Početna strana > Hronika > Vensan Dežer: Ne mogu da proričem da li će i dalje biti moguća politika „i Kosovo i EU”
Hronika

Vensan Dežer: Ne mogu da proričem da li će i dalje biti moguća politika „i Kosovo i EU”

PDF Štampa El. pošta
petak, 02. mart 2012.

BEOGRAD –Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je danas da i Srbija i EU treba da rade na tome kako bi što pre počeli pregovori za članstvo u Uniju i izrazio očekivanje da predstojeći izbori u Srbiji neće usporiti taj proces.

Dežer je zadovoljan postignutim rezultatima i smatra da je dobijanje statusa kandidata za članstvo Srbije u EU je „dobra vest”.

On je gostujući na TV B92 izrazio nadu da će do kraja godine dosta toga da se uradi na dobijanju datuma za početak pregovora, bez obzira na to što Srbiji predstoje izbori. Takođe je ukazao i da Beograd treba da nastavi dijalog sa Prištinom, radi na reformi pravosuđa i na izradi nove Strategije za borbu protiv korupcije.

Dežer je napomenuo, da je važno da Srbija što više uradi do 15. septembra, kada Evropska komisija završava svoj godišnji izveštaj o napretku, ali da je moguće, taj izveštaj sačiniti i posle tog datuma.

Dežer je rekao da na daljem putu Srbije ka evropskim integracija, u okviru dijaloga Beograda i Prištine treba da se postignu dogovori o energetici i telekomunikacijama, što je bio jasan zahtev Evropske komisije u oktobru prošle godine.

„Veoma je bitno da vidimo i da Euleks može da ispunjava svoja ovlašćenja na Kosovu, ali i primenu dosadašnjih postignutih dogovora”, rekao je Dežer.

On je objasnio da će EU prilikom otvaranja pretpristupnih fondova staviti akcenat na obrazovanje, socijalnu inkluziju, zaštitu životne sredine, transport, poljoprivredu i ruralni razvoj, ali da je za to potrebno obezbediti dobre projekte, navodeći da EU godišnje u Srbiju ulaže oko 20 miliona evra.

Na pitanje koje koristi će građani Srbije imati od statusa kandidata, Dežer je rekao da postoje razne vrste, među kojima su političke, ali i to što građani već sada mogu na osnovu Zakona o restituciji da traže vraćanje oduzete imovine.

„Od juče građani mogu da podnesu zahtev za povraćaj imovine, na osnovu zakona koji su čekali i 10 godina. Sve su to prednosti procesa pridruživanja Uniji”, napomenuo je Dežer.

Upitan da li je u daljem procesu evropskih integracija moguća politika „i Kosovo i EU”, Dežer je rekao da on ne može da proriče budućnost.

„Jučerašnjom odlukom o kandidaturi imamo jasan cilj da se pregovori što pre otvore. Mi smo spremni, ali mora da bude spremna i Srbija za početak pregovora. Znamo da će izbori biti, a to znači i da u to vreme vlada neće moći da nastavi sa započetim poslom punim kapacitetom”, istakao je Dežer.

Profesor Fakulteta političkih nauka i bivši ambasador Srbije u Parizu Predrag Simić smatra da neće biti moguće formirati vladajuću većinu posle parlamentarnih izbora koja ne bi bila zasnovana na politici „i Kosovo i Evropa”, koja je i dovela Srbiju do kandidature.

„Mislim da se većina bez te politike ne može napraviti. Ne vidim alternativu toj politici u dogledno vreme”, rekao je Simić.

(Tanjug)