четвртак, 17. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: Вучићев скуп у суботу показује неспремност власти на дијалог и неразумевање дубине кризе. Покушаће да прода Немцима литијум и Милорада Додика
Хроника

Здравко Понош: Вучићев скуп у суботу показује неспремност власти на дијалог и неразумевање дубине кризе. Покушаће да прода Немцима литијум и Милорада Додика

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. април 2025.

 Лидер странке СРЦЕ Здравко Понош оценио је, коментаришући налог главног јавног тужиоца у ВЈТ Ненада Стефановића да буде приведен због објаве на Твитеру о употреби звучног топа током протеста 15. марта, да то није нормално, "поготову када се зна да је то што сам ја написао истина".

Истиче да су и изјаве очевидаца потврдиле да је нешто употребљено, додајући да је војну каријеру провео у јединицама за елетронско извиђање и ометање, „значи за електронско ратовање, тако да то је то што сам видео на улици свакако указивало да је применено неко оружје које изазива такву пометњу“.

 „Оно што је уследило већ дан после је било очигледно да су многи људи затражили лекарску помоћ… Ја сам у том првом твиту директно оптужио Александра Вучића да је он пуцао на народ и да није важно ко је технички притиснуо неко дугме… Прилично сам уверен да то нико није урадио из војске, или је то урадила нека паравојна структура која је повезана са влашћу“, сматра.

Каже и да није нормално да војска има неко такво наоружање и подсећа да је касније потврђено да то има полиција, али да то није доказ да га је и искористила.

Наводи и да је тешко да би Вучић могао лако да посегне за употребом војске, чак и овакве каква је, против народа.

„Што се мене тиче, пуцао је Вучић. Он је наредио, да ли је дао сагласност или је наредио, да ли је то урадио он, или неко из његове фамилије – крвне и политичке, то је сасвим секундарно. Он стоји иза тога, он је крив, он је одоговоран. Ја сам позвао ове људе који су то технички радили да се јаве на време, да не прођу као ови који су били стручњаци у паду надстрешнице, јер они су завршили на робији, а колико видим политичари, Весић и екипа се шетају“, указује.

Осврнуо се и на изјаву Чедомира Јовановића да је тог 15. марта пар стотина наоружаних људи било спремно да буду употребљени на улици, од којих су неки били наоружани и аутоматским оружјем, наводећи да „човек који је био спреман да такву булументу доведе, да се оркужи њоме и да се ослони на то да ће они да га бране, то показује да имамо посла с човеком који је доста уплашен у овом моменту и зна да не може да се ослони толико на безбедносне структуре ове државе, а и показује да је спреман да оде предалеко“.

„Зато је много важно да они који у овом тренутку промишљају како поступити, па чак и какав модел прелазне владе нудити, треба да воде рачуна о томе докле тај канап сме да се затеже. Сваки модел који предлажемо и што заступамо треба да води рачуна о томе да смањи ризик од проливања крви на улици“, поручује.

Упитан хоћемо ли икада сазнати шта је коришћено 15. марта, он каже да сигурно хоћемо, јер истина увек исплива на крају, али да у овом политичком моменту то није пресудно важно.

А на питање да прокоментарише најваљени Вучићев скуп у суботу у Београду, на који неки и пешаче с Косова и из Новог Сада, мисли да је то „доста ризичан покушај (председника Србије) да покаже да иза њега ипак стоји маса неких људи“.

Оцењује да неки на тај скуп долазе јер су плаћени, неки јер су принуђени, а некима је то радна обавеза.

Истиче да организовање тог скупа показује „неспремност ове власти на дијалог и њихово неразумевње дубине ове политичке кризе и куда то може да нас одведе“.

„Они и даље иду на антагонизам, на сукобе у друштву“, наводи.

„То је пут и у ризик и у губитак. Невероватно је да он тога није свестан и да му то неко није објаснио, али ако покушава да купи време, што је вероватно исто тако тачно и са његовом варијантом експертске владе, он купује време до лета, у нади да ће можда да догура још неколико месеци, а у то време покушава да барата са преостале две валуте које су му остале, с којима ће невероватније покушати да наступа, пре свега према Берлину. Те валуте су да поново изаинтересује нову немачку владу за литијум и друго да прода (председника Републике Српске) Милета Додика. То су једине две валуте с којима он може да тргује у овом моменту“, поручује.

Нови мандатар

О новом мандатару Ђуру Мацуту, за којег је Вучић рекао да је фин и диван човек који треба да буде човек помирења, каже да му изгледа да ће то бити један у низу људи које ће Вучић потрошити.

„Ја тог човека не жалим, када је то себи већ дозволио. Они који познају струку кажу да је он био добар у струци, ја мислим да је његовим преласком из струке у политику изгубила и струка и политика. Али Вучић је тражио човека који ће бити извршитељ његових налога и то неће свакако помоћи Србији да изађе из кризе. То ће бити влада, ако је то уопште влада континуитета, то је персонална власт. Александар Вучић ће овог човека упропастити на дуге стазе“, оцењује Понош.

„Вучић ће остати упамћен као човек који је вероватно пропустио ретку и задњу прилику да из овога изађемо на један коректан начин који би сачувао елементарно и његово достојанство. Ово је улазак у дубљу кризу, пероснално решење које је изабрао, чини ми се да је у изнудици бирао и на крају зграбио једино што му је преостало“, наводи.

Шта ће опозиција учинити?

На констатацију да СНС иде са тим да се формира влада и да ће до Ускрса бити одржана седница скупштине и питање да ли ће опозиција учествовати на тој седници, каже да штагод ураде, важно је да то ураде заједно.

„Чини ми се да постоји добра воља у опозицији да заједнички наступимо, а и немамо луксуз да се понашамо ‘куде који'“, поручује.

Колико је реална идеја о прелазној влади?

А на то колико је реална идеја о прелазној влади, каже да је то, пре свега, одговорна и крајње разумна идеја, „то је једини начин да друштво почне да излази из кризе“.

„Знам да има и тих размишљања, појављују се у јавности, да свака варијанта прелазне владе која подразумева било какву интеракцију између власти и опозиције, између власти и свих других релевантних чинилаца, а пре свега то су универзитет и студенти у блокади, да је то некаква издаја свега тога. Ја мислим да би било супер кад би то могло да се заврши без икаквих контаката са овом влашћу. Ја мислим да тај приступ носи огроман ризик од тих уличних сукоба. Ја сам пре свега за сваку варијанту која смањује могућност да до тих сукоба дође. Ако то подразумева и комуникацију са влашћу таквом каква је и њихово учешће у тој прелазној влади, а мислим да би сам концепт прелазне владе то требало да подразумева, да постоји договор између свих који утичу на ово“, указује Понош.

Додаје да ова власт и даље има многе полуге моћи и да „чисто сумња да ће хтети тога да се одрекну“.

Каже и да странка СРЦЕ није заинтересована да буде део те владе, „она је прелазна, то није узимање власти, то је поспремање стању у друштву и то је најбоље да ураде експерти“.

„Ако је неко спреман, има тај капацитет да преговара са овим режимом, да се и они склоне, као што је опозиција спремна да се склони, супер, ако може“, наводи.

Указује и да је важно да студенти остану доминантан фактор који би надгледао и ту прелазну владу, као што је и претходно рекао да није испунила оно што су од ње тражили.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер