петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светска здравствена организација: Пандемија коронавируса се убрзава, али њена путања може бити модификована
Хроника

Светска здравствена организација: Пандемија коронавируса се убрзава, али њена путања може бити модификована

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. март 2020.

 Пандемија корона вируса се убрзава међутим њена путања може бити модификована, оценио је данас шеф Светске здравствене организације позивајући земље да крену у „напад“ тестирањем свих случајева и стављањем у карантин њихових блиских контаката.

 „Више од 300.000 случајева болести КОВИД19 забележено је до сада. То је разарајуће, пандемија се убрзава“ међутим „ми можемо да променимо њену путању“, рекао је генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус на виртуелној конференцији за новинаре у Женеви.

Требало је 67 дана да се дође до 100.000 заражених, 11 дана да их буде 200.000 и само четири дана да достигне 300.000, рекао је он.

„Али оно што је најважније је шта радимо. Не можемо добити фудбалску утакмицу само одбраном. Треба такође нападати“, рекао је он и указао да су захтевање од људи да остану код куће и успостављање мера физичког дистанцирања важни начини за успоравање напредовања вируса и добијања на времену, али да за победу над вирусом неће помоћи само мере одбране.

„Да би се победио вирус треба га нападати агресивном и циљаном тактиком. Треба тестирати сваки сумњниви случај, изоловати и лечити сваки потврђен случај и пратити и ставити у карантин сваки његов блиски контакт“, рекао је шеф СЗО.

Он је рекао да увиђа да је неким земљама тешко да спроведу те офанзивне мере због недостатка средстава.

Шеф СЗО је такође осудио давање лекова пацијентима заражених новим корона вирусом пре него што се научна заједница не сложи о њиховој ефикасности и упозорио на „лажне наде“ које то може да изазове.

„Сужене и насумичне студије, направљене на основу посмтрања, неће нам донети одговоре који су нам потребни. Давање нетестираних лекова без довољног доказа могло би изазвати лажне наде и чак направити више штете и истовремено довести до несташице неоходних лекова за лечење других болести“, рекао је он.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер