Početna strana > Hronika > Vladajući SNSD i opozicioni SDS saglasili se o ustavnoj zaštiti RS
Hronika

Vladajući SNSD i opozicioni SDS saglasili se o ustavnoj zaštiti RS

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. septembar 2009.

Predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata /SNSD/ Milorad Dodik i lider Srpske demokratske stranke /SDS/ Mladen Bosić usaglasili su se danas u Banjaluci da ove dvije partije podržavaju evropski put BiH i Republike Srpske /RS/ i konstatovali da OHR treba da prestane sa radom, jer je smetnja za evropske integracije, kao što je nedavno istakao i komesar EU za proširenje Oli Ren.

Dodik je rekao da su u vezi sa eventualnim ustavnim promjenama obje stranke potvrdile privrženost Dejtonskom mirovnom sporazumu i smatraju da se reforme u ovoj oblasti moraju odvijati tako da ne dovode u pitanje entitetsko glasanje, jer je to trajna zaštita, prije svega, ravnopravnosti entiteta.
Lider SNSD-a dodao je da je na današnjem sastanku usaglašeno da se pitanje entitetskog glasanja ne može naći na dnevnom redu nijedne ustavne reforme i da neće učestvovati u toj priči ako se to pitanje postavi.

"Saglasni smo da se ta pitanja moraju rješavati u institucijama tako što bi se u okviru parlamenta BiH formirala komisija koja bi se bavila ovim pitanjima, ali na taj način da se odlučuje konsenzusom, a ne većinom i da u komisiji budu relevantni ljudi i zastupljenost entiteta", rekao je Dodik novinarima nakon sastanka sa Bosićem.

U vezi sa političarima koje su smijenili raniji visoki predstavnici, Dodik je rekao da je postignuta saglasnost da poslaničke grupe dvije stranke predlože zaključke i od visokog predstavnika zatraže da ukine zabrane bilo kojem političkom licu sankcionisanom u prošlosti.

On je rekao da današnji sastanak sa Bosićem ne znači da neće imati komunikaciju i sa ostalim strankama, ali ne i sa liderima PDP-a Mladenom Ivanićem i Demokratske partije Draganom Čavićem. On je rekao da je na sastanku sa Bosićem usaglašen i stav da pitanje ustavnih promjena nije inicirano iz RS nego sa druge strane.

Dodik je naveo da je sa Bosićem dogovorio i da i ubuduće razgovaraju o ključnim pitanjima za RS i narod koji živi u njoj. Predsjednik SNSD-a naglasio je da SDS podržava rad Savjeta ministara BiH i njegovog predsjedavajućeg Nikole Špirića. Govoreći o eventualnom članstvu BiH u NATO-u, Dodik je rekao da je ta odluka na čekanju, ali da su se on i Bosić složili da bi o tom pitanju trebalo da se izjasne građani RS, kao što se to radi svuda u svijetu. Bosić se založio za zajedniču borbu za demilitarizaciju BiH.

Predsjednik SDS-a ponovio je stav da ova stranka ne može biti opozicija Republici Srpskoj i da će podržati ono što sada radi aktuelna vlast - u domenu koji je u interesu RS.
"Vrši se pritisak na RS za promjenu Ustava i mi na to nećemo pristati. Zaključili smo da entitetsko glasanje ne može biti nikakav predmet razgovora bilo kojeg od političara iz RS, jer je entitetsko glasanje uslov ravnopravnosti RS i BiH", rekao je Bosić.On je dodao da ne može biti razgovora ni o smanjenju ingerencija koje ima Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH jer je ta institucija uslov ravnopravnosti tri naroda u BiH.

Bosić je naveo da je zauzet i zajednički stav da sve razgovore o budućnosti treba voditi u institucijama sistema, naglasivši da je dogovoreno da se predloži i formiranje komisije koju bi imenovali parlamenti i entiteti čiji bi zadatak bio da razgovara o eventualnim ustavnim promjenama.

On je dodao da SDS i dalje ostaje u opoziciji, ali da je spremna na zajedničke stavove koji se tiču interesa RS i pritisaka koji se već odavno vrše na RS. "Naš stav je poznat - OHR, strane sudije i tužioci treba da odu iz BiH", poručio je Bosić.

(Srna)