петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Кантримен: Дијалог, а не преговори Београда и Приштине
Хроника

Томас Кантримен: Дијалог, а не преговори Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. март 2011.

Дијалог у Бриселу кључан је за остварење три главна циља Косова - недвосмислено успостављање пуног суверенитета, остварење већег међународног признања, укључујући чланство у УН, и почетак процеса рада на пријему у чланство ЕУ.

Преговорима Београда и Приштине у Бриселу америчка влада присуствује у улози госта, на позив Европске уније, а Вашингтон представља заменик помоћника америчког државног секретара Томас Кантримен.

Пред почетак разговора, Кантримен је истакао да је дијалог важно средство за остварење практичних инцијатива које ће унапредити живот грађана Косова, али и изнео оцену да медији и политичари на обе стране „преувеличавају“ значај тог дијалога.

„У питању је дијалог, а не преговори, и сврха тог дијалога ће бити осујећена ако се било која страна буде жестоко држала својих позиција“, истакао је амерички дипломата. Кантримен подвлачи да је питање косовског статуса за САД завршено, и да се статус не може променити дијалогом, што не значи да то питање не може да буде покренуто. „Јасно нам је да ће практична решења неких питања дотаћи дефиницију статуса. Но за нас је статус чињеница о којој се може разговарати али се не може променити“ – истакао је Кантримен на брифингу за новинаре.

Он очекује да ће дијалог у Бриселу произвести серију споразума, од којих би се сваки односио на једну конкретну, практичну област, а могао би да се примени чим буде договорен у Бриселу, али је додао да то зависи од учесника и посредника, односно ЕУ.

Званичник Стејт Департмента наводи да САД имају пуно поверење у ЕУ да ће поставити дневни ред и водити дијалог како би се остварио циљ да се истински унапреди живот грађана Косова и Србије. Кантримен наводи да свака страна у дијалогу може да покрене свако питање, иако је додао да САД имају поверења да ће се Роберт Купер, представник ЕУ, трудити да дијалог држи у оквиру области код којих је могуће остварити практични напредак. Он је рекао да САД очекују да се „о практичним, не-политичким питањима разговара на конструктиван начин“, те да је задовољан уверавањима које је Вашингтон добио од обе владе да је то њихов приступ дијалогу.

Говорећи о улози САД, он је навео да ће Вашингтон, уколико ЕУ затражи америчку помоћ, бити на располагању обема странама да им пружи помоћ у проналаску креативних решења, али да се у Бриселу налази на позив ЕУ и поштује ту улогу.

Кантримен је приметио да ће косовски парламент водити дебату о томе шта Косово може да оствари дијалогом у Бриселу, али и изразио уверење да је тај дијалог кључан за остварење три главна циља Косова - недвомислено успостављање пуног суверенитета, остварење већег међународног признања, укључујући чланство у Уједињеним нацијама, и почетак процеса рада на пријему у чланство ЕУ.

Званичник Стејт Департмена је такође оценио да истрага о наводима извештаја Дика Мартија о трговини органима на Косову не би требало да има утицаја на дијалог, али и поновио да САД те наводе схватају веома озбиљно, те да верују да је Еулекс надлежан за истрагу.

На питање новинара да прокоментарише хапшење генерала Јована Дивјака у Бечу, на основу потернице коју је издала Србија, Кантримен је изјавио да је уверен да ће аустријска влада и правосуђе поступати у том процесу у складу са чињеницама и међународним правом.

Он је, такође, изразио разочарење што је Србија одбила позив да присуствује пословној конференцији у Балтимору крајем месеца, на коју су позвани бизнисмени и владини представници из региона Балкана, зато што је позвана и делегација Косова. „То нас је разочарало не као политичко, већ као економско питање. То што Србија бојкотује конференцију и обесхрабрује српске бизнисмене да учествују заједно са стотинама инвеститора из САД и региона шаље погрешну поруку и поткопава досадашње искрене напоре и Београда и Вашингтона да изграде боље економске односе“, закључио је Томас Кантримен.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер