Početna strana > Hronika > U Rusiji Dan sećanja i tuge povodom 83. godišnjice napada Hitlerove Nemačke na SSSR: Širom zemlje zapaljeno 1.418 sveća koje simbolizuju broj dana rata
Hronika

U Rusiji Dan sećanja i tuge povodom 83. godišnjice napada Hitlerove Nemačke na SSSR: Širom zemlje zapaljeno 1.418 sveća koje simbolizuju broj dana rata

PDF Štampa El. pošta
subota, 22. jun 2024.

Povodom Dana sećanja i tuge, u znak sećanja na sve žrtve Velikog otadžbinskog rata, širom Rusije zapaljeno 1.418 sveća koje simbolizuju broj dana koje je SSSR proveo u ratu sa nacističkom Nemačkom.

Na današnji dan 1941. godine otvorena je jedna od najtragičnijih stranica u istoriji Rusije – počeo je Drugi svetski rat i u Rusiji se 22. jun obeležava kao Dan sećanja i tuge.

Predsednik Državne dume Rusije Vjačeslav Volodin saopštio je da je za sve Ruse podvig njihovih dedova, očeva i pradedova svetinja.

"Vojnici, oficiri, borci u pozadini učinili su sve da isteraju neprijatelja sa svoje zemlje, da okončaju fašizam. Nisu žalili živote i snagu radi slobode otadžbine, budućih generacija. Za sve nas podvig očeva, dedova i pradedova je svetinja. Treba da uradimo sve da sačuvamo sećanje na njega i da ga prenesemo našoj deci i unucima", rekao je Volodin povodom Dana sećanja i tuge.

On je dodao da nakon 83 godine ne prolazi bol od spoznaje koliko je patnje i stradanja doneo rat, sa kakvim se iskušenjima zemlja suočila boreći se protiv nacističke Nemačke.

"Dvadeset sedam miliona poginulih, do temelja uništeni gradovi, dva i po miliona stanovnika Lenjingrada u blokadi, od kojih su 400.000 bili deca. Krvave bitke za Moskvu, Staljingrad, Ržev, Kursk", podsetio je Volodin.

U zoru 22. juna 1941. godine neprijateljska avijacija je izvršila masovne napade na aerodrome, železničke stanice, sovjetske pomorske baze, mesta stalnog razmeštaja vojnih jedinica i mnoge gradove duž cele zapadne državne granice i 250-300 km od nje.

Hitler je računao na strategiju munjevitog rata. Plan "Barbarosa" je uključivao nanošenje poraza Crvenoj Armiji i pad Sovjetskog Saveza u roku od nekoliko meseci uz korišćenje do tada besprekorne taktike blickriga, podseća ruska ambasada u Srbiji.

"Ali, zahvaljujući snažnom otporu Crvene Armije i naporima čitavog sovjetskog naroda, planovima Trećeg rajha nije bilo suđeno da se ostvare", navela je ruska ambasada na Telegramu.

Na radiju je saopšteno o nemačkom napadu i početku rata. U podne 22. juna 1941. godine, Narodni komesar za spoljne poslove Vjačeslav Molotov obratio se sovjetskim građanima, izgovorivši frazu koja je ušla u istoriju:

"Naša stvar je pravedna. Neprijatelj će biti poražen. Pobeda će biti naša!".

Veliki Otadžbinski rat trajao je 1418 dana i noći, a završio se 9. maja 1945. godine – Pobedom Sovjetskog Saveza i potpunim porazom zemalja fašističkog bloka.

Gubici SSSR iznosili su do 40 posto svih ljudskih gubitaka u Drugom svetskom ratu – 26,6 miliona ljudi. Od toga je više od 8,7 miliona poginulo na ratištima, 7,42 miliona ljudi su namerno istrebili nacisti na okupiranim teritorijama, a više od 4,1 miliona je umrlo u žestokim uslovima okupacionog režima. U Nemačku i susedne zemlje, koje su takođe bile pod nemačkom okupacijom, odvedeno je 5,27 miliona ljudi.

Od 2009. godine na današnji dan se održava nacionalna akcija "Sveća sećanja" – širom Rusije se pale sveće u tišini noći u znak sećanja na sve one koji su poginuli tokom Velikog Otadžbinskog rata, braneći naš miran život, podseća ruska ambasada u Srbiji.

Od 2020. godine u 12:15 po moskovskom vremenu najavljuje se opštenarodni minut ćutanja. Ovo vreme nije slučajno izabrano: u 15 minuta posle ponoći emitovan je apel sovjetske vlade građanima zemlje u kojem je bilo izvešteno o napadu nacističke Nemačke na Sovjetski Savez.

Gore sveće ispred spomenika i crkva – narod pamti svoje heroje

Ispred ambasade Rusije u SAD zapaljene su sveće u pomen 27 miliona sovjetskih civila koji su dali život za veliku pobedu. Praznik je obeležen i u Berlinu, Kišinjevu, u Kini i širom Rusije.

I Sankt Peterburg obeležio je današnji dan sa 80.000 sveća za pomen svih poginulih u godinama rata.

Na memorijalnom kompleksu "Saur Mogila" u Donjeckoj Narodnoj Republici gde su se i u vreme Drugog svetskog rata ali i u borbama za Donbas 2014. godine protiv istog neprijatelja vodile strašne borbe – gorelo je sinoć 8.000 sveća.

(RT Balkan)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner