петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Кантримен: Док се не формира нова влада Косова, неће бити дијалога Београда и Приштине
Хроника

Томас Кантримен: Док се не формира нова влада Косова, неће бити дијалога Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. децембар 2010.

Заменик помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Томас Кантримен је, сведочећи пред Хелсиншком комисијом у Вашингтону на претресу о Западном Балкану, изразио очекивање да ће, убрзо после избора на Косову, нова влада у Приштини приступити дијалогу са Београдом. Кантримен је такође пренео забринутост америчке владе због претњи насиљем на бирачким местима на северу Косова.

„Забринути смо због недавних изјава српских званичника на Косову којима се, по свему судећи, прети насиљем на гласачким местима на северу Косова. Те изјаве, нажалост, није довољно јасно одбацила влада Србије. Издато је позитивно саопштење да „избори не би смели да буду разлог за насиље или немире на северу Косова“, али прошлонедељне претње су ипак имале жељени ефекат застрашивања гласача који желе да на било који начин учествују у јавном животу Косова. Те претње су уверљиве јер се дешавају у контексту низа насилних инцидената против Срба на северу који желе да сарађују“, истакао је представник Стејт Департмента.

Кантримен је додао да међународна заједница и косовске власти чине све у својој моћи да олакшају слободно учешће Срба на изборима у свим деловима Косова.

„Нажалост, изгледа да су само Срби ти који користе насиље да би спречили друге Србе да гласају“, приметио је.

Амерички дипломата истиче да, док се избори не заврше и не формира нова влада Косова, неће бити могућ почетак дијалога Београда и Приштине, дијалог у којем ће Вашингтон пружити подршку ЕУ.

„Очекујемо од нове владе у Приштини да брзо приђе преговарачком столу са Србијом и у директним разговорима реши питања у интересу свих заједница на Косову. Ми ћемо бити ту да помогнемо, не као адвокат неке од страна, већ пружањем техничке подршке ЕУ у дијалогу.”

Представник Стејт Департмента истакао је да ће на преговарачком столу бити низ практичних питања, али не и статус Косова, јер су САД уверене да је то питање решено, односно да је “оквир за статус” дало мишљење Међународног суда правде.

Кантримен је приметио да је одбијање пет чланица ЕУ да признају Косово и њихово инсистирање на неутралности Уније у погледу статуса ослабило њен утицај на Косову.

Он је поновио подршку Вашингтона европским аспирацијама Србије и поздравио кораке које је Београд предузео у сарадњи са Хашким трибуналом, али и истакао да САД траже да Србија у потпуности испуни своје обавезе и испоручи преостала два бегунца, Ратка Младића и Горана Хаџића, што према његовим речима остаје најважнија препрека на путу Србије ка Европи

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер