уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Маринковић: Конгрес српско-америчког пријатељства биће још једна спона која ће повезивати Србију и САД
Хроника

Владимир Маринковић: Конгрес српско-америчког пријатељства биће још једна спона која ће повезивати Србију и САД

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јануар 2020.

 БЕОГРАД - Конгрес српско-америчког пријатељства биће још једна чврста и нераскидива спона, која ће повезивати економије, културе и народе Србије и САД, каже један од оснивача тог конгреса и потпредседник Скупштине Србије Владимир Маринковић.

Уочи скупа у уторак у Хајату на којем ће се, између осталог, окупити оснивачи Конгреса, међу којима су и министри Зорана Михајловић и Бранко Ружић, као и Владимир Пејић из "Фактора плус", Маринковић, који је и посланик СДПС, за "Блиц" каже да ће Конгрес, после усвајања декларације о стратешком партнерству, њу понудити Скупштини Србије на усвајање.

Маринковић додаје да је Конгрес, иначе невладина организација осмишљена да окупи шири слој људи који имају везе и који желе да унапреде сарадњу са Америком, оформљен у жељи да се направи подршка држави у областима у којима има пуно простора за сарадњу са Америком, а која се до сада није остварила.

"У области културе, спорта, науке, економије... Пуно је пословних људи у Србији који могу да раде и који већ раде и желимо да те успешне приче пренесемо и прикажемо да Америка није тако далеко и да може пуно да се ради са њом", рекао је Маринковић.

Он је додао да је крајњи циљ да Србија у политичком смислу дође до нивоа такве стратешке сарадње, која би довела две земље на ниво савезништва од пре сто година.

Упитан какву би корист Америка имала од тога, Маринковић каже да би та земља имала "снажног саветника у Европи, још бољи пролаз и могућност да америчке компаније овде инвестирају, шире посао, добили би могућност да им Србија буде тачка развоја и продора за целу Европу и геополитички даље за азијске земље".

Он напомиње да Србија може много да пружи у области безбедности, против тероризма, на пољу енергетике.

Маринковић оцењује и да ће се избори за председника САД вероватно одлучивати у Охају и Пенсилванији, где је, како напомиње, бројна, утицајна и угледна српска дијаспора.

Он додаје да Србија мора да искористи те капацитете.

"Поготово са Трамповом администрацијом, која настоји да реши проблем на Западном Балкану и уважи став Србије да има легитимне интересе на КиМ. То је у претходним администрацијама био посао који су радили људи из трећег нивоа. Сада се то дигло на највиши ниво и надам се да ће се створити могућност да дође до решења које подразумева компромис и унапређење економије. Јер Срби и Албанци су све пробали, али не и пријатељство", рекао је Маринковић.

На питање када ће прећи са речи на дела, Маринковић је рекао да ће прво бити одржани састанци са нашом дијаспором како би се видело како на најбољи начин могу да промовишу Србију широм Америке и све оно што је урадила на плану политичког и економског развоја.

"Један од главних стубова добрих односа Србије и САД свакако су односи које председник Србије Александар Вучић има са председником Доналдом Тампом и његовим саветницима, потпредседником Мајком Пенсом и администрацијом САД. Уверени смо да ће и наш Конгрес бити још једна чврста и нераскидива спона, која ће повезивати економије, културе и народе Србије и САД", навео је Маринковић.

(Танјуг-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер