Početna strana > Hronika > Začarani krug nelikvidnosti
Hronika

Začarani krug nelikvidnosti

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 13. mart 2011.

Narodna banka Srbije naredila da 600 javnih komunalnih preduzeća evidentiraju dugovanja kako bi izbegla stečaj. Prodajom "Delta Maksija" prosek čekanja naplate potraživanja biće smanjen u korist dobavljača.

U Srbiji je trenutno 64.437 blokiranih računa preduzeća i radnji. Među njima su i komunalna preduzeća.

Od 1. januara 2011. godine, pravna lica, radnje i udruženja koja su u blokadi duže od dve godine idu u automatski stečaj. Veliki deo takvih firmi su javna komunalna preduzeća koja u začarni krug nelikvidnosti nisu došla svojom krivicom, pa se na prste mogu nabrojati ona koja opstaju.

Posle teškoća u naplati potraživanja u lokalnim samoupravama, Narodna banka Srbije naložila je da 600 javnih komunalnih preduzeća evidentiraju potraživanja i dugovanja da bi se izbegla blokada računa i njihov automatski stečaj.

Nevenka Đorđević, direktor Javnog komunalnog preduzeća Kruševac kaže da im 30 miliona dinara duguju fizička lica za iznošenje smeća, a 50 miliona pravna lica, takođe za iznošenje smeća. Od tog dugovanja, polovinu snosi samo jedno preduzeće.

U Privrednom sudu je prošle godine, što u procesu brisanja, što u stečajnom postupku oko 19.000 predmeta. Posle poziva za stečaj i naplate takse, sud ima rok od 60 dana u kojem se traže poverioci koji mogu da produže rad firme.

Prema zakonu, institucije koje je osnovala država, poput škola, vojske, policije, bolnica, ne mogu da odu u stečaj zbog njihovih neplaćanja obaveza. U tom slučaju "deblji kraj" izvlače javna komunalna preduzeća, koja su im isporučila vodu, energente, repromaterijal.

"Ukoliko dođe do stečaja zbog dugotrajne nemogućnosti plaćanja, on se otvara i zatvara, imovina prelazi u državnu svojinu, dok se odlukom državne agencije za imovinu, može ponovo otvoriti novo javno preduzeće", rekao je Milenko Pavlović, privredni savetnik.

Prosek čekanja naplate potraživanja u Danskoj je 17 dana. Slovenci i Hrvati to zakonski ograničavaju na 45 odnosno 90 dana, dok je u Srbiji taj prosek 128 dana.

Zato u Narodnoj banci veruju da će prodajom "Delta Maksija" taj prosek biti smanjen u korist dobavljača.

"Ne znamo koji su dobavljači Delta Maksija u blokadi. Ali je sigurno da takvih ima pogotovo kada su u pitanju preduzetnici, tako da vrlo s nestrpljenjem očekujemo da te pare budu upumpane i kada se to desi daćemo informaciju kako se to odrazilo na likvidnost", kaže Ranko Aleksić, direktor Prinudne naplate NBS.

Državnim organima, ministarstvima, ali i Domovima zdravlja u prošlosti često su bili blokirani računi.

Sada je situacija dosta poboljšana. Tome će doprineti i propis da će od 2012. godine sudovima biti upućivana preduzeća koja su nelikvidna najmanje godinu dana čime ćemo doći do čistijih računa.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner