петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Само истрага под мандатом Савета безбедности открива истину о трговини органима
Хроника

Вук Јеремић: Само истрага под мандатом Савета безбедности открива истину о трговини органима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. фебруар 2012.

ЖЕНЕВА - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић затражио је данас пред Саветом УН за људска права у Женеви да се истрага о трговини органима води под мандатом Савета безбедности и упозорио на озбиљна кршења људских права Срба на Косову и Метохији.

Јеремић је, обраћајући се Савету, истакао да транспарентна и незвисна истрага може да се спроведе једино под окриљем СБ УН.

"Они који су задужени за истрагу не смеју ни на један начин бити ограничени - било временском и теритроријалном јурисдикцијом или на основу легитимности мандата. Наш је став да то не може бити достигнуто без експлицитне подршке Савета безбедности", подвукао је Јеремић.

Како је навео, Србија од специјалних известилаца УН тражи да се овом случају посвети посебна пажња, а од свих земаља чланица да подрже иницијативу Србије да се у овиру УН састави одговарајућа конвенција о илегалној трговини органима.

Подсетивши да је Савет Европе уложио велике напоре да се таква конвенција састави, Јеремић је навео да је Србија спремна да иницира процес преговора који би водио усвајању правних инструмената против трговине људским органима, ткивима и ћелијама под окриљем УН.

Према његовим речима, мандат СБ УН је императив да истина изађе на видело.

"Морамо открити субине стотина несталих на Косову за које верујемо да су били жртве ових неизрецивих злочина. Морамо да утврдимо ко је давао наређења, а ко их изводио. Завет ћутања мора бити прекинут", поручио је шеф српске дипломатије.

Он је подсетио да је сада већ прошло више од годину дана од када је Савет Европе објавио "дубоко узнемирујући извештај о трговини органима на Косову", који садржи детаљне наводе о вађењу и трговини органима пре, током и након конфликта 1999. године и позвао земље чланице УН да подрже иницијативу Србије.

"Наш је став је да се такви злочини морају сматрати злочинима против човечности, а када су почињени у условима рата, и ратним злочинима. Позивамо земље чланице да нам се придруже", рекао је Јеремић.

Он је Савет за људска права УН упозорио на кршења људских права Срба на Косову, подсетиши да су усвајањем Резолуције 1244 СБ УН административне надлежности пренете са Србије на УНМИК, који је тиме преузео и обавезу да штити људска и мањинска права.

Потом су, подсетио је Јеремић, након унилатерланог проглашења независности, косовски Албанци, без сагласности СБ УН, преузели надлежности од УНМИК-а.

"Више извештаја неколико генералних серетара УН показали су распрострањено и непрекидно кршење људских права косовских Срба. Оно укључује бројна етнички мотивисана убиства, нападе, провале, каменовање аутомобила, паљевине, узурпацију приватне имовине, уништавање светиња и гробаља, као и нападе на домаће становништво и интерно расељена лица", навео је Јеремић.

Он је указао и да је таква ситуација протеклих година забележена у низу извештаја које су израдили УНЕСКО, УНДП, ОЕБС, Савет Европе, Амнести интернешенел, Хјуман Рајтс воч, Фридом хаус, и Траспаренси интернешнел.

Јеремић је указао да је, када су у питању људска и мањинска права, српска влада потпуно посвећена превазилажењу преосталих изазова.

Он је навео да је Србија преузела многе конкретне кораке да промовише и продуби циљеве Савета за људска права УН у Југоисточној Европи, са председником Србије Борисом Тадићем који предводи процес затварања неких веома болних поглавља у нашој савременој историји.

Према Јеремићевим речима, 24. априла у Сарајеву ће бити одржана Донаторска конференција која би требало да обезбеди средства неопходна за помоћ избеглицама и интерно расељеним лицима у региону и позвао међународну заједницу да се прикључи.

"Надам се да ће међународна заједница наставити да подржава наше напоре и тиме значајно доприноси процесу регионалног помирења", поручио је Јеремић.

Шеф српске дипломатије учествује на 19. заседању Савета УН за људска права у Женеви,а током дана имаће низ билатералних састанака - са министрима спољних послова Данске, Холандије, министром за европске послове Ирске, као и са колегама из Естоније, Уругваја, Малезије, Вијетнама, Конга.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер