уторак, 06. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељка Цвијановић у СБ УН затражила гласање о потврди Кристијана Шмита - или да се нађе други кандидат: У БиХ је на снази диктатура
Хроника

Жељка Цвијановић у СБ УН затражила гласање о потврди Кристијана Шмита - или да се нађе други кандидат: У БиХ је на снази диктатура

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. мај 2025.

Српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић истакла је обраћајући се у Савету безбедности УН-а да је у БиХ на снази диктатура. Она је затражила да Савет хитно закаже гласање о потврди Кристијана Шмита или да се нађе други кандидат.

Он је навела да Дејтонски споразум није био савршено рјешење, али јесте представљао одважан дипломатски чин који је успоставио равнотежу између три народа и два ентитета у оквиру једне државе.

"Тај споразум је био – и данас је - правно обавезујући међународни уговор, уписан у анале овог савјета. Његов Анекс 4 је наш Устав, а Анексом 10 дефинисан је мандат високог представника", казала је она.

Споразум је, како је додала, успоставио децентрализован систем заснован на консензусу, управо са циљем да се било којој страни - домаћој или међународној - не дозволи да доминира над осталима, преноси РТРС.

Ипак, истакла је, данас сведочимо нарушавању те равнотеже због неодговорног уплитања страних фактора, како у виду поступака различитих високих представника, тако и у виду деловања страних судија у Уставном суду БиХ.

"Дозволите ми да почнем одакле почиње и сам Дејтон: од владавине права. Анекс 10 недвосмислено налаже да високог представника одобрава Савјет безбједности УН. То се у случају Кристијана Шмита никада није догодило. Њега је изабрао самопроглашени Савет за спровођење мира - неформалан ансамбл без икакве повеље, без утемељења у неком међународном уговору и без правног основа, и без икаквог овлашћења да пренебрегне овај савет", рекла је она.

Цвијановићева је рекла да Шмит делује на основу тзв. бонских овлашћења, која нису садржана ни у једном правно обавезујућем међународном инструменту.

"Неки тврде да је довољно што је ПИК "обавестио" Савјет о свом избору, те да потврда није неопходна. Међутим, да је гласање на Савету сматрано непотребним, Анексом 10 никада не би ни било тражено. Анекс 10 такође јасно дефинише мандат високог представника. Дејтонским споразумом високом представнику није дато овлашћење да доноси законе, суспендује уставе, кривично гони изабране званичнике и политичке странке или влада декретима", рекла је она.

Ипак, како је додала, Кристијан Шмит управо то чини, а то су чинили и неки његови претходници, и то немали број пута.

"И управо у томе лежи срж континуиране кризе у БиХ, чијој кулминацији данас сведочимо. Све што је проистекло из те неправилности - изостанка потврде Савета безбедности УН и незаконитих прекорачења мандата утврђеног Анексом 10 - дефектно је на исти начин. Ниједан правни систем - домаћи или међународни - не може опстати ако тумачи прописа од њихове примјене изузму сами себе", рекла је Жељка Цвијановић.

Она је потом укратко навела неколико од многобројних декрета које је Шмит противправно наметнуо од када је крочио у БиХ и јасно изложила став Републике Српске.

На крају је закључила да је потребно да се заједнички осигура да се будућност БиХ не пише декретима, него правом.

(Спутњик)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер