петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије изменила Уредбу о ограничењу висине цена основних животних намирница – поскупљују шећер, млеко и пилетина
Хроника

Влада Србије изменила Уредбу о ограничењу висине цена основних животних намирница – поскупљују шећер, млеко и пилетина

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. септембар 2022.

Уместо 102,99 динара, шећер ће од сада коштати 109,99 динара, прописала је Влада Србије нову максималну цену ове намирнице. Поскупела је и пилетина. Тако ће сада килограм у малопродаји смети да кошта највише 319 динара. Влада је, истовремено, "одмрзнула" цену дуготрајног млека са 2,8 одсто масноће, која је до сада била одређена на нивоу од максимум 128,99 динара, док је проценат дозвољене марже - удвостручила.

Влада Републике Србије усвојила је више измењених уредби и одлука чије је важење орочено на 31. октобар 2022. године, према којима су, између осталог, кориговане цене белог кристал шећера и свежег пилећег трупа, саопштено је из Владе. Усвојена је и измењена Уредба о ограничењу висине цена деривата нафте, имајући у виду да је тржиште још увек нестабилно и да је зато неопходно продужити период важења ограничења цена тих производа, навела је Влада србије у саопштењу.

На седници је измењена и Уредба о ограничењу висине цена основних животних намирница. У Уредби је наглашено да корекција цена неће значајно утицати на животни стандард грађана и да би у овом тренутку већи проблем била несташица тих производа, оцењује се у саопштењу.

„У односу на претходни период, коригована је цена белог кристал шећера због значајнијег раста цене инпута и енергената, што је довело до раста цене коштања. Зато је било неопходно ограничити цене на вишем нивоу како би произвођачи имали простора да се припреме за предстојећу сетву и да би се избегла могућност да засади шећерне репе буду мањи од домаћих потреба. Такође, због раста цене сточне хране, било је неопходно кориговати и цену свежег пилећег трупа“, наводи Влада.

Влада је, такође, укинула ограничење цена дуготрајног млека са 2,8 одсто млечне масти, и уз то дозволила дупло већи проценат марже.

„Маржа обрачуната на нето фактурну цену свих врста УХТ млека, умањену за рабате и попусте од стране добављача, износи максимално 10 одсто“, стоји у уредби.

Забрана извоза

Чланови владе изменили су, како се додаје у саопштењу, Одлуку о привременој забрани извоза млека и производа од млека и тако забрану извоза тих призвода продужили за још 30 дана. Ова мера ће спречити могућу штету по привреду и грађане, а измене су, пише у саопштењу, донете у циљу ублажавања последица и спречавања критичне несташице млека и производа од млека, услед повећаног извоза и потребе становништва за повећаним снабдевањем проузрокованим кризом на светском тржишту.

Измењена је и Одлука о привременом смањењу износа акциза на деривате нафте и њено важење је, такође, продужено до 31. октобра 2022. године. Измењена одлука је донета с обзиром на актуелну ситуацију у вези са ценом сирове нафте на светском тржишту, која негативно утиче на макроекономску стабилност у земљи, а у циљу редовног снабдевања тржишта дериватима нафте, очувања стандарда ррађана, као и очувања привредне стабилности, пише у саопштењу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер