петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Јапану најмање 1.400 мртвих, експлозија у нуклеарки Фукушима
Хроника

У Јапану најмање 1.400 мртвих, експлозија у нуклеарки Фукушима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. март 2011.

ТОКИО – Нови земљотрес јачине 6,6 степени Рихтерове скале погодио је вечерас Јапан, али епицентар је био у другом подручју.

Како наводи агенција Франс прес земљотресом је погођена обала супротна оној коју је опустошио јутрошњи земљотрес.

Потрес који се вечерас осетио у Токију и још неколико градова Јапана, био је најјаци у планинском подручју Нагано, на највећем острву те земље.

Земљотрес јачине 8,9 степени Рихтера јутрос је погодио североисточне обале Јапана и изазвао цунами висине до десет метара. То је био најјачи икада регизтрован земљотрес у тој земљи.

Према последњим извештајима, број погинулих од јутрошњег земљотреса и 10-метарског цунамија изазваног померањем дна Пацифика мери се бар стотинама.

НАЈМАЊЕ 337 МРТВИХ У ЈАПАНУ ПРЕМА ПОСЛЕДЊЕМ ИЗВЕШТАЈУ

ТОКИО – У земљотресу јачине 8,9 степени Рихтера који је јутрос погодио североисточне обале Јапана погинуло је најмање 337 људи, а још 531 особа води се као нестала, саопштила је вечерас полиција.

„Број погинулих је велики”, изјавио је новинарима потпарол владе не наводећи бројке.

Више од 627 лица је повређено према подацима полиције.

Око 137 погибија потврђено је на северу и истоку Јапана, док је између 200 и 300 тела нађено на обали града Сендај, на североистоку, најближем епицентру.

Медији су јавили и да је у Сендају експлодирао петрохемијски комплекс.

Број жртва и даље расте.

У Мијакију је цунами однео један путнички воз, а судбина путника није позната.

У луци Офунато у цунамију је нестало 48 људи, међу којима и 23 ђака, јавили су локални медији.

Цунами изазван земљотресом путује океаном и очекује се да у следећих неколико сати погоди обале свих земаља пцифичког региона. Бета-АФП

Цинами стигао до Северне и Јужене Америке

Огромни талас изазван земљотресом у Јапану прешао је преко Тихог океана и стигао до обала Северне и Јужне Америке, па је у калифорнијском граду Крешченту, једна особа је погинула, а две су нестале.

Неколико хиљада људи који живе на пацифичкој обали Северне и Јужне Америке напустило је своје домове после упозорења на цунами, али таласи у том подручју нису нанели већу штету.

За разлику од Хаваја где је цунами само поплавио плаже, а ратни бродови у Перл Харбору добили наредбу да остану у луци како би, у случају потребе, помогли спастилачким екипама, таласи већи од два метра су у калифорнијском Крешченту оштетили око 35 мањих бродова и већину лучких докова.

У Санта Крузу у Сан Францисуку на доковима и бродовима узрокована је штета од око два милиона долара, а знатније је оштећена и лука Брукингс-Харбор у држави Орегон.

Иако је цунами изгубио на јачини и брзини док је прелазио преко Пацифика, али многе владе, не желећи да ризикују, наредиле су евакуацију приобалних подручја, лука и рафинерија, јавиле су агенције.

Власти САД снизиле су степен узбуне за цунами и сада је на снази само „упозорење”, будући да су се страховања од катастрофе великих размера показала неоснованом. „Мексико више није у опасности”, поручио је предсједник те земље Фелипе Калдерон. Мање штете на инфраструктури забележне су на Галапагосу. У Јужној Америци, пре свега у Перуу и Чилеу, евакуисане су хиљаде људи, али засад нису забелене веће штете.

Експлозија у нуклеарном реактору, висока радијација

У реактору нуклеарне електране Фукушима 1 на североистоку Јапана данас је дошло до експлозије у којој је повређено четворо радника, јавила је агенција Кјодо.

На свом интернет сајту, Кјодо наводи да је ниво радијације измерен за један сат био једнак количини зрачења прихватљивог на годишњем нивоу.

Позивајући се на јапанску електро-компанију (ТЕПЦО), агенција наводи да су повређени радници покушавали да отклоне кварове које је изазвао снажан земљотрес који је јуче погодио Јапан. ТЕПЦО је саопштио и да је до експлозије дошло услед пратећих потреса који су уследили после земљотреса.

Експлозија у реактору 1 осетила се у 3.36 после подне по локалном времену, а из електране куља бели дим.

Јапанска влада саопштила је да је у нуклеарну централу послат тим ватрогасаца-специјалаца.

Како преноси агенција Франс прес, јапанска државна телевизија НХК саветовала је после експлозије становништву у радијусу „већем од 10 километара” да остане у кућама и затвори прозоре.

Експерти и новинари те телевизије поручили су и да би они који се затекну на отвореном требало да заштите дисајне путеве влажном марамицом и да учине све како би избегли директан контакт коже са ваздухом.

Јапанске власти прогласиле су ванредно стање у околини пет нуклеарних реактора у две нуклеарне централе, пошто је у њима дошло до квара система за хлађење, преноси Асошитејед прес.

Јапан затражио помоћ спасилачких тимова

ЖЕНЕВА – Јапан је затражио одређен број страних спасилачких тимова који би им помогао након данашњег разорног земљотреса, саопштиле су Уједињене нације.

„Јапан је затражио упућивање мањег броја међународних спасилачких тимова”, рекла је Елизабет Бирс, портпаролка Канцеларије за координацију хуманитарних питања УН (ОЋА) у Женеви, преноси Ројтерс.

Раније су УН саопштиле да је око 68 тимова за спасавање и потрагу из 45 земаља у приправности, и да чекају захтев Токија, након што је у катастрофалном потресу, по свему судећи, погинуло најмање 1.000 људи дуж источне обале Јапана.

Јапан испушта пару из нуклеарне електране, нема опасности

Јапанске власти одлучиле су да испусте малу количину радиоактивне паре, како би смањиле притисак у нуклеарном реактору у којем је, због данашњег разорног земљотреса и нестанка струје, систем за хлађење престао да ради.

Јапанска агенција за нуклеарну безбедност саопштила је да се притисак у једном од шест реактора у постројењу „Фукушима” повећао 1,5 пута од оног који се сматра нормалним.

Ова агенција саопштила је и да радиоактивни елементи у пари која ће бити испуштена неће угрозити животну средину нити здравље људи, наводи АП.

Раније данас Јапан је наредио евакуацију 2.800 људи који живе у близини „Фукушиме”, уз објашњење да је ванредно стање уведено као „припрема за најгори сценарио”, иако није било цурења горива у тој нуклеарној централи.

Цунами од јапанског земљотреса запљуснуо Америку

ХОНОЛУЛУ – Таласи цунамија поплавили су поподне плаже на Хавајима и вечерас оштетили луке у Калифорнији, пошто су јутрос разорили део приобаља Јапана и изазвали евакуацију становништва широм Пацифика.

Вода се сјурила путевима и ушла у приземља неких од хотела на Хавајима када је ударио талас висине два метра. Велики таласи су ударили и у западну обалу САД, а у Калифорнији су оштећене две луке дрвене конструкције, и мала пловила која су ту привезана.

Пошто научници упозоравају да први талас цунамија није увек и најјачи, званичници кажу да људи на Хавајима и дуж западне обале САД треба још да остану у брдима где су побегли.

Цунами, изазван земљотресом магнитуде 8,9 степени по Рихтеру крај Јапана, убио је стотине људи када је, висок десетак метара, ударио источну обалу те земље, збрисавши бродове, аутомобиле, куће и људе док су многи пожари неконтролисано горели.

Цунами је навирао преко Пацифика брзином од 804 километра на сат - колико и млазни авион, када је стигао до Хаваја и Калифорније. Сирене су сатима раније упозориле становништво да побегне у брда.

На пацифичком острву Гуам цунами је откинуо две америчке подморнице са сидришта, али су их тегљачи вратили у пристаништа.

Власти земаља Латинске Америке су наредиле острвљанима и становништву приобаља да се склоне на виши терен. Власти од Мексика до Чилеа су организовале извлачење чамаца из мора, затварање лука и школа, и евакуацију хиљада људи уочи очекиваног доласка цунамија.

Неколико трговачких и један брод за крстарења нису упловили у луке Мексика јер им на океану прети мања опасност од цунамија, док у лукама могу бити оштећени.

Бродовима у лукама Хаваја је пре доласка цунамија наређено да исплове.

Најгори велики талас који је ударио САД био је цунами из 1946. године изазван земљотресом јачине 8,1 степен код Аљаске. Од цунамија је тада погинуло 165 људи, углавном на Хавајима.

Године 1960, земљотрес на југу Чилеа јачине 9,5 степени, изазвао је цунами од којег је погинуло најмање 1.716 људи.

Такође у САД, 1964. године цунами од земљотреса магнитуде 9,2 степена на Аљасци, погодио је приобаље држава Вашингтон, Орегон и Калифорнију. Погинуло је 128 људи.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер