петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфрам Мас: Не притискамо Србију да призна Косово
Хроника

Волфрам Мас: Не притискамо Србију да призна Косово

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. август 2011.

Нема нових услова за Србију на путу ка ЕУ, поручио је немачки амбасадор Волфрам Мас пред прву посету канцеларке Ангеле Меркел Београду. „Не ради се о томе да Немачка поставља нове услове сваког месеца”, рекао је Мас у интервјуу Танјугу. Услови за ЕУ чланство су, додаје он, постављени копенхашким критеријумима 1995. године, а све што се тражи од земље која је поднела молбу за кандидатуру па и од Србије јесте да испуни те критеријуме.

Коментаришући шансе Србије да до краја године добије и кандидатуру, и датум почетка преговора о чланству у ЕУ, Мас истиче да је то „технички изводљив, али амбициозан циљ”. „Већ годинама улажемо доста напора и материјалне, финансијске и личне помоћи да Србију приближимо ЕУ. Ипак, морамо бити свесни да је потребно време да се прођу извесне процедуре”, наводи он.

Кад је реч о ономе што Србија треба да уради у даљем процесу евроинтеграција, Мас понавља да нема нових услова, осим копенхашких критеријума. „Што се тиче Косова, то се може сажети у очекивању од нове чланице да покаже спремност на сарадњу и добросуседске односе. А добросуседски односи значе да сте спремни и способни да сва отворена питања која утичу на свакодневни живот грађана решавате на миран и конструктиван начин”, прецизира немачки амбасадор.

Мас подсећа да је став Немачке према Косову добро познат.

„Признали смо Косово као независну државу. Не притискамо Србију да учини исто, али оно што очекујемо јесте да Србија нађе решење за проблем Косова а ми верујемо да се то најбоље може постићи ако две стране разговарају као што чине у дијалогу у којем посредује ЕУ”, наводи Мас.

Немачки амбасадор верује да нема разлога да дијалог не успе. „Нисам спреман ни да размишљам о томе да дијалог може да не успе, јер је тај дијалог у интересу обе стране. Обе стране теже да постану чланице ЕУ, обе знају да имају доста практичних питања која треба решити, па зашто не би било могуће пронаћи решења за та отворена питања”, напомиње немачки дипломата. Он признаје да „понекад неће бити лако” што је, каже, разумљиво, јер је потребно време и напори да се изгладе разлике, додајући да је уверен да су обе стране спремне да уложе то време и напоре.

Пут није увек прав, али треба извући поуке из досадашњих искустава, саветује Мас.

Упитан које би било применљиво решење за Косово, он подвлачи да Немачка никад није сугерисала неко одређено решење и да сматра да је најбоље ако две стране пронађу оно које је обострано прихватљиво. Међутим, увек смо били против тога да се разговара о подели Косова јер мислимо да она „не би била корисна”, додаје Мас.

Што се тиче Срба на северу Косова, амбасадор напомиње да у свету има много различитих модела где је живот мањина организован на начин да су ти људи задовољни у земљи у којој живе. „Мој савет је увек: погледајте како су други решили проблеме, узмите најбоље од онога што видите и учините га још бољим”, каже Мас.

Он верује да ће и косовски Срби прихватити решење које би им понудило „перспективу одрживе просперитетне будућности”.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер