петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УН: Са великом забринутошћу пратимо информације о масовном доласку оружја, опреме и плаћеника зараћеним странама у Либији
Хроника

УН: Са великом забринутошћу пратимо информације о масовном доласку оружја, опреме и плаћеника зараћеним странама у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2020.

 УН прати са "великом забринутошћу" информације о масовном стизању оружја, опреме и плаћеника зараћеним странама у Лиибији, рекао је портпарол те организације.

Он је ово изјавио после објаве САД о слању руских ратних авиона у земљу.

Не наводећи експлицитно ту оптужбу портпарол УН Стефан Дижарик рекао је да, уколико се те информације покажу као тачне, то представља "флагранатно кршење ембарга на оружје" уведено Либији од 2011. године.

"Позивамо све чланице међународне заједнице да поштују ембарго на оружје и да подрже његову пуну примену", рекао је он у свом дневном обраћању медијима, као одговор на питање о наводном присуству руских авиона у Либији.

Америчка војска јуче је оптужила Русију да је послала Мигове-29 Фулкрум и Сухој Су-35 на либијску територију да подрже команданта Калифу Хафтара који држи снаге на истоку и од априла прошле године покушава да заузме главни град Триполи који је у рукама међународно признате Владе националног јединства.

Москва није реаговала на те оптужбе.

"Информације о кршењима ембарга су се знатно појачале последњих недеља са наводима о скоро свакодневном пребацивању (оружја) ваздухом, копноми морем. То само може да доведе до јачања борби са катастрофалним последицама за либијско становништво, рекао је порптарол УН.

Две стране у Либији подржавају различите стране силе. Уједињени Арапски Емирати и Русија подржавају страну Хафтара, док Турска војно интервенише на страни Владе националног јединства, која је недавно остварила војне успехе захваљујући пре свега ваздушној надмоћи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер