милутин Мркоњић.

Грубјешићева у разговору за наш лист не скрива задовољство због тога што је председник Тадић ових дана, како каже, одолео изазову да направи „патриотски заокрет“ у односу према ЕУ. Косова што се тиче, сматра наша саговорница, треба тражити „иоле прихватљиво решење, јер су добра решења одавно потрошена“.

Милутин Мркоњић, коментаришући иницијативу УРС за департизацију, каже да је Млађан Динкић „човек који је увео најдрастичнију партократију и који је у том смислу био најгори“. Шта се то дешава између УРС и СПС? Већ је почела борба за треће место на изборима?

- Слажем се с констатацијом Милутина Мркоњића да социјалисти знају како се ради. Ево примера њиховог рада - Галеника доведена на руб пропасти, Србијагас и ЕПС међу највећим губиташима, који захваљујући монополском положају преко џепова грађана финансирају своју неефикасност и расипништво. Зауставићу се овде, јер не желим да цео интервју посветим раду СПС у јавним предузећима и целом јавном сектору. Ово није никаква борба за треће место, ово су чињенице. Баш као и то да о партократији говори човек који је бар три пута дуже од Динкића у политичком животу и чија је странка патентирала партијску државу. Можемо да говоримо о одговорности свих нас након 5. октобра 2000. зашто такав систем нисмо променили, већ смо се сви, мање или више, уклопили у њега. Ми прихватамо одговорност сразмерну чињеници да смо у претходним владама били мањи коалициони партнер. Зато смо и покренули иницијативу за деполитизацију и професионализацију у јавном сектору, али смо свесни да нису сви ради да се одрекну плена након избора.

Мркоњић је, коментаришући поменуту иницијативу УРС и Динкића, казао и да је „народ све видео и, надам се, запамтио“. Треба ли то да очекујемо изношење прљавог веша из прошлости што се буду ближили избори? Функционери СПС већ у интервјуима подсећају на „случај Кришто“. Још само да крену с причом 1.000 евра...

- Не само да се надам, већ сам сигурна да је народ добро запамтио деведесете године, санкције, ратове, немаштину, хиперинфлацију... А то није прљав веш, већ је то био наш живот. Ако треба и да подсећамо ко је тада владао, учинићемо то драге воље. Али, не бих желела да учествујем у таквој кампањи јер заиста верујем да се данашњи СПС труди да се промени, реформише и да ружну прошлост остави иза себе. Ми се у кампањи нећемо бавити другима, али ћемо на сваки напад, ма од кога долазио, одговарати.

СПС кандидује Ивицу Дачића за будућег премијера. Кандидујете ли ви Динкића? И шта ако ДС заиста препусти Дачићу чело владе?

- Демократско правило гласи да премијера даје странка која освоји највише на изборима. Изузеци од тог правила показали су се кратког даха - последњи пример је друга Коштуничина влада. ДС је тада место премијера препустила мањем партнеру. Та влада саставила је једва годину дана. Не могу да одговарам на хипотетичка питања - шта би било кад би било. Сачекајмо изборе, па да видимо ко ће колико освојити и ко ће бити премијер.

Да ли би за Србију било добро да УРС, СПС и ДС и после наредних избора формирају власт? Сада сте мало-мало као рогови у врећи. Не мислите да би још четири године биле превише замарајуће и за грађане и за државу?

- ДС је наш стратешки и најпожељнији партнер, али ћемо о формирању нове владе моћи да говоримо тек након избора у пролеће идуће године. Грађани ће одлучити коме ће дати глас и указати поверење да води државу у наредном периоду, а сваки мој коментар на тему замора био би чиста демагогија.

Како оцењујете реакцију председника Тадића на услове које је Србији испоставила канцеларка Меркел?

- Реакција председника Тадића била је у складу с установљеном државном политиком и према Косову и према ЕУ. Важно је да не одустајемо од европске агенде и да с европским партнерима усаглашавамо реаговање на испостављање косовских услова. Јасно је да само кроз дијалог можемо доћи до решења која би била прихватљива и за Србе и за Албанце на Косову. Битно је и то што је председник у оваквој ситуацији одолео изазову да направи „патриотски заокрет“, који јесте врло привлачан и код дела јавности пожељан, али је истовремено и кратковид и краткорочан.

Треба ли Београд да се одрекне тзв. паралелних институција на Косову? Постоји ли ту неко средње решење?

- Рационална и добро припремљена решења су оно што се очекује од Београда у одговору на овакав захтев, а једно од њих би могло да буде да се направи такав институционални договор којим би српске институције на Косову постале прихватљиве и за оне земље које су признале независност Косова.

Уколико се дође до избора - статус кандидата до краја 2011. или непристајање на услов за укидање „паралелних институција“ - шта ће бити позиција УРС? Ако се Тадић и ДС одлуче за ово друго, како би УРС реаговао?

- До тог избора неће доћи уколико се као држава будемо понашали рационално, мудро, одговорно и према нашим грађанима и према међународној заједници. Задатак је дипломатије да нас не доведе пред тај избор или да макар пронађе иоле прихватљиво решење, јер су добра решења одавно потрошена.

Да ли је и даље одржива политика „И Косово и ЕУ“?

- Немамо право да одустанемо ни од европског пута, нити од заштите интереса наших сународника на Косову. Не видим спремност ниједне од чланица коалиције За европску Србију да то учини, али се никако не смемо наћи у ситуацији „ни Косово, ни ЕУ“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер