Početna strana > Hronika > Udeo zemalja BRIK u MMF-u povećan sa 3,5 na 14,2 odsto
Hronika

Udeo zemalja BRIK u MMF-u povećan sa 3,5 na 14,2 odsto

PDF Štampa El. pošta
utorak, 09. novembar 2010.

MMF stvara bazu za uspeh samita dvadesetorice

Manje nego nedelju dana do početka samita dvadesetorice u Seulu Savet direktora Međunarodnog monetarnog fonda odobrio je najradikalniju u svom istorijatu preraspodelu glasova u korist tržišta koja se formiraju i zemalja u razvoju. On je potvrdio plan preraspodele kvota i glasova u Fondu, koji je usvojen prilikom nedavnog susreta ministara finansija dvadesetorice u Kendžu (Republika Koreja).

U prvoj trojki su SAD, Japan i Kina. Kina se premešta sa 6. mesta na treće. Ona zamalo  nije stigla Japan, ali je potisla 4 vodeće evropske države – Nemačku, Veliku Britaniju, Francusku i Italiju. Na kraju desetorice su Indija, Rusija i Brazil - partneri Kine u neformalnom finansijsko-ekonomskom klubu BRIK.

Karakteristično je da je među članicama tog kluba najviše porasla kvota Brazila – za jednu trećinu, zbog čega se on prvi put našao u desetorici. Inače je rast položaja svih 4 učesnika BRIK-a tom  klubu zemalja omogućio da poveća svoj udeo od 3,5 na 14,2 odsto. Reč je o  priznanju od strane Fonda rasta uloge četvorice u globalnoj ekonomiji, - smatra profesor MGIMSO Sergej Luzjanjin.

„To je znatan prodor, i ta tendencija će se ubuduće nastaviti. Izgleda da će tokom narednih 5 godina u okviru MMF zemlje u razvoju i druge zemlje, koje imaju ogroman tržišni potencijal, i politički, i ekonomski i u okviru Saveta direktora MMF, i u okviru već pomenutih kvota izravnati svoje položaje. U tom smislu zemlje BRIK istupaju u MMF kao složna grupa, pružajući drugim krupnim ekonomijama u razvoju primer toga kako treba  da se brane svoja prava.“

Od nacionalne kvote zavisi, između ostalog, udeo mišlenja neke zemlje pri glasanju u MMF. Razmere kvote određuju i razmere pristupa kreditima i drugim finansijskim proizvodima Fonda. To su veoma znatni iznosi radi podrške nacionalnim ekonomijama. Najzad, to je i pitanje političkog stava ne samo u datom elitnom klubu, već i u svetu.

Nije slučajno što zahtevi o preraspodeli kvota u korist tržišta, koja se formiraju, i zemalja u razvoju stalno nailaze na proteste od strane SAD i zemalja EU. One imaju najveće pakete kvota, a to znači da imaju broj glasova koji faktički blokiraju svaku odluku. Direktor-raspoređivač MMF Dominik Stros-Kan je nazvao današnju preraspodelu kvota najfundamentalnijom promenom rasporeda snaga u Fondu tokom 65 godina njegovog postojanja. Međutim, do tog istorijskog revidiranja je došlo za polovinu na račun preraspodele kvota među samim zemljama u razvoju. Između ostalih, kvote takvih zemalja kao što su Venecuela, Argentina, JAR, Saudijska Arabija i Ukrajina su smanjene. Najveći deoničar Fonda, SAD, su sačuvale u njemu faktičko pravo veta pri usvajanju ključnih odluka. Doduše, blizak  blokiranju je i ukupni paket glasova zemalja grupe BRIK. Inače, najveći grupni paket glasova u MMF će i dalje imati zemlje EU.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner