понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Промене у Србијагасу блокирају профитери
Хроника

Зорана Михајловић: Промене у Србијагасу блокирају профитери

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. мај 2013.

Београд - Београд заслужује бољу власт, праве домаћине, а не бахате расипнике, и верујем да ће се то променити када се будемо договорили на страначким органима.

 Српска напредна странка жели да Београд заиста буде светска метропола, а централизација коју је спровео градоначелник Драган Ђилас показала се као веома штетна по развој општина, посебно зато што је била готово политички лична - каже за Данас Зорана Михајловић, потпредседница СНС и министарка енергетике, развоја и заштите животне средине, одговарајући на питање да ли је договор напредњака, СПС и УРС о потреби промене Статута Београда корак ка дуго најављиваном „прекомпоновању“ власти у престоници.

Спекулише се да ће СНС најкасније за два месеца покренути „офанзиву“ на главни град и преузимање власти од ДС?

- Не могу да одговарам на спекулације. Понављам, о свим проблемима, па и о Београду, разговарамо на Председништву и Главном одбору СНС, али је питање бриселског споразума тренутно приоритет.

Градоначелник Ђилас вам поручује да је срамота да министар и потпредседник највеће странке лаже о задужењу престонице?

- Не разумем ту нервозу, а посебно не његов речник. СНС већ дуго пита, моли Ђиласа да одговори колико кошта Мост на Ади са приступним саобраћајницама. Питамо колико је задужен Београд, јер буџет, као и предузећа чији је оснивач Град, показују алармантне податке. Водити економију тако што ћете се само задуживати води у сиромаштво, незапосленост и стагнацију. Зна то и Ђилас, па му истина не прија.

Изгледа да оно што говорите не прија ни Душану Бајатовићу, директору Србијагаса. Зар губитак од милијарду евра Србијагаса није добар разлог за смену Бајатовића, или се оклева због опстанка владајуће коалиције?

- Да ли би то нарушило коалиционе односе, питање је за премијера Ивицу Дачића. Србијагас мора да се реформише, јер је то у интересу гасне стабилности Србије, потрошача и грађана. Покушаји да се наметне прича да би реформом Србијагаса био угрожен Јужни ток је само још једна од опструкција оних који не би да се било шта мења, јер на оваквом стању зарађују више од 30.000 евра месечно. Гарант за изградњу Јужног тока је држава, а не било који појединац, или било које јавно предузеће.

Да ли је тачно да Руси сматрају да нема Јужног тока без Бајатовића?

- Који то партнер у свету жели да послује с предузећем које је пред банкротом? То је већ виђена пракса у Србији, да кад треба да се направе реформе онда се они који једино опстају у мутном позивају на неке факторе, немерљиве, а изван сопствене земље. Погрешно је то, јер једна велика и снажна Русија је наш партнер, с којим треба и можемо да у енергетском сектору урадимо много више од онога што је урађено у претходном периоду.

Има ли истине да лично вама руски партнери не верују?

- Не коментаришем неименоване и незнане изворе.

Како ће бити реструктуиран Србијагас, по плану Владе Србије или Душана Бајатовића?

- Резултати свих видљивих и невидљивих реформи Србијагаса су невероватни губици, корупција, неликвидност, што значи да нису били способни да се реформишу. Зато то морамо да урадимо заједно. Припремили смо план, од пословно финансијске консолидације, до уређења и поделе делатности.

Најавили сте да ћете о истрази о евентуалним злоупотребама у јавним предузећима у области енергетике и рударства ускоро обавестити јавност. Имали ту шта ново?

- Извештаји које је тим урадио предати су тужилаштву 30. априла. У питању су уговори Фонда за заштиту животне средине, предмети Завода за заштиту природе, Агенције за заштиту животне средине, ЕПС, Србијагаса, питање увоза ђубрива и сировина за ђубриво. Рад се наставља и, како који предмет долази и обрађује се, ми ћемо га прослеђивати надлежним органима.

Имајући све несугласице у виду, какви су тренутно односи у владајућој коалицији?

- Исти су као и пре. Ова влада јесте коалициона, али овој влади грађани Србе верују.

Да ли се због косовских тема потпуно одустало од реконструкције Владе, али и од превремених избора?

- Реконструкцију Владе Србије иницирала је СНС, пре свега у жељи да вреднујемо рад наших министара, као и других постављених лица. Мислим да смо ми једина странка у власти која се бави вредновањем рада својих људи. Реконструкција је увек добродошла, ако можемо да унапредимо одређене ресоре и учинимо да се проблеми решавају ефикасније. И све док можемо да спроводимо реформе у друштву, ова влада ће трајати, а ако реформе, а посебно борба против криминала и корупције буде успорена или онемогућена, онда ће бити избора.

Да ли се ипак из популистичких разлога и на предлог Александра Вучића одустало од опорезивања богатијих, које је најавио Млађан Динкић?

- Нема ова влада времена за популизам, и то се види из сваке одлуке, почев од одлуке о ценама струје до пореске политике. Међутим, оно за шта ова влада такође нема времена јесу грешке. Не сме да се деси да се било којом њеном одлуком створи могућност да већ сиромашне грађане учинимо сиромашнијим.

Како су се онда на удару сече струје управо нашли они сиромашнији, са дугом за струју до 100.000 динара, а не велики дужници и предузећа?

- По информацијама које добијам од ЕПС, то апсолутно није тачно. Да би ЕПС ишао брже, поред репрограма кредита који треба да дају ефекте око 30 милијарди динара, треба решавати и проблеме дугова републичких и локалних институција кроз Закон о јавном дугу, али и питања предузећа у реструктурирању. Она предузећа која су у реструктуирању, а способна су да иду даље, сасвим сигурно ће плаћати струју.

Приближава се прва годишњица Владе Србије. Чиме то Дачићев кабинет може да се похвали?

- Очекивања од ове владе су велика, јер је ситуација коју смо затекли била веома тешка. То је сваком грађанину кад погледа у новчаник јасно. Урађено је ипак доста - први пут нема недодирљивих, урађена је фискална консолидација, донет Закон о јавним набавкама, уређене су законске регулативе, постигнут је бриселски споразум, а ту су и интензивни договори са значајним инвеститорима од Емирата преко Канаде до Италије.

Шта са Дробњаком

Да ли ћете подићи руку на седници Владе за смену Зорана Дробњака, директора Путева Србије?

- Нико од нас нема права да толерише било које постављено лице чији су резултати лоши, или су могли бити бољи. То нису приватне фирме већ је то државна имовина, односно имовина пореских обвезника.

И СПЦ мора да се реформише

Шта сте помислили када сте чули да је митрополит Амфилохије служио молитву за упокојење Влади и Скупштини Србије?

- Помислила сам да ни Црква није остала имуна на све ово што се деценијама дешавало нашем народу, а то је пропадање, и морално и људско. Зато реформе морају да се десе и у самој Цркви. Као хришћанка, као верник и грађанин Србије, надам се да ће мудрост и духовна снага представника Цркве учинити све да се она поново уздигне и тако помогне свом народу.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер