Početna strana > Hronika > Svetozar Marović: Crnoj Gori najiskrenije stalo do prijateljstva sa Srbijom
Hronika

Svetozar Marović: Crnoj Gori najiskrenije stalo do prijateljstva sa Srbijom

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. decembar 2009.

- Crna Gora neće uspostavljati diplomatske odnose s Kosovom dok je rasprava pred Međunarodnim sudom pravde u toku, odnosno dok taj sud ne donese odluku. To je moje lično mišljenje, mada ne i zvaničan stav Podgorice. Ali, ne vidim razloge za bilo kakvo požurivanje. Nezavisne države su samostalne da urede svoje odnose kada to žele i kada to odgovara njihovim interesima. No, ovdje se radi, ipak, o jednom međunarodno specifičnom procesu izjašnjavanja - ističe u intervjuu za Danas Svetozar Marović, potpredsednik Vlade Crne Gore i drugi čovek vladajuće Demokratske partije socijalista.

Ambasador Srbije u Podgorici Zoran Lutovac zatražio je da se vaša vlada uzdrži od uspostavljanja diplomatskih odnosa s Kosovom do završetka procesa pred sudom u Hagu. Kako ćete odgovoriti na taj zahtev?

- Ne znam koliko će trajati proces, odnosno koliko će se čekati na odluku suda. Vlada Crne Gore će najozbiljnije uzeti u obzir sve okolnosti u razmatranje prije eventualnog odlučivanja o uspostavljanju diplomatskih odnosa s Prištinom. U to sam siguran. Kao što sam već rekao, ne vidim prepreke za to, niti razloge za žurbu.

Kažete da je realni interes Crne Gore da ima najbolje odnose sa Srbijom, a oni su prema nekim procenama na najnižem nivou od ukidanja SCG?

- Crna Gora i Srbija su najbliže jedna drugoj. Zato su i ostale najduže jedna s drugom. Tu bliskost neće ugroziti različita iskušenja kroz koja prolazimo. Crna Gora i Srbija su i danas na putu izgradnje novih odnosa, na putu evropske budućnosti naših regiona. Crna Gora i Srbija treba da razumiju i pomognu jedna drugoj, kada mogu i kada je realno, i da ne gledaju u prošlost više nego u budućnost.

Crna Gora je ipak samo par dana pred odlučivanje u Generalnoj skupštini UN priznala Kosovo kao nezavisnu državu.

- Crna Gora nije učinila Kosovo nezavisnim. Nije ni mogla. To je odluka koju su donijeli drugi, građani Kosova i velike sile. Crna Gora je prihvatila realne okolnosti imajući u vidu da bilo kakva naša odluka ne može promijeniti realnost, ali može štetiti interesima Crne Gore. Mi nijesmo mogli pomoći Srbiji, ali smo mogli odmoći Crnoj Gori. Zato smo uradili ono što smo morali, da štitimo evropske ciljeve i perspektivu Crne Gore. Razumijeli smo osjetljivost Srbije, ali računamo da i Srbija razumije nas. Crna Gora je predlagala i donosila i ranije neke odluke koje su u Srbiji manje razumijevali. Sjetite se da je Crna Gora prije referenduma o nezavisnosti predlagala savez nezavisnih država Srbije i Crne Gore, koju u Beogradu nije niko ozbiljno razmatrao. Svakako želim da ponovim, nama je najiskrenije stalo do najboljih odnosa sa Srbijom, ali ipak svako treba da misli svojom glavom.

Može li se desiti da crnogorski ambasador u Beogradu Igor Jovović postane nepoželjan, kao nekada Anka Vojvodić?

- Ne vjerujem da se to može desiti, iz više razloga. Neke ste, vjerujem, već prepoznali u mojim odgovorima.

Ukoliko Međunarodni sud donese odluku u korist Srbije, da li ćete preispitati odluku o priznanju nezavisnosti Kosova?

- Crna Gora će s poštovanjem razmotriti svaku odluku Međunarodnog suda pravde.

Šta je sporno u zahtevu Srbije da otvori tri konzulata u Crnoj Gori?

- Mislim da su ministarstva inostranih poslova Srbije i Crne Gore našla rješenje za to pitanje. Važno je uvijek znati šta čemu služi i kako pomoći da građanima u Crnoj Gori i Srbiji konzulati služe, a nama zbog čega se i otvaraju.

Koliko su tačne tvrdnje opozicije da se izbornim zakonima otvara put da Srbi postanu manjina u Crnoj Gori?

- Niko iz vlasti Crne Gore u izradi izbornog zakonodavstva nije tražio da Srbi kao manjinski narod koriste mehanizme afirmativne akcije u izboru svojih političkih predstavnika. Koliko znam, to su samo tražila neka udruženja Srba u Crnoj Gori.

Vaša vlada je predala Briselu Upitnik sa odgovorima, kao put ka dobijanju statusa zemlje kandidata za EU. Kada očekujete otvaranje evropskih vrata za Crnu Goru?

- Naš cilj je da afirmišemo standarde, norme, vrijednosti slobodnog i demokratskog društva. To se danas, zajedno s materijalnom i socijalnom sigurnošću građana, baštini kao evropski način života. I to je naš cilj. Suština je da napredak ka tom cilju građani Crna Gore osjećaju kao svoj napredak, kao nešto bolje u njihovim životima. No, istorija se ne može ubrzavati, kao ni vrijeme. Kada mi ispunimo obaveze prema sebi, i kada Evropa bude spremna da prihvati realnost da nema ujedinjene Evrope bez Zapadnog Balkana, tada će i Crna Gora postati član EU.

Poslednjih meseci priče o „duvanskoj mafiji“ u vašoj zemlji postaju ponovo aktuelne. Da li je to sticaj okolnosti ili je priča tempirana pred predaju Upitnika?

- Ne znam sve što znaju drugi, ali znam nešto što drugi takođe znaju. Istinu niko ne može sakriti. Kratke su noge u laži. I bez obzira ko je šta htio, i koliko je dobra želio Crnoj Gori, ona je u ovom periodu postigla izvanredan na evroatlantskom putu integracija, od liberalizacije viza, Akcionog plana do odgovora na Upitnik.

Kakve su šanse Srbije na tom evropskom putu?

- Srbiji pripada budućnost u EU. Njena uloga i važnost u našem regionu čini sve nas iskreno zainteresovane za njen evropski uspijeh. Najiskrenije želim joj puno uspijeha na tom putu.

Ministri inostranih poslova Severnoatlantskog saveza doneli su u Briselu odluku o prijemu Crne Gore u Akcioni plan za članstvo u NATO. Šta time dobijate?

- Mi smo vjekovima bili region ratova i sukoba, religija, nacija, ideologija. Bezbednost regiona garantuje ekonomsku perspektivu svim zemljama. Mislim da NATO u tome može da pomogne.

(Danas)