четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Уставни суд Хрватске: Председник Зоран Милановић не може да буде ни премијер, ни кандидат за мандатара за састав Владе
Хроника

Уставни суд Хрватске: Председник Зоран Милановић не може да буде ни премијер, ни кандидат за мандатара за састав Владе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. април 2024.

Уставни суд Хрватске закључио је да хрватски председник Зоран Милановић не може да буде кандидат за мандатара за састав владе, али ни премијер, а упозорио је да свако другачије тумачење угрожава вишестраначки парламентарни демократски уставни поредак и владавину права.

Уставни суд је у саопштењу навео да од 18. марта, када је упозорио Зорана Милановића и Социјалдемократску партију (СДП) да он мора поднети оставку ако жели да учествује на изборима, није желео да до дана одржавања парламентарних избора новим упозорењима или саопштењима утиче на вољу бирача.

Милановић је својим изјавама и понашањем, односно учествовањем у кампањи без подношења оставке на председничку дужност, довео себе у позицију да не може бити мандатар за састав будуће владе, нити премијер, закључио је Уставни суд, јавља ХРТ.

Председник Уставног суда Мирослав Шепаровић упозорио је све учеснике избора одржаних 17. априла да при предлагању будућег мандатара за састав владе морају бити свесни те чињенице.

Шепаровић је казао да је Милановић, за разлику од СДП-а, кршио упозорење Уставног суда од 18. марта и понављао да је у кампањи као будући председник владе.

„Током целокупне кампање Милановић је поступао супротно Уставу“, рекао је Шепаровић и додао да се Милановић таквим изјавама и поступањем ставио у положај учесника парламентарних избора, што по уставном положају док је председник Републике не може бити.

Уставни суд истакао је у саопштењу да су изборни поступци увек најважнији тест привржености истинској политичкој демократији која је утеловљена у Уставу, а Милановић је током целокупне изборне кампање поступао супротно Уставу, те довео у питање владавину права и демократски вишестраначки систем као највише уставне вредности.

За одлуку Уставног суда гласало је девет судија, против је било троје, а једна судија није дошла на седницу. Троје судија који су били против тог, али и ранијег упозорења Уставног суда Милановићу, најавили су издвојена мишљења која ће бити објављена на сајту Уставног суда.

Милановић је најавио да ће се у 17 сати обратити јавности поводом одлуке Уставног суда.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер