четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Синдикати Телекома траже обустављање продаје
Хроника

Вечерње новости: Синдикати Телекома траже обустављање продаје

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. новембар 2010.

БЕОГРАД - Координационо тело репрезентативних синдиката ''Телеком Србија групе'' упутило је премијеру Мирку Цветковићу иницијативу за обустављање поступка продаје компаније ''Телеком Србија", саопштило је данас то тело.

Координационо тело чине Јединствени синдикат "Телекома Србија", Синдикат "Телекома Србија", Синдикат радника телекомуникација Републике Српске, Јединствени Синдикат Телус и Синдикална организација М:ТЕЛ Црна Гора.

У саопштењу је наведено да су на седници одржаној 12. новембра у Бањалуци разматрани сви аспекти промене власничких односа унутар компаније ''Телеком Србија", као и могуће последице овог процеса. На састанку је констатовано да се не може занемарити чињеница да се ради о успешној компанији, која је сопственим средствима, купила телекомуникационе оператере у Републици Српској и Црној Гори, чиме је проширила своје пословање на суседне земље у којима изузетно успешно послује.

Чињеница је, такође, да се продаја дела капитала "Телекома" у тренутку светске кризе не може правдати у циљу побољшања пословања и јачања националне компаније, јер је он успешан и јак регионални оператер, с тим да је и стратешки важан потенцијал земље. У саопштењу се наводи да је поступак продаје нетранспарентан, док је одлука о продаји политичка одлука, а не економски оправдан циљ, као и да утврђивање тржишне вредности компаније, у години када светска привреда посустаје, не може бити одраз реалне тржишне снаге компаније, што свакако показује процењена вредност од 2,43 милијарди евра. Координационо тело истиче да ''Телеком Србија" учествује са више од 50 одсто на телекомуникационим тржиштима у свим земљама у којима има власништво над телекомуникационим компанијама, са тенденцијом повећања тог процента.

''Овим путем желимо да укажемо на то да је цена по којој се продаје 51 одсто капитала компаније веома ниска, а продаја за последицу може имати урушавање економске, привредне, безбедносне и социјалне позиције Србије и њених грађана'', истакнуто је у сапштењу.

Након продаје био би угрожен радно правни статус запослених у "Телекому" и компанијама у оквиру ''Телеком Србија групе'', као и запослених у пратећим делатностима и компанијама са којима послује.

''Захтевамо да Влада Србије преиспита своје ставове и одлуке везане за продају 'Телекома Србија', као и да одустане од намере да продајом националног оператера и најупешније српске компаније једнократно обезбеди средства за државни буџет у тренутку припрема за предизборну кампању'', наведено је у саопштењу.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер