субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удружење за унапређење рударске струке и науке: Неупоредиво је већи број разлога за одустајање од јадарита, него за експлоатацију
Хроника

Удружење за унапређење рударске струке и науке: Неупоредиво је већи број разлога за одустајање од јадарита, него за експлоатацију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. октобар 2024.

Удружење за унапређење рударске струке и науке саопштило је данас да је после вишенедељног анкетирања инжењера из рударске струке, геолога, хидролога, хемичара, физичара и других струка важних за пројекат „Јадар“ закључено да је неупоредиво већи број разлога за одустајање од експлоатације јадарита, него за експлоатацију.

„Удружење сматра да је несврсисходно и опасно по житеље и њихову околину отварати рудник јадарита у плодном и насељеном подручју око реке Јадар, је би последице могле бити несагледиве, а приходи веома неодређени и недовољни чак ни за санацију последица било каквог акцидента“, наводи се у саопштењу које у име Удружења потписује професор са Рударско-геолошког факултета Лазар Кричак.

У саопштењу се истиче да дилему у вези са експлоатацијом и прерадом те руде могу разрешити само људи од струке, а они су навели какав би утицај експлоатација могла да има.

Наводи се да подземна експлатација може утицати на могућност мешања агресивних и отровних минералних ситовина са водотоковима, као и на могућност плављења површинске депоније ископаног материјала који садрже опасне и агресивне компоненте, што би утицало да се он разнесе у водотокове и шуме, а указано је и на проблем слегања тла услед израде великог броја јамских просторија.

Као могући негативни утицаји добијања и прераде концентрата наводи се да би у фази прераде постојала велика опасност од коришћења великих количина хемикалија опасних по људско здравље и животну средину на дневном нивоу и ризик од емитовања гасовитих, течних и чврстих отпада из хемијске прераде концентрата јадарита.

Истиче се да допремање огромних количина опасних материја на дневном нивоу представља озбиљан ризик, наводи се и да је недовољан број стручних и обучених људи који имају искуства са технологијом прераде и могућим акцидентним ситуацијама са несагледивим последицама по животну околину због релативне близине највећег резервоара питке воде у Србији.

Као остали утицајни фактори наводи се проблем отварања већег броја рудника литијума по Србији, за које су већ издата одобрења за истраживање, што повећава вероватноћу дешавања акцидената, као и то да су досадашња искуста са већином рудника у смислу загађења животне средине у Србији изузетно лоша, али и чињеница да извођачи радова не поштују закон.

У саопштењу се наводи да држава није ништа учинила да се санирању постојећи угашени рудници са опасним дејством, да није решен проблем одлагања комуналног отпада, да не постоји поверење у политичаре, ни у Владу као гаранта у случају акцидената.

„Уласком у експлатацију на пројекту Јадар плодна Србија би постала још мања, а отварање мноштва случних рудника може директно утицати на веће миграције домаћег становништва“, истиче се у саопштењу.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер