субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Боливији покушај државног удара: Војска и оклопна возила почињу да се повлаче из Председничке палате. Председник Луис Арс поставио нове војне шефове и сменио побуњеног команданта Зуњигу
Хроника

У Боливији покушај државног удара: Војска и оклопна возила почињу да се повлаче из Председничке палате. Председник Луис Арс поставио нове војне шефове и сменио побуњеног команданта Зуњигу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јун 2024.

Војска и оклопна возила почела су да се повлаче пошто су у среду напала Председничку палату у главном граду Боливије, Ла Пазу.

Председник Луис Арс је објавио да је поставо нове шефове Војске, Ратне морнарице и Ратног ваздухопловства. То укључује и смењивање команданта Војске, Хуана Хосеа Зуњиге, који изгледа да је предводио побуну.

Нови начелник војске Хосе Вилсон Санчез је свим мобилисаним трупама наредио да се врате у касарне. „Нико не жели слике које видимо на улицама“, рекао је он.

Арс је рекао да су они који су устали против њега „испрљали униформу“ и обећао да ће демократија бити поштована.

Полиција са опремом за нереде поставила је ограде око Председничке палате и трга испред ње.

Видео са улица приказује оклопна возила како се удаљавају, а прате их војници и новинари.

И руководство највећег синдиката у Боливији осудило је покушај државног удара и прогласило бесконачни штрајк социјалних и радних организација у Ла Пазу у одбрану Владе.

У Боливији је у току покушај државног удара, председник позива народ да се супротстави

Док су оклопна возила у среду налетала на капије Палате Владе Боливије, председник Луис Арс је рекао да је у току покушај државног удара, тврдио да је он чврст и позвао народ да се мобилише и супротстави.

На снимку Арса окруженог министрима у Палати, он је рекао: „Земља се суочава с покушајем државног удара. Ево нас, чврсто у Каса Гранде, да се супротставимо сваком покушају државног удара. Потребан нам је народ Боливије да се организује“.

На снимку на боливијској телевизији приказано је како се Арс у ходнику Палате суочио са командантом армије Хуаном Хосеом Зуњигом који је изгледао као да предводи побуну: „Ја сам ваш врховни командант и наређујем вам да повучете своје војнике и нећу дозволити ову непослушност!“, рекао је Арс.

Пре но што је ушао у зграду Владе, Зуњига је рекао новинарима на тргу: „Сигурно ће ускоро бити нови кабинет министара; наша земља, наша држава не може овако даље“. Зуњига је рекао да „за сада“ признаје Арса као врховног команданта.

Зуњига није експлицитно рекао да предводи државни удар, али је у Палати, уз ударање које се чуло, рекао да војска покушава да „врати демократију и ослободи наше политичке затворенике“.

У поруци на платформи X Арс је позвао на „поштовање демократије“ када је боливијска телевизија приказала два тенка и неколико људи у војним униформама испред Палате.

„Не можемо дозволити да још једном покушај државног удара одузме животе Боливијаца“, рекао је он из унутрашњости Палате, окружен владиним званичницима, у видео-поруци послатој новинским кућама.

Бивши председник Ево Моралес, такође у поруци на платформи X, осудио је кретање војске на тргу Муриљо испред Палате, називајући то државним ударом „у настајању“.

Марија Нела Прада, министарка председништва и висока боливијска званичница, назвала је то „покушајем државног удара“ и рекла на телевизији да је „народ у приправности да брани демократију“.

Инцидент је изазвао талас гнева других лидера у региону, укључујући Организацију америчких држава, као и Габријела Борића, председника суседног Чилеа, затим руководства Хондураса и бивших боливијских лидера.

Боливија, земља с 12 милиона људи, последњих месеци је поприште све већих протеста због наглог пада привреде од једне од најбрже растућих на континенту пре две деценије, на једну од најтеже погођених кризама.

Та земља је такође доживела раскол високог профила на највишим нивоима владајуће странке. Арс и његов некадашњи савезник, левичарска икона и бивши председник Моралес, боре се уочи избора 2025. године за будућност владајућег Покрета за социјализам (МАС).

(Данас)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер