среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница: Србија треба да брине о себи
Хроника

Војислав Коштуница: Србија треба да брине о себи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. август 2013.

РЕКОНСТРУКЦИЈА Владе не може да промени правац политике, што значи да је то узалудни посао. Србији је потребна реконструкција државне политике и одбацивање обмане да је Европска унија наш прави и једини пут.

То је изјавио за „Новости“ Војислав Коштуница, председник ДСС, који сматра да су у овом трентку ванредни избори најбоље и једино демократско решење.

* Шта би избори променили, када је ДСС једина парламентарна странка која се противи уласку у ЕУ, а сва истраживања показују да је СНС убедљиво најпопуларнија?

- Уверен сам да српски народ на прошлим изборима није гласао да се потпишу бриселски споразуми којима се постепено заокружује лажна држава Косово, као што није ни гласао да нам Брисел буде важнији од саме Србије. Као што сви добро знамо да подршка ЕУ у круговима саме те „породице“ постаје све мања и мања, све тања и тања. Било би једино разумно и поштено да народ на изборима одлучи којим путем даље да се иде. Време ће показати да је евроунијски пут за Србију погубан, али је боље да се то што пре на изборима рашчисти.

* Како то да сте пре годину дана подржали Томислава Николића у другом кругу председничких избора, а сада сте оштар критичар напредњачке владе?

- Грађани су на прошлогодишњим изборима снажно желели промену државне политике и због тога је уз подршку ДСС победио Николић. Али, том победом, нажалост, није промењена државна политика, није промењен однос према ЕУ, ни понижавајући и потчињавајући однос према Бриселу. Прва година мандата нове власти показала је да је СНС неповратно пропустио велику прилику да суштински промени државну политику и да одбаци ултиматум да се потпише бриселски споразум.

* Какву бисте то промену државне политике ви очекивали?

- Србија треба да поведе рачуна пре свега о својим интересима и да у складу са њима сарађује са свима, а да се мане самог чланства у ЕУ. ЕУ разара Србију, а видимо да дестабилизује и своје чланице, да је сама у више него озбиљној кризи. Зато, што пре се отарасимо политике да нам нема живота без ЕУ, то боље за Србију.

* Видите ли и неке помаке набоље у односу на бившу власт коју је предводила ДС?

- Потписивање бриселског споразума је вододелница за нову власт. Овај споразум је суштински определио којим путем иду. Да га нису потписали, многе мане и недостаци изгледали би другачије. Све што је урадила ова власт, добро или лоше, носи тешки белег тог споразума.

 * Верујете ли да ће Србија имплементирати до краја тај споразум и да ће започети преговоре са ЕУ у јануару?

- Бриселски споразуми су директно супротни интересима Србије, противуставни су и антидржавни. Нажалост, показало се и да Србија нема Уставни суд, већ да је та институција, као целина, под непосредном контролом власти. Када је о бриселским споразумима реч, Србија уместо уставног има противуставни суд. За будућност земље пресудно је да се бриселски споразуми не спроведу и да не почну преговори са ЕУ. Зато ће ДСС урадити све што може да ови споразуми остану мртво слово на папиру. Верујем и да Срби у великом броју неће изаћи на локалне изборе, јер су то избори за институције унутар лажне државе Косово. Излазак значи да ће за Србе на Косову уместо српског Устава, закона, полиције и судова важити косовски устав, закони, полиција и судство. То би значило да су престали да буду грађани Србије и да ће постати грађани лажне државе Косово.

* Одржавате ли контакт са руководством СНС?

- Од потписивања бриселског споразума нисам разговарао са СНС. Познато је да смо ми јавно упозоравали, па зато и очекивали да СНС ипак неће потписати бриселски споразум, одрећи се тако и Косова и Метохије, а Србе тамо претворити у поданике лажне државе.

САРАДЊА У ОПОЗИЦИЈИ

* ХОЋЕТЕ ли на наредним изборима покушати да обједините све „националне снаге“ у једну листу, о чему се спекулише?

- И до сада су бројне јавне личности подржавале политику војне и политичке неутралности коју је промовисала и по којој се препознаје и издваја ДСС. Као што је ДСС сарађивала са, како кажете, националним снагама, тако ће то чинити и убудуће у складу са приликама и захтевима времена.

ЛОША ПОРУКА ЗА МЛАДЕ

* КАКО коментаришете предлог да инострани стручњак постане министар неког од важних економских ресора?

- То природно произлази из опседнутости садашње власти чланством у ЕУ. Ако нам је нешто важније и вредније од нас самих, од интереса Србије, зашто онда да не маштамо и о странцима у српској влади. Тиме додатно обесхрабрујемо наше младе и у Србији образоване стручњаке да не напуштају земљу, више него што је то био случај до сада. Морамо изабрати између два пута: евроунијског и оног нашег, српског. На путу ка ЕУ Србија нестаје, па се онда не треба чудити што се појавила и таква идеја да у нашој влади могу да седе странци.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер