петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Гојковић о апелу лекара: Отворени смо за све сугестије колега, никад од тога нисмо бежали; Вакцинација је велики проблем у најави; Верица Јовановић: Све сугестије су добродошле
Хроника

Зоран Гојковић о апелу лекара: Отворени смо за све сугестије колега, никад од тога нисмо бежали; Вакцинација је велики проблем у најави; Верица Јовановић: Све сугестије су добродошле

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јул 2020.

У последња 24 сата забележено је 409 позитивних на коронавирус, а преминуло је 10 особа, а на респираторима је 167 особа. Ситуација у Војводини је неповољна.

Укупан број прмеинулих од почетка епидемије је 518.

Зоран Гојковић је навео да је на респираторима 167 пацијената, а до дашашњег дана тестирано је укупно 601.984 особа.

Он је навео да ће се о успешности земаља да се са короном изборе може говорити кад се епидемија заврши.

"У првом кругу земље региона су се успешно бориле, тада смо сви заједно имали најмањи број умрлих на 100.000 становника. Друге земље су имале огроман број смртних исхода", објашњава.

Како наводи, у тим земљама се дешавају сличне ствари као код нас након попуштања мера.

"Ми смо имали искуства из Италије и Шпаније, па смо из тога нешто научили", додаје.

Ситуација у Војводини је, према његовим речима, неповољна - у општинама Рума и Врбас се бележи све већи број оболелих. Ипак, у овом тренутку је број примљених и отпуштених из болнице стабилизован.

"Сад је императив да наставимо да поштујемо све мере", каже Гојковић.

Примарни интерес је да се капацитети болница испразне и поново се уђе у режим нон-ковид, а примрани циљ је да се пацијенти који имају ковид не помештају са онима који немају.

"Све хитне операције и ургентна стања се раде у Србији, као и зрачна терапија", наводи он.

Директорка "Батута" Верица Јовановић је навела да се ПЦР тест за путовања, без обзира да ли су у питању деца или одрасли, плаћа и то по цени од 6.000 динара.

Када су у питању бесплатна тестирања - особе које имају симптоме, а по процени лекара, имају право на бесплатно тестирање, као и на бесплатан контролни тест.

У краљеву је ситуација данас нешто боља, а посебна пажња се обраћа на Ваљево. Повећан број заражених је и у Врњачкој Бањи.

"Најважнија је да се мере поштују", поново наглашава Гојковић, који је још једном апеловао да се избегавају групна окупљања.

Стручњаци су данас објаснили да је коронавирус стигао из различитих земаља, па у Србији због тога постоји више сојева вируса. На питање која је стратегија за будућу вакцинацију, јер ниједна вакцина не штити од свих сојева, Верица Јовановић одговара: "Ми немамо податке да ли се ради о различитим сојевима, то није могуће доказати. Постоји један једини сој који је идентификован у децембру 2019. и само су манифестације вируса биле другачије. Из тог разлога хтела бих да нагласим да су варијације вируса тема истраживања у свету. За израду вакцине се кроисти РНК тог вируса", каже она и наглашава да у Србији постоји само један сој коронавируса.

Зоран Гојковић је коментарисао и списак лекара који су потписници акције да се Кризни штаб смени.

"Има ту људи које ми познајемо, који имају различита виђења и размишљања, Србија је демократска држава. Има ту изузетних вредних, поштених и марљивих људи, који су учествовали и учествују у лечењу ковид пацијената, али има ту и свега. Отворени смо за све сугестије, никад од тога нисмо бежали. У крзном штабу су најеминентнији стручњаци. Ја апелујем да будемо солидарни, налазимо се у историјској прекретници и на здравственим радницима је да очувају јединство и солидарност и да будемо достојни професији и дорасли времену у којем живимо", каже Гојковић.

На питање да ли је контактирао некога са листе, он наводи: "У здравственом систему ради 33.000 лекра у Србији, сваки дан се налазим у КЦ Војводине, минстар Лончар у КЦ Србије, и сваки дан разговарамо са свима који желе да разговарају са нама. Конкретно, од потписника апела, само једну ствар имамо која је медицински оправдана, а то је да се поштују мере".

Директорка Батута Верица Јовановић је навела да би требало чути све колеге и укључити их на начин на који се то очекује.

"Све сугестије су добродошле", додаје.

О вакцини је рано говорити

Када је у питању вакцина др Јовановић наводи да је рано о томе говорити.

"О томе не могу да говорим, јер мислим да је сувише рано", каже и додаје да ће се наша земља сигурно укључити у набавку вакцина када она буде доступна.

Навела је и да не очекује да се вакцина наплаћује и да ће бити део имунизације за коју ће се побринути држава.

Каже и да према евиденцији нема тачних података да ли се неко након првог заражавања заразио и други пут.

Постоје пацијенти са тешким клиничким сликама којима се ПЦР тестом тек након неколико тестирања докаже постојање вируса.

"ПЦР тестирање није једино како се потврђује болест. Њавећи број лекара може "са врата" да препозна о чему се ради. Лечи се пацијент, не лечи се тест налаз", каже Гојковић.

На питање како коментарише да 48% грађана нема поверења у вакцину, Гојковић каже:

"Ту је велики проблем у најави. Због тога позивам здравствене раднике да будемо јединствени. Највеће тековина 20. века су антибиотици и вакцинација. Сви морамо да радимо на томе да схватимо да, уколико се не пронађе лек, вакцинација кључна ствар. Молим све здравствене раднике и медије да што више разговарамо о томе и да до свести грађана дође ово о чему причамо. Министарство ће сигурно пронаћи начин да аргументовано докаже и покаже шта вакцинација доноси".

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер