Početna strana > Hronika > Vladajuća koalicija i LDP za Statut Vojvodine, ostali protiv
Hronika

Vladajuća koalicija i LDP za Statut Vojvodine, ostali protiv

PDF Štampa El. pošta
sreda, 25. novembar 2009.

BEOGRAD - U Skupštini Srbije danas je nastavljena sednica na kojoj poslanici, posle više od godinu dana od usvajanja u pokrajinskom parlamentu, razmatraju Predlog statuta Vojvodine.

Predloženi tekst poslanicima obrazložila je predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, ujedno predsednica skupštinskog Odbora za ustavna pitanja, koji je parlamentu i podneo Predlog odluke o davanju prethodne saglasnosti na Predlog statuta Vojvodine.

Početak današnjeg skupštinskog zasedanja obeležila su česta reklamiranja povrede poslovnika i povremena isključenja mikrofona, što je započelo raspravom predstavnika Demokratske stranke Srbije i Liberalno demokratske partije, posle izjave poslanika DSS Jovana Palalić da je predlog Statuta Vojvodine protivustavan.

Palalić je rekao da je predlog Statuta potpunog protivustavan akt, suprotan duhu Ustava i da ozbiljno narušava jedinstvo Srbije, tražeći da predsednica Skupštine reaguje na "niz protivustavnosti" u Statutu.

Prema rečima Palalića, Statut je već svojim prvim članom suprotan Ustavu jer je definiše kao pokrajinu građana i građanki, dok je, kako je rekao, srpski narod postao jedan od više naroda u pokrajini.

Poslanik Liberalno demokratske partije Slobodan Maraš, navodeći da je iz Vojvodine, protestovao je zbog govora Palalića tvrdeći da Statut nije separatistički i pozvao je predsedavajuću skupštine Gordanu Čomić da ne dozvoli takve nastupe.

Čomić je rekla da je govor Palalića "na ivici", da je upotrebio teške kvalifikacije za akt, ali da nije nikog lično kvalifikovao.

Palalić je odgovorio na primedbe da iznosi viđenje stranke kojoj pripada i da ima pravo da naziva Statut protivustavnim i najavio pokretanje postupka pred Ustavnim sudom.

Šef poslaničkog kluba Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić zatražio je danas da se autonomija i decentralizacija Srbije sprovedu u skladu sa Ustavom i naglasio da je statut Vojvodine u brojnim odredbama u suprotnosti sa najvišim pravim aktom zemlje.

Aligrudić je na sednici parlamenta, na kojoj se raspravlja o statutu Vojvodine, rekao da se tim aktom "ne ispoljavaju autonomije i decentralizacije već da se pokušava da se suštinski zasnuje pravo veće od autonomije".

"Radi se o tome da se pokušava sa ustanovljavanjem federativne jedinice, od čega se brzo stiže do separatizma", istakao je on.

Aligrudić je vladajućoj većini poručio da "predlozima plaši građane", a ne opozicija i da je dužnost opozicionih stranaka da upozori na nepravilnosti.

Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić je rekao da ima pravo da nazove akt separatističkim i optužio Čomić da je drska, posle čega mu je oduzela reč jer se "ne obraća u skladu sa poslovnikom".

Čomić je oduzela reč i poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandri Jerkov, smatrajući da nije imala osnova da se javi i reklamira da je prekršen poslovnik, zatim je iz sličnog razloga isključila mikrofon i predsedniku LDP Čedomiru Jovanoviću.

Vi isključite mikrofon čim neko zine, rekao je poslanik Aleksandar Martinović, kojem je potom Čomić isključila mikrofon, upućujući ga na sadržaj skupštinskog poslovnika.

Šef poslaničke grupe G 17 plus Suzana Grubješić je rekla da se Statut već duže koristi kao poligon za stranačka prepucavanja i naglasila da je njegovo donošenje ustavna obaveza.

Ona je istakla da se ne stvara država Vojvodina, kako neki tvrde, i da je u pozadini strah od decentralizacije.

Glasaćemo za oba akta u uverenju da je ovo pri korak za stvarnu decentralizaciju i regionalizaciju, rekla je Grubješić i dodala da joj je žao što je promenjeno iz ranije verzije da je Vojvodina evropska regija.

Partija ujedinjenih penzionera Srbije podržaće predloženi Statut Vojvodine, iako smatra da ima još odredbi koje nisu usklađene sa Ustavom Srbije, izjavio je danas poslanik te stranke Đuro Perić.

On je, na sednici parlamenta, na kojoj poslanici razmatraju Predlog Statuta Vojvodine, izrazio nadu da će predloženi "vojvođanski" zakoni biti poboljšani usvajanjem amandmana.

Perić je kritikovao kašnjenje potvrđivanja predloženog akta u republičkom parlamentu, podsećajući da je taj proces trebalo da bude završen do kraja prošle godine.

"Suština statuta treba da bude operacionalizacija koncepta autonomije pokrajine", rekao je Perić i dodao da promene koje su u međuvremenu učinjene u Predlogu statuta nisu samo pravno tehničke prirode, već suštinske.

On je naveo samo neke od njih, koje se odnose na to da je Vojvodina neotuđivi deo Srbije, a ne sastavni deo geografskog prostora srednje Evrope, da pokrajinske skupštinske odluke neće imati snagu zakona, da neće imati glavni grad, nego glavni administrativni centar.

Perić je raspravu iskoristio i za kritiku zbog toga što do sada nije sprovedena decentralizacija Srbije.

Predsednik poslaničkog kluba manjina i poslanik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izrazio je nadu da će parlament Srbije ogromnom većinom usvojiti predložene "vojvođanske akte", a da će pokrajinski organi efikasno izvršavati nadležnosti koje su im poverene.

"Nadam se da će od 1. januara sledeće godine vlada i skupština Vojvodine dokazati da znaju i umeju efikasno da izvršavaju nadležnosti koje će dobiti na osnovu Ustava Srbije, statuta Vojvodine i zakona o utvrđivanju nadležnosti", kazao je Pastor.

Pastor je rekao da je SVM od oktobra prošle godine, kada je pokrajinska skupština izglasala Predlog statuta Vojvodine, najupornije od svih zahtevala da parlament Srbije raspravlja o tom aktu, kao i o Predlogu zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine.

Poslanik Srpskog pokreta obnove (SPO) u republičkom parlamentu Aleksandar Jugović izjavio je danas da će poslanici te stranke glasati za Predlog Statuta Autonomne Pokrajine Vojvodine.

"Poslanici SPO će glasati za Predlog Statuta Vojvodine jer su od koalicionih partnera dobili uverenje da će Srbija ići putem programa SPO", rekao je Jugović novinarima u parlamentu.

To, prema njegovim rečima, znači decentralizaciju i ravnomerni regionalni razvoj, kao i vraćanje nadležnosti i imovine opštinama u Srbiji, koja im je oduzeta neustavnim zakonom iz 1995. godine.

Jugović je naglasio da Srbija može imati i da ima samo jedan glavni grad - Beograd i da se SPO zalaže za "da - debeogradizaciji Srbije, odnosno za ne novosadizaciji Vojvodine".

Šef poslanika Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je danas da je osnovni motiv donošenja Statuta Vojvodine stvaranje "države u državi".

"Osnovna odlika jedne države je vlada. Neko ko ima vladu, akademiju, određene institucije i prihode, on je država", rekao je Ilić, u raspravi o Predlogu statuta Vojvodine u republičkom parlamentu.

Ilić je naveo da većina prihvata takav tekst Statuta Vojvodine samo da bi opstala na vlasti, ističući da predloženi akt "ne vodi na dobro".

Lider NS je naglasio da je Statut Vojvodine suprotan Ustavu Srbije, da državi nanosi "mnogo štete" i zatražio njegovo povlačenje iz procedure.

Šef poslaničkog kluba "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić ocenio je danas u raspravi o statutu Vojvodine u parlamentu da su njegove odredbe "formulisane kao odredbe ustava jedne države".

"Zar nije Vojvodina deo teritorije Srbije i deo svih nas, zašto se toliko insistira na posebnosti da bi statut ličio na ustav i zašto ste regulisali odredbe na koje nemate pravo, jer su već regulisane Ustavom Srbije", upitao je Nikolić.

On je upitao i zašto "građani i građanke Vojvodine donose statut, a ne građani Srbije" i dodao da "Vojvodina neće stati na nadležnostima određenim statutom".

Nikolić je ocenio da je taj akt "slika sebičnosti onih koji vode Pokrajinu i ne predstavlja interes građana", ukazavši da će Ustavni sud biti "na velikim mukama".

"Ali, imajući u vidu kako se ne donose odluke koje nisu u skladu sa mišljenjem vladajuće većine, možemo predvideti da ni ovaj akt neće oceniti neustavnim", kazao je Nikolić i upitao kakve posledice to može izazvati.

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović najavio je danas da će LDP podržati potvrđivanje Statuta Vojvodine ali je ukazao da će posle njegovog usvajanja ostati puno dilema u društvu zbog neodgovornog odnosa vlasti.

U raspravi o potvrđivanju Statuta Vojvodine u Skupštini Srbije, Jovanović je rekao da je društvo uskraćeno za obraćanje onih koji su morali da se obrate građanima.

"Opet nema Vlade, nema nikoga iz vojvođanske vlade i skupštine. Tu je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović da brani Statut koji ona nije napisala", rekao je Jovanović.

Ocenio je da je Statut izraz nemoći vladajuće koalicije i da je politikanstvo kompromitovalo ideju Statuta i zakona o nadležnostima Vojvodine.

Lider LDP-a je rekao da su dva puta "politikanti u vojvođanskim institucijama" ponizili Skupštinu Srbije kada su bez konsultacija sa parlamentom prošle godine u oktobru usvojili statut.

Drugo poniženje, kako je rekao Jovanović, u poslednjih mesec dana je ono što je nazvano pravno tehničkom redakcijom teksta statuta a što je bilo, naveo je, sve samo ne pravna redakcija, već pitanje suštine.

Jovanović je naveo da bez obzira na sve manjkavosti, Statut ipak ukazuje na neophodnost suštinske reforme i reorganizaciju države.

Prema njegovim rečima, LDP će podržati statut zbog građana i građanki jer će život ljudi u Vojvodini posle njegovog usvajanja i donošenja zakona o nadležnostima biti lakši.

Predloženi statut Vojvodine predstavlja doslovnu primenu Ustava Srbije i ni u jednoj svojoj odredbi ne izlazi iz ustavnih okvira, ocenila je danas šefica poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija.

Kolundžija je na sednici parlamenta, posvećenoj Predlog statuta Vojvodine, rekla da je njegovo potvrđivanje u Skupštini Srbije vrlo važan, ustavom propisan, posao.

Ona je svoju tvrdnju da predloženi akt ne izlazi iz okvira ustavnosti dokumentovala čitajući i upoređujući odredbe Ustava Srbije i Predloga statuta Vojvodine.

Kolundžija je odbacila tvrdnje o separatističkoj nameri predloženog akta, ističući da to nije njegova namera.

"Posle svega što smo čuli može da se kaže da postoji visok stepen političke neodgovornosti prema sopstvenim građanima, jer ovde niko nije poslat da građane plaši, obmanjuje i da pred njih iznosi netačne podatke", istakla je ona.

Kolundžija je navela da u Ustavu Srbije postoje ustavne odrednice da će Srbija decentralizovati vlast, a u njemu je predviđeno šta je sve sadržaj autonomije Vojvodine.

(RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner