петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Билчик: Наставак међупартијског дијалога у Србији 1. марта; Кључни циљ ми је да на наредним изборима учествују они који су бојкотовали прошле изборе
Хроника

Владимир Билчик: Наставак међупартијског дијалога у Србији 1. марта; Кључни циљ ми је да на наредним изборима учествују они који су бојкотовали прошле изборе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. фебруар 2021.

Надам се да кроз међустраначки дијалог можемо да имамо шири политички разговор у Србији о бољим условима за изборе. За мене је један од кључних циљева да се потрудимо да на наредним изборима учествују све снаге које су претходне бојкотовале, поручио је известилац Европског парламента за Србију и један од посредника у дијалогу Владимир Билчик.

Билчик каже да ће разговор почети 1. марта.

“Присуствоваће Ивица Дачић, радујем се сусрету, биће наравно онлајн, биће ту и Дејвид Мекалистер и бивши посланици ЕП, Флекенштајн, Кукан, Фајон и ја, то ће бити инаугурални састанак који ће отворити пут за наш рад наредних недеља и месеци”, каже Билчик.

Објаснио је да се међустраначки дијалог одвија на позив власти у Србији и додаје да је ЕП позван да помогне.

 “Посредујемо између свих проевропских снага, позвани смо први пут 2019. и сада настављамо с другом фазом дијалога. Скупштина и председник Скупштине су кључни партнери и ми смо посланици и поштујемо парламент. Морамо да разговарамо како ћемо даље да радимо”, рекао је.

На питање да ли мисли да ће власт и опозиција направити договор, Билчик каже да је једина кредибилна будућност Србије у Европи и да да томе треба да се ради.

“Имамо дијалог да створимо веће поверење међу странкама које желе да помогну Србији на путу интеграција. Надам се да кроз дијалог можемо да имамо шири политички разговор у Србији о бољим условима за изборе. За мене је један од кључних циљева да се потрудимо да на наредним изборима све снаге које су бојкотовале учествују. Једини начин да се промени политика је кроз пуноправно учешће у институцијама”, објаснио је Билчик.

„Србија направила напредак, али предстоји много задатака“

У Спољнополитичком одбору Европског парламента изгласан је извештај о Србији, у којем се истиче да ће темпо приступних преговора са Европском унијом одредити “истинско поштовање основних права и нормализација односа са Косовом”. Билчик каже да су имали детаљан разговор о том извештају и да је документ ствар компромиса.

“То је солидан и реалистичан документ и морамо да га посматрамо као целину, а не да гледамо само неколико пасуса. Укупна порука документа је да је Србија направила напредак када се ради о интеграцијама, пре свега у дијалогу с Приштином, ценим и што је нова Влада схватила европске интеграције као приоритет, то су добре поруке”, навео је известилац ЕП.

Међутим, додаје, предстоји много задатака.

“Међу њима су они који се тичу реформе правосуђа и укупних побољшања у владавини права. Желео бих да на томе радимо. Ми немамо коначни текст, имаћемо укупни текст наредних дана, хајде да причамо када буде јавно објаљен, а посебно када прође гласање”, додаје.

На питање да ли је дијалог Београда и Приштине кључна ствар, Билчик одговара да има више кључних елемената.

“Потребно нам је јасно опредељење политичких снага у правцу ЕУ, постоје разна питања и проблеми у владавини права и правосуђу, где су потребне озбиљне реформе које захтевају и промену Устава, то није лак задатак. Србија мора и да усклади спољну и безбедносну политику са односима ЕУ, важан део тог процеса је дијалог Београда и Приштине и на крају нормализација односа. То је у инетересу свих у региону и у интересу европске будућности Србије. Подржавамо рад Лајчака, отворили смо добар простор за дијалог. Желим да се захвалим српском руководству јер су играли конструктивну улогу у дијалогу и надам се да ће тако бити и даље”, закључује Билчик.

 

 Владимир Билчик, чији извештај о Србији је усвојио Спољнополитички одбор Европског парламента изјавио је за РТС да је Европски парламент спреман да подржи Србију на путу ка Европској унији и најавио да ће 1. марта почети међупартијски дијалог, уз посредство европских парламентараца.

Са 57 гласова за, четири против и девет уздржаних, спољнополитички одбор ЕП усвојио је извештај о Србији, у којем се траже конкретни резултати у правосуђу, борби против корупције и слободи медија, а поздрављају економски показатељи, учешће у регионалној сарадњи и дијалогу са Приштином, пише РТС.

„Извештај уважава све постигнуто до сада, посебно конструктивну улогу Београда у дијалогу са Приштином. Позивам све политичаре у Србији да се недвосмислено посвете реформама, што се пре свега односи на правосуђе и слободу медија и усклађивање са спољном политиком ЕУ. Много је учињено, али још много тек треба урадити“, поручио је Билчик, известилац Европског парламента за Србију.

У извештају се наводи „жаљење због ширења антиевропске реторике и дезинформација“, а од власти у Србији очекује се да „речима и делима“ заступају европске вредности. Од ЕУ посланици траже више динамике у приступним преговорима са Србијом и примену нове методологије проширења.

За известиоца Владимира Билчика једна од главних порука извештаја је да је ЕП спреман да помогне Србији у поправљању услова за политичку утакмицу у земљи. Он је најавио почетак нове фазе међупартијског дијалога уз посредство ЕП за понедељак, 1. март.

„Покрећемо овај дијалог у разговору са Ивицом Дачићем, председником Скупштине, 1. марта. Имаћемо четири представника Европског парламента што показује нашу посвећеност. Уз Тању Фајон и мене, учествоваће и искусни бивши посланици Кнут Флакенштајн и Едуард Кукан“, додао је Билчик.

Билчик је истакао да странке које су бојкотовале изборе треба да се врате за преговарачки сто и учествују у следећим изборима.

Навођење примера „Крушика“, „Јовањице“ и „Телекома“ у извештају, резултат је дугих преговора политичких група, каже Билчик, али додаје да то није новост, јер се они већ налазе у ранијим извештајима Европске комисије и Европског парламента.

Након Спољнополитичког одбора, очекује се да ће извештај о Србији бити усвојен на пленарној седници Европског парламента крајем марта.

(Н1-Фонет-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер