петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Врховни суд Србије поништио пресуду навијачу Урошу Мишићу
Хроника

Врховни суд Србије поништио пресуду навијачу Урошу Мишићу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. март 2009.

Одлучујуће чињенице да се донесе пресуда од десет година затвора биле у супротности са доказима

Према мишљењу ВСС, пресуда изречена Урошу Мишићу донета је уз „битне повреде одредби кривичног поступка”. Како нам је објашњено у овом суду, у образложењу првостепене пресуде према којој је Мишић добио десет година затвора, суд није дао јасне разлоге због којих је конкретне чињенице у вези са догађајем узео у обзир као одлучујуће приликом доношења пресуде.

– Управо те чињенице, које је суд проценио као одлучујуће, у супротности су са доказима који су изведени на главном претресу. Осим тога, изрека првостепене пресуде је у супротности са образложењем – наводи наш саговорник из ВСС.

С обзиром на то да је писмени отправак пресуде јуче било немогуће набавити, није познато шта је судија Велимир Лазовић навео у њеном образложењу. Приликом изрицања пресуде, у септембру прошле године, судија је рекао да „морал свакога дана девалвира, а да се насилници проглашавају херојима”.

– Веће сматра да је пресуда адекватна и да представља поруку да су овакви напади постали епидемија која се неће трпети. Чињенице нису спорне. Читав догађај представља линч. Трајковић је био службено лице на утакмици, није давао повода за напад. Очигледно је да је препознат и да је нападнут зато што је припадник Жандармерије. После свега што се догодило, поставља се питање сме ли полиција да одржава ред и спроводи закон – истакао је судија Лазовић.

Према његовим речима, суд није прихватио одбрану окривљеног да је мислио да је Трајковић навијач. Судија се упитао да ли таква одбрана значи да свако може да буде нападнут. Догађај се, рекао је судија, не може посматрати као наношење телесне повреде с обзиром на то да је Трајковић спасавао сопствени живот, а његова реакција је била више него примерена.

– Трајковић није предузео све што му закон у оваквим ситуацијама дозвољава. Жртва је претрпела велики шок због којег се и сада психијатријски лечи. Суд је оценио да Трајковић није мењао исказ током суђења него да га је само допуњавао. На снимку који је прегледан као доказни материјал види се да је Мишић држао бакљу. То је чиста навијачка обест. Температура те бакље је била 1.000 степени, а Мишић је пржио живог човека. Пржити човека по лицу и стављати бакљу под јакну је монструозно. Постојао је покушај да се Трајковић убије. Он је био на дужности, а када је држава нападнута има право да се брани и употреби силу – рекао је судија.

Суд, како је рекао судија, није прихватио ни кајање оптуженог с обзиром на то да је имао довољно времена да одустане од напада, а одустао је тек када је Трајковић извадио пиштољ. Окривљени је, истакао је судија, био свестан дела и чињенице да је могао да изазове смрт, чиме је пристао на последице, а ипак је наставио са нападом.

Као олакшавајућу околност суд је узео само младост окривљеног и чињеницу да није осуђиван. Када се овако напада полиција, шта остаје осталим грађанима. Мишић не само да је упропастио себе, него и своје родитеље, а још више полицајца којег није ни познавао – истакао је судија.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер