среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владајућа коалиција и ЛДП за Статут Војводине, остали против
Хроника

Владајућа коалиција и ЛДП за Статут Војводине, остали против

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. новембар 2009.

БЕОГРАД - У Скупштини Србије данас је настављена седница на којој посланици, после више од годину дана од усвајања у покрајинском парламенту, разматрају Предлог статута Војводине.

Предложени текст посланицима образложила је председница Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић, уједно председница скупштинског Одбора за уставна питања, који је парламенту и поднео Предлог одлуке о давању претходне сагласности на Предлог статута Војводине.

Почетак данашњег скупштинског заседања обележила су честа рекламирања повреде пословника и повремена искључења микрофона, што је започело расправом представника Демократске странке Србије и Либерално демократске партије, после изјаве посланика ДСС Јована Палалић да је предлог Статута Војводине противуставан.

Палалић је рекао да је предлог Статута потпуног противуставан акт, супротан духу Устава и да озбиљно нарушава јединство Србије, тражећи да председница Скупштине реагује на "низ противуставности" у Статуту.

Према речима Палалића, Статут је већ својим првим чланом супротан Уставу јер је дефинише као покрајину грађана и грађанки, док је, како је рекао, српски народ постао један од више народа у покрајини.

Посланик Либерално демократске партије Слободан Мараш, наводећи да је из Војводине, протестовао је због говора Палалића тврдећи да Статут није сепаратистички и позвао је председавајућу скупштине Гордану Чомић да не дозволи такве наступе.

Чомић је рекла да је говор Палалића "на ивици", да је употребио тешке квалификације за акт, али да није никог лично квалификовао.

Палалић је одговорио на примедбе да износи виђење странке којој припада и да има право да назива Статут противуставним и најавио покретање поступка пред Уставним судом.

Шеф посланичког клуба Демократске странке Србије Милош Алигрудић затражио је данас да се аутономија и децентрализација Србије спроведу у складу са Уставом и нагласио да је статут Војводине у бројним одредбама у супротности са највишим правим актом земље.

Алигрудић је на седници парламента, на којој се расправља о статуту Војводине, рекао да се тим актом "не испољавају аутономије и децентрализације већ да се покушава да се суштински заснује право веће од аутономије".

"Ради се о томе да се покушава са установљавањем федеративне јединице, од чега се брзо стиже до сепаратизма", истакао је он.

Алигрудић је владајућој већини поручио да "предлозима плаши грађане", а не опозиција и да је дужност опозиционих странака да упозори на неправилности.

Председник Српске напредне странке Томислав Николић је рекао да има право да назове акт сепаратистичким и оптужио Чомић да је дрска, после чега му је одузела реч јер се "не обраћа у складу са пословником".

Чомић је одузела реч и посланици Лиге социјалдемократа Војводине Александри Јерков, сматрајући да није имала основа да се јави и рекламира да је прекршен пословник, затим је из сличног разлога искључила микрофон и председнику ЛДП Чедомиру Јовановићу.

Ви искључите микрофон чим неко зине, рекао је посланик Александар Мартиновић, којем је потом Чомић искључила микрофон, упућујући га на садржај скупштинског пословника.

Шеф посланичке групе Г 17 плус Сузана Грубјешић је рекла да се Статут већ дуже користи као полигон за страначка препуцавања и нагласила да је његово доношење уставна обавеза.

Она је истакла да се не ствара држава Војводина, како неки тврде, и да је у позадини страх од децентрализације.

Гласаћемо за оба акта у уверењу да је ово при корак за стварну децентрализацију и регионализацију, рекла је Грубјешић и додала да јој је жао што је промењено из раније верзије да је Војводина европска регија.

Партија уједињених пензионера Србије подржаће предложени Статут Војводине, иако сматра да има још одредби које нису усклађене са Уставом Србије, изјавио је данас посланик те странке Ђуро Перић.

Он је, на седници парламента, на којој посланици разматрају Предлог Статута Војводине, изразио наду да ће предложени "војвођански" закони бити побољшани усвајањем амандмана.

Перић је критиковао кашњење потврђивања предложеног акта у републичком парламенту, подсећајући да је тај процес требало да буде завршен до краја прошле године.

"Суштина статута треба да буде операционализација концепта аутономије покрајине", рекао је Перић и додао да промене које су у међувремену учињене у Предлогу статута нису само правно техничке природе, већ суштинске.

Он је навео само неке од њих, које се односе на то да је Војводина неотуђиви део Србије, а не саставни део географског простора средње Европе, да покрајинске скупштинске одлуке неће имати снагу закона, да неће имати главни град, него главни административни центар.

Перић је расправу искористио и за критику због тога што до сада није спроведена децентрализација Србије.

Председник посланичког клуба мањина и посланик Савеза војвођанских Мађара (СВМ) Балинт Пастор изразио је наду да ће парламент Србије огромном већином усвојити предложене "војвођанске акте", а да ће покрајински органи ефикасно извршавати надлежности које су им поверене.

"Надам се да ће од 1. јануара следеће године влада и скупштина Војводине доказати да знају и умеју ефикасно да извршавају надлежности које ће добити на основу Устава Србије, статута Војводине и закона о утврђивању надлежности", казао је Пастор.

Пастор је рекао да је СВМ од октобра прошле године, када је покрајинска скупштина изгласала Предлог статута Војводине, најупорније од свих захтевала да парламент Србије расправља о том акту, као и о Предлогу закона о утврђивању надлежности Војводине.

Посланик Српског покрета обнове (СПО) у републичком парламенту Александар Југовић изјавио је данас да ће посланици те странке гласати за Предлог Статута Аутономне Покрајине Војводине.

"Посланици СПО ће гласати за Предлог Статута Војводине јер су од коалиционих партнера добили уверење да ће Србија ићи путем програма СПО", рекао је Југовић новинарима у парламенту.

То, према његовим речима, значи децентрализацију и равномерни регионални развој, као и враћање надлежности и имовине општинама у Србији, која им је одузета неуставним законом из 1995. године.

Југовић је нагласио да Србија може имати и да има само један главни град - Београд и да се СПО залаже за "да - дебеоградизацији Србије, односно за не новосадизацији Војводине".

Шеф посланика Нове Србије Велимир Илић изјавио је данас да је основни мотив доношења Статута Војводине стварање "државе у држави".

"Основна одлика једне државе је влада. Неко ко има владу, академију, одређене институције и приходе, он је држава", рекао је Илић, у расправи о Предлогу статута Војводине у републичком парламенту.

Илић је навео да већина прихвата такав текст Статута Војводине само да би опстала на власти, истичући да предложени акт "не води на добро".

Лидер НС је нагласио да је Статут Војводине супротан Уставу Србије, да држави наноси "много штете" и затражио његово повлачење из процедуре.

Шеф посланичког клуба "Напред Србијо" Томислав Николић оценио је данас у расправи о статуту Војводине у парламенту да су његове одредбе "формулисане као одредбе устава једне државе".

"Зар није Војводина део територије Србије и део свих нас, зашто се толико инсистира на посебности да би статут личио на устав и зашто сте регулисали одредбе на које немате право, јер су већ регулисане Уставом Србије", упитао је Николић.

Он је упитао и зашто "грађани и грађанке Војводине доносе статут, а не грађани Србије" и додао да "Војводина неће стати на надлежностима одређеним статутом".

Николић је оценио да је тај акт "слика себичности оних који воде Покрајину и не представља интерес грађана", указавши да ће Уставни суд бити "на великим мукама".

"Али, имајући у виду како се не доносе одлуке које нису у складу са мишљењем владајуће већине, можемо предвидети да ни овај акт неће оценити неуставним", казао је Николић и упитао какве последице то може изазвати.

Шеф посланичке групе Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић најавио је данас да ће ЛДП подржати потврђивање Статута Војводине али је указао да ће после његовог усвајања остати пуно дилема у друштву због неодговорног односа власти.

У расправи о потврђивању Статута Војводине у Скупштини Србије, Јовановић је рекао да је друштво ускраћено за обраћање оних који су морали да се обрате грађанима.

"Опет нема Владе, нема никога из војвођанске владе и скупштине. Ту је председница парламента Славица Ђукић-Дејановић да брани Статут који она није написала", рекао је Јовановић.

Оценио је да је Статут израз немоћи владајуће коалиције и да је политиканство компромитовало идеју Статута и закона о надлежностима Војводине.

Лидер ЛДП-а је рекао да су два пута "политиканти у војвођанским институцијама" понизили Скупштину Србије када су без консултација са парламентом прошле године у октобру усвојили статут.

Друго понижење, како је рекао Јовановић, у последњих месец дана је оно што је названо правно техничком редакцијом текста статута а што је било, навео је, све само не правна редакција, већ питање суштине.

Јовановић је навео да без обзира на све мањкавости, Статут ипак указује на неопходност суштинске реформе и реорганизацију државе.

Према његовим речима, ЛДП ће подржати статут због грађана и грађанки јер ће живот људи у Војводини после његовог усвајања и доношења закона о надлежностима бити лакши.

Предложени статут Војводине представља дословну примену Устава Србије и ни у једној својој одредби не излази из уставних оквира, оценила је данас шефица посланичког клуба "За европску Србију" Нада Колунџија.

Колунџија је на седници парламента, посвећеној Предлог статута Војводине, рекла да је његово потврђивање у Скупштини Србије врло важан, уставом прописан, посао.

Она је своју тврдњу да предложени акт не излази из оквира уставности документовала читајући и упоређујући одредбе Устава Србије и Предлога статута Војводине.

Колунџија је одбацила тврдње о сепаратистичкој намери предложеног акта, истичући да то није његова намера.

"После свега што смо чули може да се каже да постоји висок степен политичке неодговорности према сопственим грађанима, јер овде нико није послат да грађане плаши, обмањује и да пред њих износи нетачне податке", истакла је она.

Колунџија је навела да у Уставу Србије постоје уставне одреднице да ће Србија децентрализовати власт, а у њему је предвиђено шта је све садржај аутономије Војводине.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер