четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шведски премијер: Kандидатурa Србије за ЕУ историјски корак
Хроника

Шведски премијер: Kандидатурa Србије за ЕУ историјски корак

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. децембар 2009.

СТОКХОЛМ – Шведски премијер Фредерик Рејнфелт изјавио је у Стокхолму да је подношење захтева за кандидатуру Србије за чланство у ЕУ историјски и важан корак за Србију и читав регион.

„Ово је историјски корак за Србију ... Убеђен сам да апликација Србије није само важна за развој Србије већ и за читав регион”, рекао је Рејнфелт на заједничкој конференцији за новинаре са председником Србије Борисом Тадићем и европским комесаром за проширење Олијем Реном.

„Данас се сећамо Зорана Ђинђића и његове визије европске Србије. Он је зачео ову визију и пренео је кроз најмрачније дане диктатуре. Ово је дан када су његове идеје потврђене. Европа за нас значи вредност и толеранцију, мир и узајамно поштовање”, рекао је Тадић.

Оли Рен је оценио да је захтев Србије круна за шведско председавање ЕУ и додао да „Србија креће ка ЕУ са чврстом решеношћу”.

„Србија је кључна земља западног Балкана и видимо да цео регион западног Балкана креће ка ЕУ. То је јако важно за мир и стабилност и будућност Европе”, рекао је Рен.

Српски председник Тадић подвукао је да је данас историјски дан за Србију.

„Да будем искрен, пре само два месеца нисам очекивао да ће Прелазни трговински споразум бити одмрзнут, али смо успели”, рекао је Тадић и додао да верује да Србија може да добије статус кандидата до краја 2010. године ако се буде марљиво радило и испуњавале све обавезе.

„Кроз идућих неколико, надам се врло мало, година док не постанемо пуноправни чланови, потрудићемо се да Србија с успехом испуни све преостале услове”, нагласио је Тадић.

„И даље ћемо улагати напоре да ухапсимо све који су оптужени за ратне злочине и настојати да пронађемо стабилна и безбедна решења за сва преостала отворена питања у региону. Желимо да допринесемо интеграцији у Европу”, поручио је Тадић.

Он је, на питање новинара када мисли да би српске власти могле ухапсити за ратне злочине од Хашког суда оптуженог Ратка Младића, одговорио да је „јако тешко ухватити неког с таквим ратним искуством”, као што је Младић.

Тадић је додао да ће власти у Београду и даље чинити све да се то постигне „ако је Младић у Србији”, јер ће тиме бити испуњене законске обавезе Србије и један од услова за помирење у региону.

Замољен да каже када би Србија могла постати чланица ЕУ, Тадић је рекао да је 2014. година рок на који су указали и неки европски челници.

То ће, по његовим речима, захтевати велике напоре и није извесно, али је то рок који може подстаћи цело српско друштво на изузетне напоре.

„Србија може бити изненађење, као што се то досад већ догодило”, поручио је Тадић.

Српски председник је подвукао да ће Србија дипломатским и правним средствима борити за очување свог интегритета и суверенитета и нагласио да улазак Србије у чланство ЕУ и решавање проблема Косова представљају два одвојена, упоредна процеса.

Рејнфелт је нагласио да „шведско председништво Уније са задовољством прихвата овај историјски корак који означава нови почетак за Србију и показује јасну решеност њене владе и широку јавну подршку у самој Србији”.

Европски комесар Рен изразио наду да ће у наредних неколико месеци Савет министара ЕУ наложити Европској комисији да припреми мишљење о спремности Србије да добије статус кандидата за чланство у ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер