понедељак, 21. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светски лидери се опраштају од папе Фрање: Седмодневна жалост у Бразилу и Аргентини, речи утехе са Истока и Запада
Хроника

Светски лидери се опраштају од папе Фрање: Седмодневна жалост у Бразилу и Аргентини, речи утехе са Истока и Запада

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. април 2025.

Светски лидери, званичници и институције одају пошту папи Фрањи након што је објављена вест да је поглавар Римокатоличке цркве јутрос преминуо, истичући да је он успео да инспирише милионе људи и изван католичанства.

Многи светски политичари, званичници и институције одају пошту папи Фрањи након што је објављена вест да је поглавар Римокатоличке цркве јутрос преминуо, истичући да је он успео да инспирише милионе људи и изван католичанства.

Саучешћа поводом смрти папе Фрање пристижу из свих крајева света, а лидери и верници изражавају захвалност за његову посвећеност вери, миру и социјалној правди.

Бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва прогласио је данас седмодневну жалост поводом папине смрти, истичући да је Фрањином смрћу „човечанство изгубило глас поштовања и добродошлице за друге“.

„Нека Бог утеши оне који данас, свуда у свету, трпе бол због овог огромног губитка. У знак сећања на њега и у знак поштовања према његовом раду, прописујем седмодневну жалост у Бразилу“, саопштио је Лула, јавља Ројтерс.

Председник Међународне фудбалске федерације (ФИФА) Ђани Инфантино изразио је такође саучешће поводом смрти поглавара Римокатоличке цркве, истакавши његову љубав према фудбалу и уверење у моћ спорта да мења свет.

"Он је увек делио свој ентузијазам за фудбал и наглашавао важну улогу коју наш спорт има у друштву, посебно у вези са образовањем и чувањем деце широм света. 'Фудбал је најлепши спорт на свету...' биле су његове речи", изјавио је Инфантино и додао.

"Раније ове године на Самиту светских лидера о правима детета у Ватикану, папа је поновио наду да ц́е фудбал бити уједињујуц́а сила на глобалном нивоу. Знам колико је он значио католичкој заједници као вођа ове цркве широм света".

Председник Аргентине Хавијер Милеј такође се опростио од папе, с којим је имао низ несугласица и чак га јавно вређао.

„Са дубоком тугом сазнао сам овог тужног јутра да је папа Фрања, Хорхе Бергољо, преминуо и да сада почива у миру. Упркос разликама које данас изгледају мале, то што сам га могао упознати у његовој доброти и мудрости била је права част за мене“, написао је Милеј на свом налогу на мрежи Икс.

Милеј је прогласио седмодневну националну жалост због смрти папе Фрање, објавило је данас председништво те земље.

Јужноафрички председник Сирил Рамафоса саопштио је да је папа Фрања унапредио поглед на свет инклузије, једнакости и бриге за маргинализоване појединце и групе, као и одговорно и одрживо чување природног окружења.

„Католици и људи свих вера данас су тужни због смрти духовног вође који је желео да уједини човечанство и желео да види свет којим управљају основне људске вредности“, саопштио је он, пише Гардијан.

Аустралијски премијер Ентони Албанезе поручио је да ће Фрањину смрт „оплакивати католици и некатолици“.

„Данас, молитве више од милијарду људи – из свих нација и свих друштвених слојева – иду са папом Фрањом на његов починак. Позвао нас је да се сећамо свега што нам је заједничко и тражио је од света да чује вапај Земље, нашег заједничког дома“, саопштио је он, наводећи да је Фрања, као први папа са јужне хемисфере, био „близак народу Аустралије“, јавља Гардијан.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган одао је почаст папи Фрањи, истичући да је папа био духовни вођа који је дао значај дијалогу између различитих верских група и преузео иницијативу у суочавању са хуманитарним трагедијама, посебно „палестинским питањем и геноцидом у Гази“.

„Са тугом сам сазнао за смрт папе Фрање, духовног вође католичког света и председника Ватикана. У своје име и у име свог народа изражавам саучешће породици преминулог, Ватикану и католичком свету“, саопштио је Ердоган, а преноси Гардијан.

Председник Палестинске управе Махмуд Абас назвао је папу „верним пријатељем палестинског народа“, пренела је Вафа.

„Данас смо изгубили верног пријатеља палестинског народа и његовог легитимног права“, рекао је Абас, напомињући да је папа Фрања „признао палестинску државу и дозволио да се палестинска застава подигне у Ватикану“.

Далај Лама похвалио је папу Фрању за његову посвећеност другима.

„Његова Светост папа Фрања посветио се служењу другима, доследно откривајући сопственим поступцима како живети једноставним, али смисленим животом. Најбоља почаст коју му можемо одати јесте да будемо срдачна особа, да служимо другима где год и на који год начин можемо“, саопштено је на званичном сајту Далај Ламе.

Генерални секретар НАТО-а Марк Руте изразио је саучешће католичкој заједници и свима који су „били дирнути“ папином хуманошћу.

„Његова посвећеност миру и саосећању била је инспирација милионима“, навео је он.

Украјински председник Володимир Зеленски истакао је да је папа био посвећен „Богу, људима и Цркви“.

„Умео је да да наду, да олакша патњу молитвом и негује јединство. Молио се за мир у Украјини и за Украјинце. Тугујемо заједно са католицима и свим хришћанима који су тражили духовну подршку од папе Фрање“, саопштио је Зеленски на свом налогу на мрежи Икс.

Египатска Коптска православна црква опростила се од папе речима да је представљао „прави пример хришћанске понизности“, јавља Ројтерс.

Бивши амерички председник Џозеф Бајден, други председник САД који је и католик након Џона Кенедија, истакао је да је папа био друкчији од свих својих претходника.

„Папа Фрања ће остати упамћен као један од најзначајнијих лидера нашег времена и драго ми је што сам га познавао. Деценијама је служио најугроженијима широм Аргентине и његова мисија служења сиромашнима никада није престала. Као папа, он је био пастир пун љубави и изазован учитељ који је посезао за различитим верама“, написао је Бајден на свом налогу на мрежи Икс, истичући да се папа залагао за оне чији се глас не чује.

Претходно је руски председник Владимир Путин нагласио папин значај као изузетне личности која ће заувек остати у сећању народа.

Како је саопштено из Кремља, Путин је навео да је папа Фрања активно радио на јачању дијалога између Руске православне цркве и Римокатоличке цркве, чиме је допринео изградњи међурелигијског разумевања.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да су се Путин и папа Фрања састајали много пута и имали велико поштовање један према другом, преноси агенција РИА Новости.

Руска православна црква такође је истакла да је папа Фрања имао значајну улогу у унапређењу односа између Руске православне цркве и Римокатоличке цркве.

Према речима секретара Одељења за спољне црквене односе Московске патријаршије, јеромонаха Стефана Игумнова, контакти између две цркве развијали су се на свим нивоима, а папа је имао кључну улогу у тој сарадњи, укључујући хуманитарне иницијативе.

Бела кућа навела је на платформи Икс, уз фотографије папе и председника и потпредседника Сједињених Америчких Држава, Доналда Трампа и Џеј Ди Венса: „Почивај у миру, папа Фрањо“.

Амерички потпредседник Џеј Ди Венс такође је изразио саучешће поводом смрти папе Фрање, истичући његову посвећеност хришћанским вредностима.

Венс је на мрежи Икс поделио своја сећања на папу, подсећајући на његову проповед из првих дана пандемије коронавируса, коју је назвао „заиста прелепом“.

„Мојим срцем одјекује туга за милионима хришћана широм света који су га волели“, написао је Венс.

'Председник Америке је на свом налогу на мрежи Трутх Социал истакао "почивај у миру папа Фрањо! Нека бог благослови и нејга и све који су га волели''.

Британски краљ Чарлс III и његова супруга Камила такође су изразили саучешће поводом папине смрти.

„Моја супруга и ја дубоко смо потресени сазнањем о смрти папе Фрање. Иако нам је у срцу тешко, утеха нам је била то што је Његовој Светости било допуштено да дели ускршњи поздрав са Црквом и светом којем је посветио цео свој живот“, наведено је у саопштењу краљевске породице.

Краљ је истакао да ће папа Фрања бити запамћен по својој саосећајности, по томе што је бринуо за јединство Цркве и несебично се залагао за заједничке циљеве верника и свих људи добре воље.

Такође је нагласио да је папа веровао да брига представља темељ за веру у Бога.

„Кроз свој рад, посвећеност људима и планети, дубоко је дотакао животе многих. Краљ и краљица са посебним поштовањем се сећају својих сусрета с Његовом Светости током година и били су дубоко дирнути што су могли да га посете раније овог месеца“, саопштила је краљевска породица.

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен саопштила је да је папа Фрањо био човек који је „донео светлост у мрачне тренутке“.

„Био је симбол вере, понизности и мира. Његове поруке мира и солидарности биле су светионик наде у најтежим временима. Почивај у миру, Света Светости“, написала је фон дер Лајен на мрежи Икс.

Председник Европског савета Шарл Мишел оценио је да је папа Фрањо био „историјска личност, у сваком смислу те речи“.

„Инспирисао је милионе људи широм света. Његова визија љубави, солидарности и правде оставља дубок траг. Нека почива у миру“, поручио је Мишел.

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш изразио је дубоко жаљење због смрти папе Фрање, који је, како је навео, био „светионик моралног ауторитета и људскости“.

„Папа Фрањо је неуморно радио на промовисању дијалога међу верама, заштити животне средине и борби против сиромаштва и неједнакости. Његов глас за мир и правду остаће заувек урезан у сећање света“, саопштио је Гутереш.

Генерална директорка УНЕСЦО-а Одри Азуле похвалила је папу због његовог доприноса глобалном образовању, посебно за сиромашне и маргинализоване заједнице.

„Његова посвећеност образовању као средству мира и разумевања међу народима оставила је неизбрисив траг“, истакла је Азуле.

Француски председник Емануел Макрон поручио је да је папа Фрањо био „глас наде и братства“.

„Папа је био неуморан борац за мир, дијалог и људско достојанство. Његове речи су нас често подсећале на оно најбоље у човеку. Француска се придружује жалости верника широм света“, навео је Макрон.

Немачки канцелар Олаф Шолц изјавио је да је папа био „глас разума у временима кризе“ и да је значајно допринео међурелигијском дијалогу и очувању људских права.

Италијанска премијерка Ђорђа Мелони рекла је да је папа Фрањо био „духовни отац читаве нације“.

„Његова храброст, снага вере и речи које су осветљавале најтамније тренутке наших дана остају с нама. Италија му дугује захвалност и сећање“, навела је Мелони.

Председник Италије Серђо Матарела изјавио је да је папа Фрања „пружао утеху и наду читавом свету“.

„Његов рад, вера и дела били су у служби мира и човека. Био је морални компас за милионе људи“, поручио је Матарела.

Подсетимо Папа Фрања преминуо је у 89. години, саопштио је Ватикан.

(Танјуг, Фонет)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер