субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У четири општине на северу КиМ Приштина организује референдум о смени градоначелника албанске националности. Срби бојкотују референдум
Хроника

У четири општине на северу КиМ Приштина организује референдум о смени градоначелника албанске националности. Срби бојкотују референдум

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. април 2024.

 У четири општине на северу Косова и Метохије централне власти у Приштини данас организују гласање на којем ће се бирачи изјашњавати за или против разрешења општинских председника албанске националности, изабраних прошле године гласовима неколико процената албанских бирача.

Челници Српске листе иако су првобитно подржали петицију за смену, позвали су на бојкот гласања, наводећи нереалан број бирача у бирачким списковима, јер је као последица тортуре власти у Приштини дошло до значајног исељавања Срба са севера, затим надгледање гласања камерама, што у закону и досадашној пракси на КиМ није био случај и друге недостатке.

Гласање у Лепосавићу, Зубином Потоку, Звечану и Северној Митровици ће бити могуће у школама наставе на албанском језику, комуналним, приватним и објектима Агенције за имовину. Директори школа наставе на српском језику нису дозволили гласање у њима.

Отворени бирачки центри на Северу, гласа се за или против смене градоначелника

Нешто после 7 часова почело је одржавање референдума за смену четворице градоначелника на северу Косова – Ердена Атића, Измира Зећирија, Љузима Хетемија и Иљира Пеција. Бирачки центри су отворени, а гласање ће трајати до 19 часова.

У северном делу Митровице пет је бирачких центара, албанска основна школа са истуреним одељењима у Сувом Долу и Микронасељу, затим општинска зграда, бивша зграда општине, као и ИБЦМ.

У згради општине Северна Митровица грађанима су доступне, две гласачке кутије, односно два бирачка места – једно општинског холу, другу у сали Скупштине ове општине.

На самом улазу у општину, истакнуте су смернице за гласање и то на српском и албанском језику, али сами чланови општинске изборне комисије говоре само албански језик (понеки и енглески).

Уједно, ту су и камере, као и ознака да је објекат под видео надзором.

Све до 7.30 у овом је бирачком центру гласао само један гласач.

Испред општине стационирано је једно возило Косовске полиције, а повремено улицама у близини патролира ЕУЛЕX.

Са друге стране, у згради бивше косовске општине, такође све до 8 часова – нико није гласао.

У овом објекту односно просторији има шест бирачких места, а поред сваког од њих су и камере. Чланови ОИК у овом бирачком центру такође не говоре српски.

Када је реч о просторијама ИБЦМ-а, где је јутрос отворено чак 1о бирачких места – до 8 часова нико није гласао, а број гласања на њиховом списку је 9,253 њих.

И овде је видљив велики број камера.

Право гласа на данашњем референдуму за смену градоначелника четири општине на Северу Косова има 46.556 грађана.

У осталим општинама гласа се у такође општинским зградама, приватним објектима, али и  привредним просторијама, попут заплењене Рајске Бање у Бањској и Универзала у Лепосавићу, а у међувремену су постављени и контејнери на појединим местима, махом у појединим селима општина на Северу.

Срби бојкотују

Срби бојкотују и овај референдум уз извесни податак да је тешко постићи потребну минималну излазност од 50% плус 1 изашлог бирача, што би у овом случају износило 23.279 бирача.

Иако су учествовале у процесу прикупљања потписа за смену албанских градоначелника, српске странке на Северу уочи одржавања овог гласања одлучиле су да на њему неће учествовати. Овај поступак су објаснили, како су тада навели, због – немогућих услова које је у овом процесу одредила Приштина.

Главна странка – Српска листа позвала је на бојкот референдума, због „немогућих услова“, укључујући управо то и да је за успешност референдума, потребна излазност 50 одсто плус једног бирача који би гласао за смену. Замерке су се тицале и увођења видео надзора на биралиштима.

„Подршку Српској листи недавно је дао и српски председник, уз поруку: „на референдуму треба да добијемо 50 + 1 од укупно уписаних бирача, а нема Срба који живе 50 одсто. Зато је Српска листа рекла – немамо шта да учествујемо, јер је физички немогуће да се то догоди“.

Међународни званичници, са друге стране, исказивали су „жаљење“ због одлуке Српске листе, али и подцртали да ће се референдум одржати.

Због тога су ову странку позивали да преиспита своје ставове, а Србе да искористе бирачко право.

С друге стране, позивали су косовску владу да одговори на забринутост грађана и да делује професионално током овог процеса.

Чини се да неће бити задовољавајуц́е излазности на референдуму на Северу у недељу, ‘сложио’ се и косовски премијер прекјуче, окривљујући Србију.

За САД је од кључног значаја да се Србима на Косову помогне да схвате какав ће им бити живот, поручио је у Београду данас помоћник америчког државног секретара Џејмс О’Брајан током скоро па изненадне посете Београду.

Албански градоначелници од прошле године управљају општинама на Северу. На позиције су дошли подршком на ванредним изборима од око три посто изашлих бирача. Изори су одржани око пола године касније пошто су Срби претходно напустили већину косовских институција на Северу, укључујући и локалне самоуправе. У северним општинама се од тада спроводе видљиве промене са суштином утврђивања косовске власти на Северу и истискивању српских институција, симбола и уопште веза локалног становништва са Србијом.

(РТС-КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер