среда, 30. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Тајмс“: Европа не може да скупи ни 25.000 војника за слање у Украјину
Хроника

„Тајмс“: Европа не може да скупи ни 25.000 војника за слање у Украјину

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. април 2025.

 Европске земље највероватније неће успети да сакупе ни 25 хиљада војника за слање у Украјину у оквиру мисије за обуздавање Русије због недостатка људства и финансија, пише „Тајмс“, позивајући се на изворе, преноси Спутњик.

Према њиховим сазнањима, начелник штаба одбране Оружаних снага Велике Британије, адмирал Тони Радакин, обратио се европским колегама са изјавом да је неопходно послати 64 хиљаде војника у Украјину након могућег постизања мировног споразума са Русијом. Почетком априла он је саопштио да је Лондон спреман да пошаље око 10 хиљада својих војника, а исти број је најавила и Француска.

Како извори наводе, министри одбране земаља ЕУ изразили су забринутост због британских планова током састанка „коалиције вољних“ 10. априла. Рекли су да „нема никаквих шанси“ да се сакупи 64 хиљаде војника и да ће „чак и 25 хиљада људи представљати подстицај за заједничке напоре“, пише лист.

Савезници су такође указали британском министру одбране Џону Хилију да би у случају распоређивања толике количине трупа у Украјини било потребно обезбедити 256 хиљада војника на терену у року од две године, узимајући у обзир ротацију, што доводи у питање изводљивост таквог плана.

Према изворима, међу земљама које су изразиле сумњу у британску иницијативу налазе се Естонија и Финска, које страхују од слабљења сопствене граничне одбране, као и Немачка, која се противи иницијативи, али није потпуно искључила њену реализацију. Пољска, Шпанија и Италија су, с друге стране, одбиле да шаљу војнике у Украјину.

Извори такође наводе да би Велика Британија и Француска могле да пошаљу своје војне инструкторе у западни део Украјине, који би се бавили распоређивањем снага, али не би били у близини линије фронта, нити би чували кључне објекте или штитили украјинске оружане снаге.

(Политика)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер