четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Драшковић: Избацити преамбулу о Косову из Устава
Хроника

Вук Драшковић: Избацити преамбулу о Косову из Устава

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. децембар 2010.

Председник СПО изјавио је да трајног решења косовског проблема не може бити док год је на снази преамбула Устава Србије, којом се, "ствара лажни утисак да Србија има некакав суверенитет над Косовом"

Београд - Председник Српског покрета обнове Вук Драшковић изјавио је данас да трајног, обострано прихватљивог решења косовског проблема не може бити док год је на снази преамбула Устава Србије, којом се, према његовим речима, негира реалност и ствара лажни утисак да Србија има некакав суверенитет над Косовом.

"Шта ће нам та преамбула. Да ли нам је потребна преамбула да би Срби знали где је Косово и шта је њима Косово. Косово је за српски народ био његов Јерусалим и онда када је било кратко у саставу државе Србије, и свих оних векова када није било у саставу државе Србије, и када, чак, није било ни државе Србије", рекао је Драшковић у интервјуу Тањугу.

"Требало би том питању посветити много емисија на нашим најгледанијим телевизијама. То дугујемо народу, јер је народ необавештен. Ми не можемо кажњавати народ због тога што му се не саопштава истина. Нека те патриоте које говоре, после свега, да Србија има суверенитет над Косовом и да мора да га чува, објасне народу у чему се огледа тај суверенитет", истакао је Драшковић.

Драшковић је истакао да се грађанима Србије најзад мора саопштити истина да је Слободан Милошевић изгубио суверенитет над Косовом, и да је у последњој деценији због економских проблема, којима у великој мери доприноси и нерешено косовско питање, јужно од Београда депопулацијом нестало 1.200 села.

Он је оценио да држава Србија у предстојећим преговорима са косовским Албанцима мора да наступи искрено и да инсистира на брзом дијалогу, а да полазиште треба да буде нестатусни део Ахтисаријевог плана, који би требало да буде оснажен неким решењима из плана З4 за бившу Републику Српку Крајину.

Лидер СПО је објаснио да Срби на Косову морају тим преговорима да добију гаранције Европске уније да ће бити држављани Србије и имати сва статусна права држављана, укључујући и право да учествују на парламентарним изборима које распише Скупштина Србије и председничким изборима.

"Нека се ова држава сконцентрише да брани оно што је сада њено на Косову - свој народ, цркве, манастире, споменике, национална, породична, имовинска и сва друга права Срба на Косову. Да се избори за њихов европски статус, за европске гаранције тога статуса, и за њихову економску, духовну и културну директну повезаност са државом Србијом. Зар то није заштита српског народа и наших интереса на Косову", објаснио је Драшковић.

Према његовим речима, лажни патриотизам, када је реч о Косову, распирују исте оне организације и странке којима је заједничко зазирање од Европе и запада и мржња према западној цивилизацији и систему вредности.

Највећа лаж, када је реч о евроатлантским интеграцијама, како је оценио Драшковић, јесте тврдња да би уласком Србије у НАТО били трајно уназађени односи са Русијом.

"Мислим да та позиција није позиција Русије, то је позиција оних који себе овде у Србији називају малим Русима, и који, заправо, говоре да ми нисмо Срби, него смо неки мали балкански Руси који су у души већи Руси и од Руса", рекао је Драшковић.

"Мислим да су пред нама одлучујући догађаји, када ће пући једно неподношљиво стање брака свих са свима и једна неподношљива жабокречина једне идеолошки и стратешки безобалне Србије. Веома је добро што улазимо у године у којима ће јасно Србија разделити на две Србије - на једну која је одлучно и безусловно за евроатлантске интеграције, што значи чланство и у НАТО и у ЕУ, и другу која се томе противи", рекао је Драшковић.

НАПРЕДЊАЦИ

На питање зашто СНС доживљава као неаутентичну десницу, Драшковић је одговорио: "Приче да смо за ЕУ, али смо против НАТО-а, да смо за ЕУ, али само под условом ако у ЕУ уђемо заједно са Косовом, јесу приче за необразовани народ. Оне значе: ми смо против ЕУ, али мало варамо на картама, јер знамо да је већина бирача необразовано и да не зна нијансе

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер