среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Викиликс“ предложен за Нобелову награду за мир
Хроника

„Викиликс“ предложен за Нобелову награду за мир

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. фебруар 2011.

Осло – Један норвешки посланик предложио је Викиликс за овогодишњу Нобелову награду за мир пошто сматра да је тај сајт специјализован за објављивање поверљивих информација подршка транспарентности у свету укључујући и демократска друштва, објављено је данас на блогу тог посланика.

Кинески дисидент „Лиу Сјаобо добио је Нобелову награду за мир прошле године због борбе за људска права, демократију и слободу изражавања у Кини”, написао је Сноре Вален, посланик левице, једне од странака на власти у Норвешкој.

Викиликс је „на исти начин допринео промовисању тих истих вредности на светском нивоу пошто је открио између осталог корупцију, ратне злочине и тортуру, понекад чак и под палицом савезника Норвешке”, оценио је Вален.

Након објављивања поверљивих докумената о ратовима у Ираку и Авганистану, сајт Викиликс чији је оснивач Џулијан Асанж, 28. новембра 2010. почео је да објављује на стотине хиљада америчких тајних депеша што је изазвало жестоке критике САД и њених савезника.

Период за слање предлога за добитника Нобелове награде истекао је јуче. Хиљаде људи из целог света - посланици, министри, ранији добитнииц, чланови међународних организација, професори - могу да предложе кандидата за ту престижну награду.

Стручњаци су раније рекли да је могућа кандидатура Викиликса и Асанжа за Нобелову награду за мир, али и указали да то не значи и да је сајт фаворит за награду.

Асанж је тренутно у кућном притвору у Британији где је у току екстрадициони процес на захтев шведских власти које га сумњиче за силовање.

Име добитника Нобелове награде за мир биће познато у октобру ове године.

Бета-АФП

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер