четвртак, 27. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Русији Дан сећања и туге поводом 83. годишњице напада Хитлерове Немачке на СССР: Широм земље запаљено 1.418 свећа које симболизују број дана рата
Хроника

У Русији Дан сећања и туге поводом 83. годишњице напада Хитлерове Немачке на СССР: Широм земље запаљено 1.418 свећа које симболизују број дана рата

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јун 2024.

Поводом Дана сећања и туге, у знак сећања на све жртве Великог отаџбинског рата, широм Русије запаљено 1.418 свећа које симболизују број дана које је СССР провео у рату са нацистичком Немачком.

На данашњи дан 1941. године отворена је једна од најтрагичнијих страница у историји Русије – почео је Други светски рат и у Русији се 22. јун обележава као Дан сећања и туге.

Председник Државне думе Русије Вјачеслав Володин саопштио је да је за све Русе подвиг њихових дедова, очева и прадедова светиња.

"Војници, официри, борци у позадини учинили су све да истерају непријатеља са своје земље, да окончају фашизам. Нису жалили животе и снагу ради слободе отаџбине, будућих генерација. За све нас подвиг очева, дедова и прадедова је светиња. Треба да урадимо све да сачувамо сећање на њега и да га пренесемо нашој деци и унуцима", рекао је Володин поводом Дана сећања и туге.

Он је додао да након 83 године не пролази бол од спознаје колико је патње и страдања донео рат, са каквим се искушењима земља суочила борећи се против нацистичке Немачке.

"Двадесет седам милиона погинулих, до темеља уништени градови, два и по милиона становника Лењинграда у блокади, од којих су 400.000 били деца. Крваве битке за Москву, Стаљинград, Ржев, Курск", подсетио је Володин.

У зору 22. јуна 1941. године непријатељска авијација је извршила масовне нападе на аеродроме, железничке станице, совјетске поморске базе, места сталног размештаја војних јединица и многе градове дуж целе западне државне границе и 250-300 км од ње.

Хитлер је рачунао на стратегију муњевитог рата. План "Барбароса" је укључивао наношење пораза Црвеној Армији и пад Совјетског Савеза у року од неколико месеци уз коришћење до тада беспрекорне тактике блицкрига, подсећа руска амбасада у Србији.

"Али, захваљујући снажном отпору Црвене Армије и напорима читавог совјетског народа, плановима Трећег рајха није било суђено да се остваре", навела је руска амбасада на Телеграму.

На радију је саопштено о немачком нападу и почетку рата. У подне 22. јуна 1941. године, Народни комесар за спољне послове Вјачеслав Молотов обратио се совјетским грађанима, изговоривши фразу која је ушла у историју:

"Наша ствар је праведна. Непријатељ ће бити поражен. Победа ће бити наша!".

Велики Отаџбински рат трајао је 1418 дана и ноћи, а завршио се 9. маја 1945. године – Победом Совјетског Савеза и потпуним поразом земаља фашистичког блока.

Губици СССР износили су до 40 посто свих људских губитака у Другом светском рату – 26,6 милиона људи. Од тога је више од 8,7 милиона погинуло на ратиштима, 7,42 милиона људи су намерно истребили нацисти на окупираним територијама, а више од 4,1 милиона је умрло у жестоким условима окупационог режима. У Немачку и суседне земље, које су такође биле под немачком окупацијом, одведено је 5,27 милиона људи.

Од 2009. године на данашњи дан се одржава национална акција "Свећа сећања" – широм Русије се пале свеће у тишини ноћи у знак сећања на све оне који су погинули током Великог Отаџбинског рата, бранећи наш миран живот, подсећа руска амбасада у Србији.

Од 2020. године у 12:15 по московском времену најављује се општенародни минут ћутања. Ово време није случајно изабрано: у 15 минута после поноћи емитован је апел совјетске владе грађанима земље у којем је било извештено о нападу нацистичке Немачке на Совјетски Савез.

Горе свеће испред споменика и црква – народ памти своје хероје

Испред амбасаде Русије у САД запаљене су свеће у помен 27 милиона совјетских цивила који су дали живот за велику победу. Празник је обележен и у Берлину, Кишињеву, у Кини и широм Русије.

И Санкт Петербург обележио је данашњи дан са 80.000 свећа за помен свих погинулих у годинама рата.

На меморијалном комплексу "Саур Могила" у Доњецкој Народној Републици где су се и у време Другог светског рата али и у борбама за Донбас 2014. године против истог непријатеља водиле страшне борбе – горело је синоћ 8.000 свећа.

(РТ Балкан)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер