Početna strana > Hronika > Vukadinović: Ambasador Hil povremeno igra ulogu "dobrog policajca" ne bi li popravio loš imidž SAD u srpskoj javnosti. Stvarni američki stav o Srbiji i regionu iznose njegove kolege u Prištini i Sarajevu
Hronika

Vukadinović: Ambasador Hil povremeno igra ulogu "dobrog policajca" ne bi li popravio loš imidž SAD u srpskoj javnosti. Stvarni američki stav o Srbiji i regionu iznose njegove kolege u Prištini i Sarajevu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 16. jun 2024.

 Kada bi Srbi dobijali samo jedan dinar za svaki put kada im je neko od "zapadnih partnera" rekao da priznanje nezavisnosti "Kosova" nije uslov za ulazak u Evropsku uniju, skupili bi dovoljno novca da naprave svoju uniju, pa im ova Evropska ne bi ni bila potrebna.

Jedan od poslednjih, međutim, koji i dalje priča bajke, jeste i američki ambasador u Srbiji, Kristofer Hil, koji "nevešt" kakav je, veruje da je dovoljan uslov za članstvo u bloku evropskih država – samo normalizacija odnosa, a ne i priznanje.

Između Srbije i Zapada, ako je Hilu verovati, nema nikakvih problema niti nerazumevanja, izuzev možda oko toga što su u srpskoj vladi ponovo "proruski" Aleksandar Vulin i Nenad Popović, koji se inače nalaze na američkoj listi sankcija.

Da nije ponekog detalja, kao što su na primer, Hilovi saveti Srbima da "ovo nije ona njihova majka Rusija" ili izjava poput one da je NATO agresija bila "mala svađa među prijateljima" – možda bismo mu i poverovali da Amerika želi "bolji i dublji odnos sa Srbijom", i uskliknuli : "Hile, Srbine".

Sreća je, ipak, pa se još dobro sećamo njegovih poruka da Srbi treba da prebole "Kosovo" i krenu dalje. A nismo zaboravili ni da je reč jednom od najuspešnijih đaka nekadanje američke državne sekretarke Madlen Olbrajt, tako da kad god se Hil stavi u ulogu dobrog policajca, s pravom čekamo da vidimo i kada će se ponovo pretvoriti u svog "zlog brata blizanca", i krenuti da svojim "diplomatskim" pendrekom udara po suverenitetu Srbije.

Primoran da aterira?

"Hil je primoran da aterira i spusti loptu prvenstveno zbog užasavajuće negativnog rejtinga Bajdenove i demokratske mašinerije kojoj verno služi dugi niz godina, a koja se suočava sa skoro svakodnevnim debaklom, kako na domaćoj tako i na internacionalnoj sceni", objašnjava za RT Balkan Olga Ravasi, predsednik Srpsko-američke glasačke kampanje i inicijator kampanje "Srbi za Trampa 2020".

Ona dodaje i da se Bajdenovoj administraciji kojoj Hil i pripada "destrukcija kojoj kumuju" sada već obija o glavu.  Ocenjuje, ipak, da tu "neće tu biti neke bitne promene, jer drugačije niti znaju niti su kompetentni".

"Hil menja ploču iz nekoliko razloga, a jedan od njih je što su kumovali strašnom presedanu oko priznanja ilegalne secesije Kosova i to se sada vraća na naplatu kroz druge diskutabilne regione uključujući one koji su u interesnoj sferi Kine i Rusije. Ukrajina i Tajvan su tek primeri njihove hipokritične politike", uverava Ravasi, dodajući da je primer debakla američke politike i Republika Srpska, jer njihova politika prema "Kosovu", kako kaže naša sagovornica "gle čuda, tu ne može da se primeni".

Razlog za ovaj "obrt" je što i na domaćem terenu, u fer izbornim uslovima Bajdenu preti totalni kolaps, a kako ističe Ravasi, "Tramp je apsolutni favorit da senilnog Bajdena i soroševsku aparaturu, uključujući i Hila, pošalje na smetlište istorije".

Ona je, kako kaže, svojevremeno, radeći doktorsku disertaciju i intervjuisala Kristofera Hila, a on joj je u to vreme rekao kako Srbija na "Kosovo" ne pokaže nikakva prava i da to Amerika ne priznaje.

Da su Hilove priče samo mantra koja se povremeno reciklira iz američkih političkih i diplomatskih krugova uveren je politički analitičar Đorđe Vukadinović.

Oni to rade kada žele da budu tobože blagonakloni prema Srbiji, i pokažu dobru volju. Nema tu nikakve novine, a još manje dobre volje, jer već više od 10 godina je jasno da se od Srbije traži da se ne protivi nezavisnosti Kosova, odnosno u suštini da se od nje traži priznanje. A da se priznanje ne traži, oni naglašavaju kad god hoće da glume dobrog policajca

"Oni to rade kada žele da budu tobože blagonakloni prema Srbiji, i pokažu dobru volju. Nema tu nikakve novine, a još manje dobre volje, jer već više od 10 godina je jasno da se od Srbije traži da se ne protivi nezavisnosti Kosova, odnosno u suštini da se od nje traži priznanje. A da se priznanje ne traži, oni naglašavaju kad god hoće da glume dobrog policajca. I Hil to radi, nekad je to radio Grenel, svi očekujući da padnemo na teme i prihvatimo to kao krunski dokaz njihove dobre volje prema Srbiji", ističe Vukadinović.

Lažna dobronamernost za odvlačenje od Rusije

Sagovornik RT Balkan primećuje da je Hil prethodnih dana i nedelja imao još izjava "lažne dobronamernosti i naklonjenosti Beogradu, Srbiji i srpskoj vlasti".

Uzdržano je, na primer, komentarisao izveštaje o izborima tvrdeći da je reč o unutrašnjem pitanju Srbije, hvalio je dijalog sa Prištinom i poručivao kako su SAD zadovoljne odnosom Srbije prema Ukrajini. Čak je, kako premijer Miloš Vučević tvrdi, čestitao i posetu kineskog predsednika Si Đipinga.

Njegove izjave toliko su iziritirale prozapadnog opozicionog lidera Dragana Đilasa, da ga je i ne trepnuvši, uporedio sa portparolkom ruskog ministarstva spoljnih poslova Marijom Zaharovom.

A on od Zaharove ne može biti dalje.

"On je dakle imao više izjava koje se mogu tumačiti kao naklonost Srbiji i njenoj vlasti, ali je problem što te izjave nikad nisu bile praćene nekim konkretnim delima, a drugo, bile su u dramatičnoj koliziji sa izjavama i nastupima njegovih kolega iz Sarajeva i Prištine", rekao je Vukadinović.

Teško je poverovati da je američka politika u regionu toliko nekonzistentna, tako da sve to navodi na osnovanu sumnju da je reč samo o zamajavanju Beograda, a ne o dugoročnom stavu. U pitanju je prevođenje Srba žednih preko vode i zavođenje za Goleš planinu

"Teško je poverovati da je američka politika u regionu toliko nekonzistentna, tako da sve to navodi na osnovanu sumnju da je reč samo o zamajavanju Beograda, a ne o dugoročnom stavu. U pitanju je prevođenje Srba žednih preko vode i zavođenje za Goleš planinu", ističe Vukadinović.

Amerika, po svemu sudeći, na ovaj način pokušava da se predstavi kao konstruktivan faktor, a lažnom blagonaklonošću da popravi dramatično nizak rejting koji ima u Srbiji.

"Sve su to pokušaji zamajavanja jer poznata je politika pritisaka koju SAD vodi prema Republici Srpskoj, pa i kontinuirana podrška Kurtiju uz povremene majčinske zamerke. Amerika je bila i jedan od sponzora rezolucije o genocidu. Iza svega je naravno i ukrajinsko pitanje, i kontinuirani pokušaj da se na sve načine i svim sredstvima Beograd 'odvuče' od Rusije", zaključuje Vukadinović.

Anesteziranje do iznuđenog priznanja

Igra Kristofera Hila, prema rečima istoričara i autora knjige "Efekat Tramp“" Saše Adamovića, potpuno je uobičajena jer njegove "anestezirajuće izjave" samo imaju cilj da nas obmanu, iako je potpuno jasno da evropske integracije nisu moguće za Srbiju ukoliko se ne odrekne Kosova i Metohije.

"Pritisci na Srbiju da pristane na nezavisnost Kosova će se nastaviti u raznim vidovima, pa i ovako kako to Hil kaže, pod opravdanjem da se u stvari radi samo o normalizaciji. Istina je da Srbija nema šanse da uđe u EU ako ne pristane na nezavisnost Kosova, razvlašćivanje Republike Srpske kao i uvođenje sankcija Ruskoj Federaciji. Beograd mora da prihvati kompletnu zapadnu agendu a da zauzvrat ne dobije ništa", ističe sagovornik RT Balkan.

Adamović podseća da je i ranije bilo američkih ambasadora koji su pokušavali da različitim medijskim kampanjama poprave američki imidž u Srbiji, što nikada nije davalo rezultate, budući da Srbi dobro razumeju sopstveni nacionalni interes.

"Srbi na to nikad nisu gledali blagonaklono, niti na tu propagandu pristajali. Nisu to videli kao iskrenost, već kao želju da se na taj način iznudi srpsko priznanje nezavisnosti KiM. Hil može da daje bilo kakve izjave, ali on ne odstupa od generalne politike aktuelne administracije koja ga je i poslala u Srbiju, a to je politika koja vodi iznuđivanju priznanja Kosova i Metohije", zaključuje Adamović, dodajući kako preispitavanje američke spoljne politike prema Srbiji možemo očekivati tek ako se u Vašingtonu desi promena, odnosno ako na izborima 5. novembra Tramp ponovo uđe u Belu kuću.

(RT)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner