четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жарко Требјешанин у "Утиску недеље": Живимо у аутократском друштву које има претензије да буде тоталитарно, али нема довољно снаге за то
Хроника

Жарко Требјешанин у "Утиску недеље": Живимо у аутократском друштву које има претензије да буде тоталитарно, али нема довољно снаге за то

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. децембар 2019.

 Психолог Жарко Требјешанин оценио је вечерас да живимо у аутократском друштву које има претензије да буде тоталитарно, али нема довољно снаге за то.

„Живимо у Европи, па то не би могло тек тако да прође“, рекао је Требјешанин гостујући у емисији „Утисак недеље“. Он сматра да нека дешавања у Србији постављају питање да ли смо ми нормални и истовремено показују да власт може да ради шта хоће и да јој нико ништа не може.

Требјешанин је констатовао и да би поједине околности у Србији биле комичне да није реч о реалном животу. Он је оценио и да је беспомоћност осећај који је присутан у Србији, а јавља се и очај када се помисли да постоје људи који верују у поједине приче које се пласирају. Требјешанин је констатовао и да се реч фашизам сада користи као псовка у ситуацијама када се не слажете са неким и да то више нема веза са њеним правим значењем и идеологијом. „То је опасна реч и мора се сачувати њено значење“, рекао је Требјешанин, уз подсећање да је реч о тоталитарној идеологији.

„Фашизам улази и у приватност, при чему је вођа недодирљив. То је идеологија која у програму има геноцид“, подсетио је он. Требјешанин је навео да се осећа добро само зато што није подлегао апатији и депресији, за које је оценио да су у Србији овладале више него страх. Он је истакао да га посао који воли брани од тога да дигне руке од свега.

Са друге стране, редитељи Игор Вук Торбица и Ана Марија Роси сматрају да је страх данас у Србији доминантно осећање. „Људи се никада више нису плашили и на дневном нивоу ме шокира страх људи који ме окружују“, казала је Роси. Она је истакла да се због бројних поступака власти осећа посрамљено и сматра да је реч о загађености друштва.

Оценила је да постоје министри који су у тој мери необразовани да је то понижавајуће за сваког мислећег човека у овој земљи. Као проблем наводи и то што владајућа странка у земљи са око седам милиона становника има 700.000 чланова, што, према њеној оцени, води у једнопартијски систем. Игор Вук Торбица сматра да уколико се не буде јасно говорило о осећањима то може да буде „грозно“ и да води ка нечему веома лошем.

Оценио је и да опозиција у Србији нема адекватан одговор на све што власт ради.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер