среда, 09. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Завршен трећи дан расправе у Скупштини Србије о литијуму. Милош Јовановић: Анализа о економском процвату земље обмана. Траже нам Косово и литијум, и то не зарад чланства, већ зарад приближавања ЕУ. Наставак седнице сутра у 10 ч
Хроника

Завршен трећи дан расправе у Скупштини Србије о литијуму. Милош Јовановић: Анализа о економском процвату земље обмана. Траже нам Косово и литијум, и то не зарад чланства, већ зарад приближавања ЕУ. Наставак седнице сутра у 10 ч

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. октобар 2024.

Посланици у Скупштини Србије завршили су трећи дан расправе о предлогу измена и допуна Закона о рударству и геолошким истраживањима, којим 86 опозиционих посланика тражи забрану ископавања литијума и бора. Расправу су обележиле увреде председнице Скупштине Ане Брнабић на рачун опозиције и жустра расправа.

У Предлогу измена и допуна Закона о рударству и геолошким истраживањима, између осталог, у члану 4а, тражи се забрана примењених геолошких истраживања, експлоатације и прераде бора и литијума на целој територији Србије.

Закон је потписало 86 посланика Еколошког устанка, групе Народни покрет Србије-Ново лице Србије, групе Ми снага народа – проф. др Бранимир Несторовић, коалиције НАДА, МИ – Глас из народа, Србија центар, Демократске странке, Зелено-левог фронта, Странке слободе и правде, Покрета слободних грађана и самостални посланици Ана Орег, Шаип Камбери и Ахмендин Шкријељ.

Наставак седнице сутра у 10 сати

Посланици Скупштине Србије завршили су рад за данас, а расправу о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима наставиће сутра.

Данас су дискусију о изменама и допунама овог закона завршили овлашћени представници посланичких група, а потом се прешло на листу пријављених говорника.

Измене и допуне Закона о рударству и геолошким истраживањима су у скупштинску процедуру упутили посланици опозиције, њих 86, са циљем да се забрани ископавање литијума, а министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је позвала скупштину да игнорише захтеве политичке природе.

Ђедовић Хандановић је током расправе одбацила наводе предлагача измена Закона о рударству и геолошким истраживањима Данијеле Несторовић да реализацијом пројекта Јадар постоји опасност од повећане радијације и поручила опозицији да прекину да шире страх и панику и обмањују грађане.

Поновила је и да уколико студије о процени утицаја за животну средину покажу да је безбедно да се експлоатише литијум, да ће се то урадити по "српским законима и европским стандардима".

Ана Орег: Кријете се иза струке, институција и бивше власти да сакријете праве намере

„Немамо државу и институције које могу да изнесу пројекат попут Рио Тинта. У свакој демократској земљи о оваквим темама расправља струка, па економисти, па институције, па тек онда политичари. Кријете се иза струке, институција и бивше власти, а вашу политичку одлуку сте већ донели – зашто је онда не саопштите грађанима? Никада нећемо постићи ниво демократије док је један човек главна институција у земљи и док министри долазе из времена када је Војислав Шешељ био популаран“, изјавила је Ана Орег, посланица Покрета слободних грашђана на седници Скупштине Србије о литијуму.

Додала је да оно што власт мисли о струци и образовању показује личним примером, "лажним дипломама, плагираним докторатима, то је ваша политика, али немате право да се позивате на струку онда када расправљамо о важној теми, као што је литијум, него нам дајте одговоре на питања колико рударских инспектора имамо, да ли је тај број довољан, и да ли ико може да верује да ће ти људи моћи да раде без икаквих притисака“.

Казала је и да просветни радници штрајкују са пуним правом и да то најбоље осликава однос власти према струци.

„Вама је успело нешто што никоме није, са вашим ПП уговорима, недостојним платама, смерови на Универзитету у Новом Саду остали су празни, то се први пут десило. Захваљујући вама, образовањем у Србији се бави само онај ко мора“, указала је.

Навела је и да „НИС у Војводини има три бушотине на којима вади нафту методама које су свуда у свету забрањене, где је инспекција да се позабави тим".

"Још 2019. покрајинска инспекција је утврдила вишеструко загађење ваздуха у Беочину због рада цементаре и шта је инспекција урадила? Ништа. Зато што су наше институције постале потпуно безначајне и грађани у њих не верују. Зато немате никакво право да се позивате на струку и институције, а још мање да користите вашу универзалну тактику – сваљивање кривице на бившу власт, јер на власти сте 12 година и све што није ваљало до сада сте морали да поправите“, поручила је Орег.

Ђедовић Хандановић позвала скупштину да игнорише политичке захтеве подведене под струку

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић подсетила је да се пројекат Јадар развија 20 година и да је до сада урађено више од 23.000 анализа међународних стручњака, који су сарађивали са више од 10 факултета и више института, на основу чега се, како је навела, може рећи и како ће се технологија користити и како ће се спроводити и колико сумпорне киселине ће се користити и у којим количинама и како ће се третирати отпад". Она је позвала скупштину да "игнорише политичке захтеве који су подведени под струку и тобоже имају за циљ заштиту животне средине".

Упитала је противнике ископавања литијума из редова опозиције одакле су добили информацију да ће се сумпорна киселина користити на 250 степени и да ће бити потребно 500.000 литара воде за екстракцију тоне литијума.

"На основу које студије и које стручне анализе? Да ли на основу стручних анализа госпође Ђорђевић, коју цитирате, а која је сама себе демантовала? Значи, која је сама рекла да се базирала на технологијама које се примењују у неким другим лежиштима, у неким другим државама. А имам још једно питање за вас. А ко финансира протесте? Ко финансира протесте у Србији? Тачно. И како је тачно госпођа Ђорђевић (Драгана) променила мишљење 2022. а током целе 2021. док је радила у Министарству рударства и енергетике, није ниједну, апсолутно ниједну реч написала против пројекта Јадар, а имала је све могућности овог света. Предлагачи закона наводе да не постоје никакве информације о томе како ће се поступати са отпадним рудничким водама пре него што се упусте у реку Јадар", навела је министарка.

Додала је да ће се рудничке воде, "а не отпадне воде, не отпадне рудничке воде, користити у процесу растварања јадарита сумпорном киселином, а да би се користиле у овом процесу, потребно је да се најпре пречисте".

"После коришћења у процесу растварања јадарита, отпадне воде ће се пречишћавати кроз више познатих технологија за пречишћавање воде које су потврђене, постоје у 20. веку, а тичу се ултрафилтрације, нанофилтрације и осталих технологија које су апсолутно познате, доступне и проверљиве. То значи да ће отпадна вода после свих наведених процеса пречишћавања да буде практично деминерализована, што значи ослобођена од свих минерала, па се таква вода неће испуштати у реку Јадар да се не би реметио минерални састав реке, минерализација", поручила је Ђедовић Хандановић.

Брнабић се подсмевала око избушених гума Несторовић, она демантовала МУП

Председница Народне скупштине Ана Брнабић коментарисала је саопштење МУП о пријави народне посланице Данијеле Несторовић из Еколошког устанка да су јој пробушене гуме на аутомобилу.

„Дакле, ко је слагао, ево сада је Министарство унутрашњих послова дало званично саопштење, поштовани народни посланици, сви смо били обманути. Дакле, није било никаквих цепања гума, није било никаквих напада, госпођа је ишла код вулканизера, и то ја не знам како неко са две исцепане предње гуме може да стигне до вулканизера, дакле, отишла код вулканизера, МУП у истрази отишао до вулканизера да пита шта се десило, вулканизер, веровали или не, јадан човек рекао, ‘ја допумпао једну гуму, ништа није било, ништа није било исцепано’, и она тим аутом дошла у Скупштину. Дошла у Скупштину у недостатку аргумената и видећи да губи ову борбу о литијуму, да каже жена да је нападнута. Куку, леле, одмах, Шолакови медији, држи, не дај, јадна, нападнута“, казала је Брнабић с увредљивим тоном у гласу.

"Да видимо прво шта пијеш": Пауновић замолила Ћуту да изађе са шољицом из скупштинске сале

Председавајућа седнице Скупштине о литијуму Снежана Пауновић замолила је посланика Александра Јовановића Ћуту да изнесе шољицу из скупштинске сале из које је пио, јер, како је додала то није дозвољено.

"Да видимо прво шта пијеш", добацио је Миленко Јованов из СНС.

Неко други је повикао "ракију".

Ђедовић Хандановић: Уговор са Рио Тинтом потписао министар Наумов из Коштуничине владе 2006.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић рекла је да што се тиче питања о уговорима који су потписани са Рио Тинтом, да "нема потписаних уговора, али има један од 16. фебруара 2006".

"Само да подсетим грађане Србије када су у питању уговори са Рио Тинтом ко их је потписивао. Министар рударства и енергетике тада у влади Републике Србије Радомир Наумов из Демократске странке Србије, док је председник био господин Борис Тадић, а премијер Војислав Коштуница и комерцијални директор мултинационалне компаније Рио Тинто Адам Пер су потписали уговор о давању концесије овој компанији за истраживање и експлоатацију борне руде у Јарандолском басену на територији Баљевца на Ибру", навела је Ђедовић Хандановић.

Додала је да је Наумов тада рекао да је "потписивање овог концесионог уговора први пут после 70 година од великог значаја за Србију, јер се процењује да ће на радовима у овом басену посао добити више од 700 радника, што ће знатно унапредити тај сиромашни крај и спречити негативна демографска кретања".

МУП: Гуме Несторовић нису биле пробушене, само је једна била издувана

Министарство унутрашњих послова саопшило је поводом пријаве народне посланице Данијеле Несторовић да су јој пробушене гуме на аутомобилу, да је након извршених провера утврђено да гуме на њеном возилу нису биле пробушене, већ да је само једна гума била издувана.

Поступајући по њеној телефонској пријави да је неко избушио гуме на њеном аутомобилу, изласком на лице места полиција је извршила увид у снимке безбедносних камера које покривају паркинг испред зграде и том приликом није уочено ништа од пријављеног, наводи се у саопштењу МУП-а.

Брнабић оптужила опозицију да прави ријалити у парламенту: Сметају вам само литијум и бор, а угаљ, нафта и остало не

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић оценила је данас да опозиција у парламенту прави "потпуни ријалити", јер на тему литијума покушава да уплаши народ "манипулацијама преко Шолакових медија".

"За три дана нисмо чули одговор ни на једно питање. Никакве везе ово нема са литијумом, здрављем људи и животном средином", изјавила је Ана Брнабић на седници Скупштине.

Она је поновила да садашња опозиција, док је била на власти, није имала ништа против компаније Рио Тинто.

Према њеном мишљењу, опозициони посланици нису објаснили у предлогу закона зашто је предвиђена "бланко забрана" истраживања литијума и бора.

"Вама нико од људи који су иоле при свести не може да верује. Код вас је чисто политиканство", оценила је Ана Брнабић.

"Ви када погледате тај њихов предлог закона, ви ћете видети да се мења једино да се бришу бор и литијум. Па, поштовани грађани Републике Србије, ови велики освешћени, еколошки освешћени народни посланици и странке кажу да су у реду да се истражују и експлоатишу и прерађују у Републици Србији и нафта и природни гас и угаљ. Угаљ, вероватно исто, нема баш никаквог утицаја на животну средину, ни отворени копови, ни расељавање људи, ни уништавање пољопривредног земљишта, ни уништавање станишта, не, то није, то је све еколошки безбедно. Руде, бакра и злата, такође, немају никаквог утицаја на животну средину, уколико питате еколошки освешћених 86 народних посланика, нема јој ни руде, олова и цинка, и то им је изузетно безбедно. Е, онда иду руде бора и литијума, то је прекрижено и то не чак ни у свим члановима закона", поручила је Брнабић.

Додала је да је "аљкавост достигла те мере, да су у неким члановима закона заборавили то да избришу".

"Нису могли да укуцају на компјутеру ЦТРЛ-Ф (цонтрол финд), па где има литијума и бора, ви прекрижите. Ни толико нису могли да ураде. Уљни глинци, уљни шкриљци, односно шејлови, то је такође њима прихватљиво за животну средину, и све друге минералне сировине, осим руде, бора и литијума", навела је Брнабић.

"Бићемо против (закона) са обе руке", додала је и казала да је опозиција у предлогу закона оставила оно што је најмање опасно за животну средину, оптуживши је да ју је баш брига за животну средину.

Несторовић: Дачић "дао" Рио Тинту Јадар

Посланица Еколошког устанка Данијела Несторовић поручила је Снежани Пауновић, с обзиром да је и председница Одбора за привреду, "могла да организује јавне расправе на ову тему и онда бисмо могли са свим колегама и стручњацима које би позвали на ту јавну расправу да ситуацију доведемо до те мере да може да се разуме зашто је неопходно усвојити овакав закон, која су финансијска средства потребна, ако су потребна и шта би био уставни оквир".

"С обзиром да се одбор за уставна питања и законодавство изјаснио да је овај закон у складу са уставом, ја не бих образлагала на ту тему даље, али ћу свакако напоменути да морате да замислите ситуацију шта представља 300 камиона сумпорне киселине пругама Србије и просто сматрам да би било заиста непримерено правити се да имамо повез преко очију и, како сте ви рекли, гласаћете против овог закона", рекла је Несторовић.

Додала је да су "сва документа пре и после 2012. потписивали и посланици ваше посланичке групе".

"Наиме, ја бих вас подсетила само на једну објаву господина Ивице Дачића, који је објавио на Инстаграму меморандум од 23.12.2012. Ја мислим да је октобар у питању 2023. године, где каже: 'Дао сам им Јадар. Потписао сам литијум баш на овај дан'. То је тај дан када је званично практично продат овај пројекат", истакла је Несторовић.

Пауновић: Социјалисти ће гласати против предлога

Снежана Пауновић из СПС рекла је да ће социјалисти гласати против предлога измене Закона о рударству и геолошким истраживањима.

Тим поводом, посланица Еколошког устанка Данијела Несторовић је рекла да би волела да грађани чују сваког народног посланика да се изјасне да ли су за или против усвајања закона, те да виде ко су њихови посланици за које су гласали на изборима.

Рекла је да јој је жао што посланици неће гласати јавно о предлогу измене Закона, на шта је Миленко Јованов из СНС рекао да је свако гласање у скупштини јавно и да ће гласати "поносно именом и презименом против имбецилног закона читаве опозиције".

Расправа Брнабић и Тепић о уговорима са Рио Тинтом

Председница Скупштине Ана Брнабић и посланица Мариника Тепић имали су расправу о уговорима са Рио Тинтом. Тепић је захтевала да зна одакле властима детаљи уговора, са конкретним износима.

Брнабић је казала да је неке уговоре видела у медијима, "ако нису тачни нека их демантују, неке друге уговоре су нам слали мештани.

"Постоји много људи у Јадру и Рађевини којима се прилично смучило да слушају лицемерје како они који су продали земљу Рио Тинту организују протесте против Рио Тинта", навела је она.

Такође, додала је да је професор Владица Цветковић, који никада није био на платном списку Рио Тинта и члан је ПроГласа, рекао да "литијум и бор нису никакви посебни метали, то рударење није ништа посебно, не постоји план о 40 рудника, и нема рудника ка Косјерићу, Ваљеву..."

Тепић је казала Брнабић да ако неће да открије одакле јој уговори нека каже да неће.

Такође је навела да ако Брнабић зна да Цветковић није на платном списку Рио Тинта, онда зна и ко јесте, чиме је, како је додала, потврдила њене сумње.

Брнабић је на то одговорила да не зна ко јесте, а ко није плаћен од стране Рио Тинта, али зна да верује неким професорима који причају у корист Рио Тинта.

Мариника Тепић је истакла и да су медији са националном фреквенцијом у јулу добили упутство кога од стручњака треба да позивају у своје емисије, и прочитала га је посланицима на седници.

"Молба велика - до 15. јула морамо на дневном нивоу да организујемо гостовање расправе, округле столове и интервјуе на тему литијума. Шаљем вам списак професора и аналитичара који подржавају пројекат и које треба звати да гостују и причају о позитивним стварима", рекла је Тепић да је наведено у упутству.

Казала је и да брат Брнабић добија милионе за своју компанију од државе.

Брнабић је навела да њен брат нема своју компанију.

"Чим смо дошли до мог брата и на личне увреде које нису тачне, то значи да немате више аргумената", поручила је председница Скупштине.

Тепић о Марошу Шефчовичу: Повезан са Рио Тинтом и компанијом ИноБат

Како је рекла Тепић, "словачки политичар, пропали председнички кандидат и продужена рука премијера Роберта Фица".

"Открили смо да је повезан са Рио Тинтом, али и са фабриком батерија ИноБат у коју је Република Србија одлучила да упумпа готово пола милијарде евра новца наших грађана", каже она.

Сада људи као Фицо и Шефчович дају себи за право, каже она, "да нам кажу шта да радимо у нашој држави".

"Имате црно на бело, да Рио Тинто усред ЕК каже да су имали састанак са Вучићем и договорали пројекат Јадар, пролеће 2021. године. Након тог састанка са Шефчовичем и Рио Тинтом, креће најснажнија кампања, потом се укључује компанија ИноБат, грађани Србије треба да дају за ту фабрику пола милијарде евра", каже она.

Додаје да, пошто је и то пропало, "СНС и Вучић су смислили нову тактику".

"Кажу ми нисмо ни за ни против овог закона, чекамо шта ће рећи струка. Чак користите реченице 'неће бити копања', 'неће бити рударења', да би то остало грађанима у глави 'ако то каже струка'", каже она.

Прочитала је и "допис који је стигао медијима - које госте да зову на тему Рио Тинта".

"У јулу је стигао допис, пише на њему 'Александар Цвјетић, будући декан РГФ'. То вам је Вучићева струка, па сад грађани, сигурна сам да ће добре закључке донети и сами", каже она.

Тепић: Открићу три важне ствари које се крију од грађана

Посланица ССП Мариника Тепић рекла је да ће открити три важне ствари "које Вучић и његови ортаци крију од грађана".

"Прво како је немачки канцелар Олаф Шолц изгубио прошлог месеца изборе у Саксонији, затим, ко је Марош Шефчович и трећа важна ствар јесте ко је Вучићева 'струка' иза које се сада крије, пошто су му све представе пропале", рекла је она.

Како је рекла, "жели да чује од госпође Брнабић одакле им приватни уговори мештана Јадра и Рађевине".

"Пошто је и то пропало, Вучић прешао у следећу улогу, да буде жандар, да он врши инспекцијски надзор и кажњава компанију ако нешто крене по злу, а наравно да нико не верује у Вучићев систем", рекла је она.

Како је рекла, "грађани Немачке подржавају грађане Јадра".

"Компанија Зимбалт за пројекат рудника у Немачкој, има дозволу од 2017. године, али је отпор Немаца толики да још није почела експлоатација", каже она.

Шаровић и Паровић о Рио Тинту: Спорна власничка структура, различит текст на енглеском и српском, губици…

Немања Шаровић из Покрета "Љубав, вера, нада" и Мирослав Паровић из Народног слободарског покрета изнели су, како кажу, своја сазнања о нетранспарентном раду компаније Рио Тинто.

Шаровић је рекао да су на писарницу Скупштине Србије предали документацију „у жељи да ток седнице о литијуму усмере у правцу који ће мање одговарати режиму“.

Додаје да се питање литијума не сме посматрати као политичко, већ као животно и да је кораку добром правцу анализа коју су потписали Зоран Дракулић и група економиста.

Издвојио је, како је рекао, сазнаја до којих су дошли о Рио Тинту.

„Прва је одговорност Рио Тинта и чињеница да се у оснивачком акту компаније разликује текст на енглеском у односу на превод на српски. У енглеском документу се говори о одговорности Рио Тинта а у српском одговорности за обавезе. Одговорност је у случају међународне арбитраже много шири појам и чињеница да је стављено у оснивачком акту да ће бити меродаван српски језик говори да се овом темом неко бавио озбиљно и покушао да предупреди одговорност за потенцијалну еколошку катастрофу, уколико пројекат буде спроведен у дело“, рекао је Шаровић.

Каже и да се бавио финансијским извештајима.

„Само у 2023. пријављени губитак је 11,6 милијарди динара, то је 100 милиона евра у години у којој је пројекат, како је Брнабић рекла, био готов. Укупан до сада пријављени губитак је 57 милијарди динара што је око пола милијарде евра, то говори да је Рио Тинто одлучио да у Србији послује у складу са својом репутацијом и да неће платити ни динар пореза и да ће те велике губитке прво покривати, да би онда ако евентуално дође до добитка могло да буде рапсарваљано о порезу на добит“, рекао је Шаровић.

Друга битна ствар је, како је навео, власничка структура Рио Тинта.

„Седамдесет одсто је власништво Рио Тинто минералс, а 30 одсто Рио Тинто номиниз, то је форма организованог привредног друштва која се користи за прикривање стварних власника која омогућава прање новца, да неко из Србије буде крупан акционар у фирми Рио Сава, а да за то грађани не сазнају. Рио Тинто и у другим државама има то друштво Рио Тинто номиниз али у неупоредиво мањим процентима, у Србији је тај процената 30. За 30 одсто не знамо ко су прави власници“, каже Шаровић.

Мирослав Паровић је додао да је датум оснивачког акта Рио Сава из 2021. године, што значи, како је рекао, да је Рио Тинто почео да ради под овим режимом. И Паровић је говорио о фирми Рио Тинто номиниз и њиховом финансијском извештају.

„Имамо ситуацију да разговарамо о стратешки важном пројекту где ми не знамо 30 одсто пројекта ко ће држати. Односно да знамо да они који су наведени нису стварни власници. У свом извештају за 2023, они не подлежу ревизији, можете да напишете било шта, они кажу у извештају да су 3. априла 2024. Рио Тинто номиниз уплатио 54 милиона долара Рио Сава д.о.о. Србија у тренутку када је пројекат Јадар стопиран, у том трентуку је преко ове спорне компаније Рио Сави уплаћено 54 милиона долара. Коме је отишло, даљи след је да је Уставни суд преиначио одлуку Владе, ми смо кренули одједном у литијумску грозницу и добили смо Шолца и потписивање уговора“, рекао је Паровић.

Милош Јовановић: Анализа о економском процвату земље је обмана

Шеф посланичке групе коалиције НАДА Милош Јовановић тврдио је да је анализа о "економском процвату земље обмана", а позивајући се на изјаве у медијима изнео тврдњу да ће држава приходовати 185 милиона евра на годишњем нивоу.

"Ништа више, ништа мање", рекао је он и упитао зашто се онда толико инсистира на томе и прави "такав притисак" и такав новац улаже у "убеђивање људи да то треба да се уради".

Наводећи да би Србија, како пише у документу, требало кроз пројекат да убрза приближавање ЕУ, Јовановић је прокоментарисао да нам траже Косово и литијум, и то не зарад чланства, већ зарад приближавања, а да можда 2035, 2045, евентуално, постанемо пуноправна чланица.

Како је додао, не треба литијум толико ЕУ колико треба Немцима, додајући да је то дошао да промовише немачки канцелар Олаф Шолц, а током полемике тврдио је и да су институције у Србији затворене.

Брнабићева је упитала које су то институције затворене.

"Тражили сте седницу, добили сте је, три дана причамо о литијуму. Кад је то у периоду бивше власти опозиција тражила да се о нечему расправља и да им је власт то одмах дозволила. Имате све време овог света, можете да причате колико год желите, имате једну тачку дневног реда", рекла је Ана Брнабић.

Поручила је да су представници опозиције тражили и седницу о КиМ, те подсетила да је управо Јовановић на прошлој "насрнуо на председника Александра Вучића и постао херој приштинских медија".

 

(Н1, РТС)

 

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер