петак, 10. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Викиликс: Иво Санадер био под истрагом од јануара
Хроника

Викиликс: Иво Санадер био под истрагом од јануара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. децембар 2010.

Загреб - Главни државни тужилац Хрватске Младен Бајић рекао је у јануару ове године америчким дипломатама у Загребу да се против бившег премијера Ива Санадера води истрага у неколико случајева корупције, наглашено је у депешема "Викиликса", преноси данашњи "Вечерњи лист".

"Тужиоци спроводе истрагу против бившег премијера која би најмање у једном случају могла резултирати оптужницом, а откривају и доказе у неколико других случајева у које је Санадер такође умешан", известио је Бајић америчку амбасаду у Загребу, показују документи Викилиса које је објавио "Гардијан".

Случај за који су тужиоци највише заинтересовани било је илегално посредовање између његових пријатеља и аустријске "Хипо алпе адриа банке", па је тако, према том документу, Санадер договорио зајам од четири милиона немачких марака свом комшији Мирославу Кутли током деведесетих, а овај је за узвртат примо 800.000 немачких марака, рекао је Бајић америчким званичницима.

Бајић је Американцима такође рекао да су све државне компаније прожете корупцијом и да су све под истрагом.

"Гардијан" је навео да се из докумената које је "Викиликс" учинио доступним, стиче слика Хрватске као земље прожете корупцијом, али се, такође, одаје признање кампањи борбе притив корупције коју је предузела садашња влада Јадранке Косор.

У извештајима из фебруара америчке дипломате пишу како тужиоци сматрају да бивши потпредседник владе Дамир Поланчец неке акције сигурно није могао предузимати сам и без знања Санадера.

У другом документу из октобра прошле године наводи се да је садашњи председник Хрватске привредне коморе Надан Видошевић рекао америчком амбасадору како Санадер покушава да натера владу да прекине истраге везане за корупцију.

"Гардијан" је објавио и документе у којима се види да су САД биле љуте због односа Велике Британије према Хрватској почетком ове године, односно противљења те земље да одблокира преговоре Хрватске и ЕУ.

Британски амбасадор у Загребу Дејвид Блант приклонио се ставу САД, па је охрабрио Стејт департмент да "притисне" британски Форин офис не би ли дошло до заокрета.

Блант је појаснио да неки кључни званичници у Лондону Хрватску још увек поистовећују са националистичком Хрватском из Туђманеове ере, показују документи "Викиликса".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер