понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тимоти Гајтнер: САД на ивици банкрота
Хроника

Тимоти Гајтнер: САД на ивици банкрота

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. април 2011.

Бити или не бити: САД на ивици банкрота

Америчкој економији прети крах. И то није само песимистичка прогноза експерата, већ званично упозорење од министра финансија САД. Тимоти Гајтнер обратио се Конгресу САД са молбом да се увећа максимално ограничење висине државног дуга. Иначе, по његовим речима, САД више неће моћи да позајмљују паре и мораће да прогласе банкрот.

Још пре годину дана, када се светска економија тек опорављала од глобалне кризе, економисти су говорили о сенци другог таласа рецесије, плашећи инвеститоре. Сада је много страшнији сценарио који се највише разматра – крах финансијског система САД. Познат је и датум могућег Армагедона – 8. јули 2011. године. Управо до тог тренутка дуг САД ће достићи 14 трилиона 290 милијарди долара. И готово. Министарство финансија више не може да позајмљује – ограничења су прописана законом, који може да промени само Конгрес. Сада руководство Министарства финансија убеђује конгресмене да повећају лимит. Министар Гајтнер ради веће убедљивости припретио је да земља не може да опслужује дуг и мораће да прогласи банкрот.

Амвросиев: Kрах водеће економије света никоме не би одговарао

„Такав сценарио је мало вероватан“, умирује директор одељења за међународни бизнис и финансијске БИН Банке Јуриј Амвросиев – „Иначе“, додаје он, „крах водеће економије света ће се претворити у крах читаве светске економије“.

„Мислим да ће то бити светски хаос, ратови, разарања, беда, глад и слично. Овај сценарио никоме не би одговарао. То је сада једноставно немогуће. То се неће допустити, чак и ако би сама Америка то хтела. Већина економија света окорела је у америчким дуговима, између осталог и једна од оних које се најбрже и најснажније развијају – кинеска. Мада они сада покушавају да диверзификују своја улагања, али то није могуће учинити у кратком року.“

У овом тренутку су САД дужне читавом свету 14 трилиона 220 милијарди долара. То је за 500 милијарди мање него укупан унутрашњи бруто производ САД за 2010. годину. При таквим показатељима свака држава одавно би се лишила инвестиционих рејтинга, а Сједињеним Државама ништа не фали. Све водеће рејтинг агенције до данас сматрају САД најпоузданијим корисником зајма, што већ неколико година изазива негодовање у редовима финансијских аналитичара, истиче Јуриј Амвросиев.

Теоретски одавно је требало смањити рејтинг, пошто је државни дуг премашио све могуће и немогуће нормативе. Друга је ствар што сада ни самим рејтинг агенцијама ни читавој међународној заједници то не би било повољно. Тим пре што се рејтинг агенције заустављају на рејтингу САД као еталону за одређење свих осталих. Зато, ако се он смањи за САД, сви ће кренути надоле.

Сада САД делују као човек који је навикао да живи лепо, али није у стању то себи да приушти. Оне улазе у нове дугове да гасе старе. И економски раст хране не унутрашњим изворима, већ на рачун страних инвестиција. На крају се читав свет нашао у затвореном кругу. Све зависи од долара, али сви сањају да се од њега избаве. Свака непријатност са америчком валутом изазива потресе у другим деловима света. Адекватне замене долару за сада нема, резервне регионалне валуте тек јачају. Испада да ако се САД нађу на ивици краха, читав свет ће опет морати да их спасава. То ће бити јефтиније него крах водеће економије света.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер