уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Пенава: Нису се стекли услови за већа права Срба у Вуковару; Министарство културе реаговало: Српски народ на овом простору има право на ћирилично писмо
Хроника

Иван Пенава: Нису се стекли услови за већа права Срба у Вуковару; Министарство културе реаговало: Српски народ на овом простору има право на ћирилично писмо

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. октобар 2019.

Вуковарски градоначелник Иван Пенава на седници Градског већа поручио да се нису стекли услови за већа права Срба у Вуковару.

Након одлуке Већа да се нису стекли услови за равноправну употребу ћирилице у Вуковару, он направио је инцидент када је на под бацио предлог статута Вуковара на ћирилици, који му је дао одборник СДСС-а Срђан Колар.

"Нису учињени потребни предуслови да би се увела посебна права у оквиру равноправне употребе језика и писма српској мањини у Вуковару", казао је Пенава, а преноси Дневник.хр.

Пенава је такође констатовао, како даље пише тај портал, да је "достигнут степен дијалога међу грађанима припадницима хрватског народа и свих осталих националних малњина на нивоу који омогућава суживот и дијалог до одређене границе".

"Сви живимо и радимо кад су на подручју Вуковара још увек запостављена темељна људска права већини грађана свих националности. Свим тим грађанима који имају једно име - а то је да су се успротивили великосрпској агресији или су остали само грађани града заробљени опсадом у нехуманим условима гранатирања и погибија - свим тим људима ускраћено је темељно људско право на живот, достојанство и слободу, и то не само '91. него и до дана данашњег, кад су заправо систамским одлагањем спровођења поступака против починиоца ратних злочина током великосрпске агресије на Вуковар", поручио је Пенава.

На статуту који је Колар предао Пенави наслов је био исписан ћириличним писмом, док је поднаслов на латиници на коме пише "Да се боље разумемо", што је и наслов кампање Српског народног вијећа која има за циљ скидање стигме са ћирилице, преноси загребачка Н1 телевизија.

"Ово сматрам чином агресије о којој сам причао, а која долази у режији Српског народног вијећа, Милорада Пуповца и СДСС-а у Вуковару", рекао је Пенава и поручио Колару да га је дубоко увредио, пренео је Индеx.хр.

Како је рекао, Колар је тим чином "погазио сав напор и труд" у процесу мирне реинтеграције.

"Ваши су узори четничке шубаре и споменици који окружују овај град. Занима вас оно што нисте успели 1991., да уведете ћирилицу у овај град. Силоване жене вас не занимају. Мртва деца вас не занимају! Ако буде требало против великоспрске агресије јуче, данас, сутра свим средствима!", рекао је Пенава.

Колар је на то , како се наводи, оптужио Пенаву да не може да прихвати трећину становништва у Вуковару, а заменик градоначелника Вуковара Срђан Милаковић оценио да је седница градског већа организована као "суђење српској заједници, припадницима српске националне мањине у Вуковару, али и у целој Хрватској".

Иначе, ранијом одлуком Уставног суда Хрватске ћирилица би требало да добије ширу примену, али је препрека томе управо Пенава.

Министарство културе и информисања Србије: Поступак градоначелника Вуковара Ивана Пенаве је варварскии неоусташки модел понашања

Министарство културе и информисања Србије саопштило је да са забринутошћу и жаљењем посматра најновије инциденте у низу, који се односе на кршење законом заснованих права српског народа у Вуковару на коришћење ћириличног писма.

Поступак градоначелника Вуковара Ивана Пенаве, који је бацио на под предлог статута града писан ћирилицом, је за министарство варварскии неоусташки модел понашања.

"Варварски и неоусташки модели понашања могу само да оснаже свест српског народа о неопходности напора да се животодавна идентитетска обележја српске културе негују са додатном пажњом и бригом, на целом српском културном простору", оцењено је из министарства.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер