петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфганг Ишингер: Кина и НАТО имају потенцијал за развој партнерства
Хроника

Волфганг Ишингер: Кина и НАТО имају потенцијал за развој партнерства

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. фебруар 2011.

БЕРЛИН – Кина и НАТО имају потенцијал за развој партнерства у будућности, посебно у односу према изазовима по безбедност, изјавио је Волфганг Ишингер председавајући Минхенске конференције о безбедности (МСЦ).

Ишингер је у интервју Синхуи, пред годишњу конференциј о безбедности која ће бити одржана у Минхену у петак и суботу, рекао да верује да НАТО и Кина могу бити добри партнери у поступању према изазовима по безбедност, не само у Азији, него и у свету.

Он је позвао две стране „да седну заједно и разговарају о правилима игре”, како би били сигурни да „оно што НАТО ради никада не буде сматрано да је уперено против интереса Кине”.

Узимајући питање неширења наоружања као пример, Ишингер је додатно поткрепио своје тврдње да НАТО и Кина деле исте интересе у многим областима.

„Кинески интрес за стабилнот и регионални напредак, је потпуно компатибилан са интересом за неширење наоружања, за који се ми у Европи залажемо у нашем региону и глобално”, рекао је он.

Осврћући се на предстојећи скуп у Минхену, Ишингер је оценио да се глобални политички баланс почео да окреће на један драматича начин ка области Пацифика, што је тема о којој свакако треба да се разговара глобално на годишњој конференцији МСЦ.

„Било ми је задовољство што сам могао прошле године да поздравим министра иностраних послова Кине Јанг Ђиећиа, који је био један од уводничара на конференцији. Кина је данас један од кљуцних политичких елемената у свету”, рекао је он.

Ишингер је такође указао да ће неки нови безбедоносни изазови, као што је сајбер рат, бити помешани са традиционалним темама конференције, као што је НАТО улога у Авганистану и одбрана од балистичких ракета између САД и Русије у Европи.

(Taнјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер