петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко: ОХР иде из БиХ ове или следеће године?
Хроника

Валентин Инцко: ОХР иде из БиХ ове или следеће године?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. јануар 2011.

СAРAЈЕВО - Високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао је да ће ОХР из БиХ отићи ове или сљедеће године.

"Сада је тренд да се овај процес убрза и да до тога што прије дође. Јасно је да ће, без обзира на различите захтјеве појединих политичких странака у БиХ постојати све мање ОХР-а и све више ЕУ", рекао је Инцко за "Глас Српске".

За разлику од појединих бошњачких странака, а у првом реду Странке за БиХ, већина политичких партија у БиХ, каже Инцко, прихвата да се ОХР трансформише и ојача присуство ЕУ у БиХ, те да је то неминован процес који треба убрзати.

Он је додао да ће Дејтонски мировни споразум постојати и даље, као и потреба да се прави нека врста контроле или мониторинга да ли је Дејтонски споразум испуњен и да ли се испуњава оно што је њиме прописано, а у будућности ће се видјети ко ће вршити мониторинг над провођењем и примјеном Дејтонског споразума.

Ицнко је рекао да је познато да је 1996. године било превише ОХР-а, посебно за вријеме бившег високог представника Педија Ешдауна, који је имао 800 сарадника.

"Послије тога, полако се увео двојни тренд и присуство ЕУ. Њено присуство све више јача и наставља се. Још неко вријеме у БиХ ће бити тај паралелни систем, али све више ће ЕУ бити у првом плану, јер је то једина будућност БиХ. Унија и пут БиХ ка ЕУ је `љепило` свих грађана, без обзира на то да ли су Срби, Бошњаци или Хрвати или остали", сматра Инцко, оцијенивши да то сви желе и да је то будућност БиХ.

Замјеник високог представника у БиХ Родерик Мур рекао је за "Глас Српске" да није спорно да ће ОХР из БиХ отићи и да ће одлуку о томе донијети Савјет за примјену мира (ПИК).

"Док смо овдје надамо се да можемо да допринесемо рјешавању низа проблема са којима је суочена ова земља. ПИК је прије три године поставио два услова и пет циљева за транзицију ОХР-а. Велики напредак је постигнут када је ријеч о Брчком и пресрећан сам због тога. Напредак је постигнут када је ријеч о четвртом и петом циљу на овом списку. Што се тиче првог услова, потписивања Уговора са ЕУ, остварен је такође напредак, али морамо да завршимо посао", прецизирао је Мур.

Он је истакао да је БиХ јасно рекла да је њен пут ЕУ и да није добро што се "политичке странке препуцавају око успостављања власти".

"Идеално би било да се власт формирала прије три мјесеца. Не постоји одређени рок, али сваке године у новембру ЕУ припрема извјештај о напретку у БиХ и ако у овој земљи не постоји власт, мислим да ће ЕУ бити тешко рећи да је остварен напредак. Нико у међународној заједници не жели да види да БиХ заостаје за сусједним земљама, које иду напријед и крећу се ка европским интеграцијама", рекао је Мур.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер