четвртак, 13. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош, Драган Ђилас и Милош Јовановић: Опозиција стала иза студентских захтева, промене система нема без промене власти. Прелазна влада да створи услове за слободне изборе, ако би сад били расписани не бисмо учествовали
Хроника

Здравко Понош, Драган Ђилас и Милош Јовановић: Опозиција стала иза студентских захтева, промене система нема без промене власти. Прелазна влада да створи услове за слободне изборе, ако би сад били расписани не бисмо учествовали

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. фебруар 2025.

Вишемесечне студентске блокаде факултета које су прерасле у грађанске протесте постале су тема о којој се расправљало и у парламенту ЕУ, уз оцену да у Србији постоји политичка криза. И док су студенти рекли да неће политику, део јавности зове опозицију да се активније укључи у решавање кризе. Представници дела опозиције сагласни су да су студенти покренули Србију и да су много утицали на то да се грађани ослободе страха, као и да је цела опозиција сагласна око тога да студентски захтеви морају бити испуњени. Као једино решење за излазак из кризе виде прелазну владу која би створила услове за слободне изборе, истичући да на изборима који би сада евентуално били расписани нико из опозиције неће учествовати, нити ће дозволити њихово одржавање.

Здравко Понош, председник Србија центра, за Н1 истиче да су студенти створили покрет који је покренуо, не само њих, него целу Србију, те да њих треба да ослушкују и грађани и опозиција.

Драган Ђилас, председник Странке слободе и правде, тренутну ситуацију види као побуну народа коју предводе студенти, истичући да је то велика ствар која се десила у Србији. По оцени Милоша Јовановића, председника Новог ДСС, студенти су пружили више него што су могли да пруже, истичући да су много утицали на то да се грађани у Србији ослободе страха.

Сагласни су око тога да је цела опозиција стала иза студентских захтева, али истичу да промене система неће бити без промене власти.

„Студентски захтеви су захтеви опозиције и свих грађана, сваког нормалног човека у овој земљи. То су захтеви за правном државом. Захтеви да се успостави одговорност. Не само за оних петнаест људи у Новом Саду, него иначе принцип одговорности у друштву и да би се суштински испунили то захтева промену система. Промене система неће бити без промене власти, промене власти неће бити без слободних демократских избора. Ово мора да успе, неће бити добро ако ову власт коначно не претворимо у ружну прошлост. То нико не може самостално, ни студенти нити било која категорија друштва. То ћемо моћи сви заједно као један“, каже Јовановић.

Понош је сагласан да оно што су покренули студенти мора на крају да се претвори у велику промену.

„Промена мора да буде инклузивна, не може да буде ексклузивна. Чини ми се да су студенти у неким моментима имали неку потребу да се ограђују од разних ствари. Ја мислим да ограђивање генерално није добар принцип. Треба да покажемо заједништво. С друге стране, било би добро да опозиција покаже то заједништво са своје стране. Ја мислим да то људи који су на улици и студенти очекују као први гест опозиције. То не мора да буде пуно јединство, али заједништво у томе да смо препознали шта је то што они траже, шта народ тражи. Па и ми смо део тог народа и ми смо на улици, учествујемо у тим протестима и да предложимо начине како се излази из овога. Очигледно, велика је дистанца као последица овога што је ова власт неговала годинама између не само опозиције, не само власти и студената, него постоји то подозрење према свима који се баве политиком у овом друштву“, наводи он.

Ђилас истиче да Александар Вучић након што је после убиства 15 људи изашао и рекао да надстрешница није реконструисана не може више да буде председник Србије.

„Ту је почетак и крај целе приче. Или је намерно лагао или су му његови сарадници које је он изабрао дали лажну информацију. А пошто је причао о нечему што уопште није мандат председника Репбулике сноси одговорност за то што је рекао. Логчно би било да у једној нормалној држави, што ми нисмо, поднесе оставку. Као што је на крају крајева пала Влада Србије после само девет месеци, а ми живимо у земљи у којој је то била вест од 11 до 3”, рекао је председник Странке слободе и правде.

Решење прелазна влада која би створила услове за слободне изборе

Као једино решење за излазак из кризе, саговорници Н1 виде прелазну владу која би створила услове за слободне изборе. Истичу да на изборима који би сада евентуално били расписани нико из опозиције не би учествовао.

„Сви се слажу да су студентски захтеви број један, да они морају да се испуне. Заједнички став је да то што Вучић прича, мада он наравно стално лаже, тако да није битно шта прича, да неки избори које би он заказао месец и по дана, нису опција за опозицију, ми о таквим изборима нећемо учествовати. Ја мислим да људи од нас очекују да ми кажемо како ће доћи до тих системских промена које овај народ жели. Да кажемо да имамо написан закон о специјалном тужиоцу за борбу против корупције, да знају да имамо закон о пореклу имовине да би се вратиле паре оне које су украдене, да знају да спремамо, да предложимо закон који ће реформисати садашњу ситуацију“, каже Ђилас.

Према речима Јовановића једино решење за излазак из ове кризе јесте прелазна влада, а да се о модалитетима може разговарати.

„Опозиција се показала од почетка крајње одговорно, урађена је једна врло важна ствар, стратешки договор, у вези са две ствари. Прво, да је прелазна влада решење. Једино решење за излазак из ове кризе јесте прелазна влада. О модалитетима можемо да разговарамо, ту имамо нека различита виђења, али то у овом тренутку није најважније. Сада је једини циљ да доведемо ситуацију у земљи до те температуре, до тог степена усијања да Александар Вучић нема куд, него да прихвати једино рационално могуће решење, прелазну владу. Кажем, нисмо близу, нисмо ни далеко, али једно знамо – не може једна категорија то сама да издејствује. Када то кажем, не мислим само на студенте, мислим и на себе лично и на странку коју водим, и на коалицију у којој сам део и на целу опозицију као такву. И друга ствар, такође стратешки важна, сви смо сагласни у опозицији, да никакво учешће у некаквим изборима које би Александар Вучић расписао није могуће. Нити ћемо допустити да се такви назови избори одрже“, истакао је председник Новог ДСС-а.

Понош додаје да се у опозицији сви „мање више“ слажу да завршница морају да буду слободни избори.

„Нема учешћа на изборима, под овим условима, наравно, а ова власт никада неће организовати нормалне изборе. До њих се долази кроз неки транзициони механизам, звали га прелазна влада или било којим другим именом и око тога морамо да се сложимо и да се договоримо. Ја сам о томе говорио још пре годину и по, о тој прелазној влади, Вучић је на то бесно реаговао“, каже Понош.

Понош додаје и да опозиција никако не може да покрене емоцију коју су покренули студенти, те да треба да покуша да ту енергију и силу која се појавила каналише.

„Свих ових година ова власт је акумулирала гомилу незадовољства, осећаја неправде и свега сличног. То је као једно планинско језеро које се у једном моменту провалило и та вода је кренула као водопад да пада доле. И сви су одушевљени како то изгледа тај водопад. То је овај студентски протест. Тај водопад, ако не буде почео да производи струју, ако нема доле турбине – узалуд је то падало. Имаћемо још једну потрошену емоцију. Ја мислим да је посао опозиције да заједно са осталим одговорним актерима у овом друштву помогне да те турбине почну да производе енергију“, истиче он.

Када је реч о грешкама опозиције, Ђилас наводи да не постоји ништа идеално, па ни опозиција.

„Не живимо у идеалним становима, не имамо идеалан посао. Некад нисмо ни децом задовољени, ни нама. Значи, не постоји ни идеална опозиција. Хајмо да признамо да су људи који су опозиција, не говорим сад о нама тројици, него по овим мањим местима, су хероји. Знате какве они притиске трпе, шта се њима све дешава у њиховим животима, што ми овде у Београду такође делемично имамо, али је много мање. То су неки храбри људи који се боре за неке заиста системске промена у овој земљи. Њихове породице страдају и ја мислим да заслужују поштовање за све то. А мислим да је најважније да схватимо да једноставно ово је почетак краја Александра Вучића и његовог режима“, каже Ђилас.

Јовановић је става да је у деловању опозиције сигурно било грешака.

„Мислим, то није спорно, али у тој оцени опозицијског деловања свих ових година негде ипак имајте у виду контекст у коме се деловало. Није ово демократија одавно више. Знате, лако је бити боља опозиција у демократском друштву. Кад сте у скоро диктаторском режиму, ниједна опозиција се не може показати као идеална. Али у овом тренутку, ако ме питате за грешке, уопште о њима не размишљам, све и да их је било. Сад сам, верујте, првенствено усредсређен на успех ове наше борбе заједничке и свенародне, а успех је тај када овог човека Александра Вучића претворимо у оно што и треба да буде ружна прошлост ове земље. И то радим“, каже Јовановић.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер