недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Завршен трилатерални састанак Ештон-Дачић-Тачи у Бриселу
Хроника

Завршен трилатерални састанак Ештон-Дачић-Тачи у Бриселу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. децембар 2013.

БРИСЕЛ – У Бриселу није постигунт договор о правосуђу, јавља дописник РТС-а. Приштина остала при захтеву да се у надлежност суда у Митровици укључе и албанске општине, рекао премијер Ивица Дачић. Рад ће бити настављен у експертским групама, каже Тачи.

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је данас у Бриселу да није постигнут договор о правосуђу, јер је Приштина остала при неприхватљивом захтеву да се у надлежност суда у Митровици укључе и албанске општине.

Дачић је нагласио да Београд остаје отворен за даље разговоре.

Он је новинарима рекао да је Србија испунила све што се од ње тражило у области правосуђа али да је приштинска страна одступила од договора инсистрајући на томе да се у надлежност суда у Митровици укључе и албанске општине.

Како је рекао, то би значило да се четири српске општине на северу утопе у албанске општине на југу што није у складу са Бриселским споразумом.

„Постоје неке ствари које никако не можемо да прихватимо”, рекао је Дачић и додао да се упркос свему нада да ће извештај високе представнице Кетрин Ештон у понедељак бити позитван.

„Ако извештај буде објективан видеће се да је Србија учинила апсолутно све да испуни услове за добијање датума (за почетак приступних преговора)”, рекао је премијер Србије.

Експертске радне групе ће током викенда наставити да разговарају на ову тему, рекао је он и додао да је могуће да ће у међувремену доћи до решења.

Дачић је рекао да се неће пре јануара поново састати са косовским премијером Хашимом Тачијем али да очекује наставак дијалога у вези са другим темама као што је наплата царина и имовинска питања.

17.45 - Премијер Ивица Дачић рекао да није постигнут договор о правосуђу, јер је Приштина остала при захтеву да се у надлежност суда у Митровици укључе и албанске општине, јавља дописник РТС-а.

16.55 - Завршен састанак у Бриселу. Тачи изјавио да нема коначног договора o правосуђу. Рад ће бити настављен у експертским групама.

16.15 - На састанку се разговара о оним деловима Бриселског споразума који још нису примењени, каже Маја Коцијанчич.

14.45 - Почео трилатерални састанак у Бриселу.

12.10 - Кетрин Ештон састала се са Хашимом Тачијем, после тога очекује се трилатерални састанак.

09.30 - Билатералним састанком премијера Ивице Дачића и високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, почела кључна рунда дијалога Београда и Приштине о правосуђу.

У Бриселу је јутрос, билатералним састанком премијера Србије Ивице Дачића и високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, почела кључна рунда дијалога Београда и Приштине о правосуђу, после које ће бити јасније какав ће бити извештај Ештонове и када ће бити могуће отварање приступних преговора између Србије и ЕУ.

У зграду Европске службе за спољне послове нешто после девет сати ушла је делегација Србије, у којој је и вицепремијер Александар Вучић.

Хашим Тачи: Очекујем договор о правосуђу

Косовски "премијер" Хашим Тачи изјавио је уочи данашње рунде дијалога са премијером Србије Ивицом Дачићем да очекује да данас буде постигнут договор о правосуђу.

Тачи је новинарима у Бриселу рекао да су експертске групе које су протеклих дана у Бриселу разговарале на ову тему добро обавиле посао, тако да споразум на политичком нивоу не би требало да буде проблем.

"Прошле недеље смо се договорили о интегрисању `косовске полицијске службе`, а данас ћемо се договорити о правосуђу", рекао је Тачи.

Сат времена раније, у седиште Европске службе за спољне послове ушла је београдска делегација на челу са Дачићем и првим потпредседником владе Александром Вучићем.

Очекује се да шефица европске дипломатије Кетрин Ештон која посредује у дијалогу након одвојених сусрета са двојицом премијера настави разговоре у трилатералном формату.

Данашња, двадесета по реду рунда дијалога је значајна јер ће након ње Ештон припремити извештај за Министарски савет ЕУ, који ће почетком следће недеље прецизирати датум почетка преговора и усвојити преговарачки оквир за Србију.

Маја Коцијанчић: Биће речи о свим отвореним питањима везаним за примену Бриселског споразума

Портпаролка Ештонове Маја Коцијанчић саопштила је јуче да ће тема бити правосуђе, а циљ састанка је да се учини што већи напредак уочи извештаја Високе представнице Кетрин Ештон министарском савету ЕУ који одлучује о датуму почетка преговора о придруживању Србије ЕУ.

„Биће речи о свим отвореним питањима везаним за примену Бриселског споразума, а једно од њих је правосуђе”, рекла је Коцијанчић јуче новинарима.

Она је подсетила да ће Ештон у понедељак укратко, а у уторак детаљније, известити министарски савет ЕУ о досадашњем напретку у нормализацији односа Београда и Приштине.

Министри ће након тога усвојити оквир за преговоре за Србијом и одредити датум прве међувладине конференције ЕУ-Србија, која по ранијој одлуци Савета треба да се одржи најкасније у јануару 2014.

Коцијанчић је одбила да спекулише да ли би преговори могли да почну већ у децембру, истакавши да је то ствар о којој одлучују земље чланице.

Када је реч о правосуђу, спор се води око устројства Основног суда у Митровици, чији би састав по Бриселском споразуму требало да одражава етничку структуру становништва.

Приштина тражи да седиште тог суда буде у Јужној Митровици, са огранцима у северним општинама у којима живе претежно Срби, док је став Београда да седиште суда буде на северу и одвојено од суда на југу подељеног града.

Како је Танјуг раније јавио, већина чланица сматра да је Србија уложила довољно напора у примени споразума да се међувладина конференција одржи већ 20. децембра, одмах након завршног годишњег самита Савета ЕУ.

Такав став заступа и Европски парламент, који је у предлогу резолуције о Србији која је прошле недеље једногласно усвојена у Спољнополитичком комитету, затражио почетак преговора у децембру.

Немачка и Велика Британија, међутим, желе преговоре најраније у јануару, а бриселски дипломатски извори кажу да се оне при том позивају пре свега на околност да договора о правосуђу још нема.

Немци се, поред тога, позивају на став Бундестага да преговори са Србијом у сваком случају не треба да почну пре јануара, али тај став, како је Танјугу речено, није обавезујући, јер је у овом случају реч о мишљењу, а не одлуци немачког парламента.

Стога исход предстојеће рунде преговора остаје главни предуслов да Србија још ове године почне преговоре, а то би, како се често чује у Бриселу, ојачало не само кредибилитет Србије, него и кредибилитет ЕУ у процесу проширења.

(РТС-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер