субота, 14. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Цвијић о захтеву да Братислав Гашић сведочи у случају Јовањица: То је део обрачуна унутар СНС као и са Стефановићем
Хроника

Вук Цвијић о захтеву да Братислав Гашић сведочи у случају Јовањица: То је део обрачуна унутар СНС као и са Стефановићем

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. новембар 2024.

Захтев Владимира Ђукановића, браниоца Предрага Колувије, првоокривљеног у поступку Јовањица, да се пред судом саслуша и Братислав Гашић, садашњи министар одбране, а некадашњи шеф БИА, део је унутрашњег обрачуна у СНС-у, сматра новинар недељника Радар Вука Цвијића.

Цвијић за Н1 каже да тај сукоб траје већ око годину дана.

„Провлачи се то, не онако спектакуларно како је било у обрачуну са Небојшом Стефановићем, некадашњим министром и полиције и одбране, али сада полако то већ ескалира. Уосталом, тај предлог је дао један од јастребова СНС-а, Владимир Ђукановић, који је у свим предметима који имају додира и значаја за ову власт. И чини се, посматрајући с поља, да је он контролор. Уосталом, он је послао и поруку, чини се Гашићу, иако није написао име, о Бруту, како је он писао да постоји Брут међу напредњацима. То да ми живимо у некој деспотској власти, нама је јасно, не морају да нам кажу“, објашњава новинар недељника Радар.

Када је у питању узрок неслагања, односно напада једне струје на Братислава Гашића, Цвијић наводи да мисли да ту нису политички разлози и разлози у идеологији.

„Оно што до нас долази је да су то увек свађе око плена и моћи унутар тог табора. Они монолитно наступају, тамо да нема различитих мишљења, али итекако има борбе за моћ, утицај, а и плене онда. Чини ми се да су два разлога зашто је тако наступио Ђукановић, наравно не у своје име, сви знамо у чије име он наступа и кога сви они зову шефом и каква је порука послата. Зависи од тога да ли ће се Гашић појавити и заиста бити саслушан у суду или је ово само порука упозорења. Ако ће бити саслушан, претпостављам да се од њега очекује безпоговорна оданост и у таквим приликама, као што смо имали прилике да видимо са Дијаном Хркаловић која је била ухапшена, па и у тим тренуцима је на тим првим саслушањима показивала безпоговорну оданост Вучићу, кад није ни питана говорила о поштовању њега и његове породице. Када је променила адвоката Ђукановића, онда је све пошло набоље за њу, пуштена је, брани се са слободе, нема више таблоидних напада, заправо је она постала гласноговорница ове власти у тим истим таблоидима, мислим и у електронском издању који су је нападали“, објашњава он.

Позиву да се саслуша Гашић претходиле су тешке оптужбе инспектора који су открили Јовањицу.

„Саслушан је инспектор Митић који је рекао да је постојала интенција, како је рекао, да се ухапси Братислав Гашић и Шкеро, шеф Београдске БИА. Имамо те поруке између Колувије и Гашића и Гашић је рекао да је то била само честитка. Он је јавно одговарао. Мислим да је то све погрешно, зато што прво он може о томе да говори јавно, али пре тога је морао о томе да говори у тужилаштву и суду. Прво у тужилаштву да објасни тамо шта је радио и то би била једна свеобухватна истрага, која није тако спроведена“, наводи Цвијић, додајући да је Гашић био предмет само полицијске истраге и да је о томе сведочио поменути инспектор.

Саговорник Н1 подсећа да је и председник у једном тренутку бранио Братислава Гашића.

„Када се говори о његовој улози, када је Гашић рекао да су разменили само ту једну поруку: ‘ове године нећемо славити’, председник је рекао: ‘сигуран сам да Бата Гашић није урадио ништа против закона’. Бранио га је у јавности. Бранио га је више пута. Бранио га је у случају оне трагедије када је пао хеликоптер. Али, подсетимо се, тако је бранио и Стефановића за ГИМ. Стефановић је добро прошао, али неки његови блиски сарадници нису. Они су у киргистанском затвору“, каже Цвијић, подсећајући на случај држављана Србије који су ухапшени у Киргистану, а што је откривено када је жена једног од њих, односно професора Машинског факултета, објавила то.

О том случају се потом огласило једино Министарство спољних послова и то са закашњењем од месеца дана, односно тек кад је изашла супруга ухапшеног професора, потврђујући да су двојица држављана ухапшена, али кријући идентитет другог.

„У питању је Младен Петковић, који је, како сви знамо, био директор Крушика и затим директор Застава оружја када је узбуњивач Александар Обрадовић открио да је било највише тих коруптивних уговора са фирмама Слободана Тешића, са ГИМ-ом итд. И уместо да се тада спроведе истрага, он је награђен са још пет година, до прошле године, у мају је био директор Застава оружја. И оба та предузећа, те фабрике, су доживела рекордне минусе, никада нису доживела такве минусе у тренутку када је њихово оружје било тражено“, објашњава он.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер