понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Истраживања јавног мњења > ДС и СРС изједначени у трци за парламент
Истраживања јавног мњења

ДС и СРС изједначени у трци за парламент

Медијум Галуп   
среда, 30. април 2008.

Аутор: Е.Б. | 30.04.2008 - 00:02

Радикали би у новом сазиву парламента заузели 91 место, а демократе три мање у посланичким клупама да су парламентарни избори одржани јуче, подаци су из истраживања агенције „Медијум галуп“ у које је „Блиц“ имао увид, а које је рађено од 20. до 24. априла 2008. године на узорку од 1.020 испитаника


 

Народњачка коалиција ДСС и НС могла би да рачуна на 30 мандата, социјалисти на 16 посланичких места, а ЛДП на 15 посланика у новом сазиву. Цензус би прескочиле још једино мањине које би могле да рачунају на 10 места, подаци су из истраживања агенције „Медијум галуп“.

Последњих недеља региструју се приличне осцилације у подршци двема водећим листама, нарочито „Листе за европску Србију“. То је вероватно највећим делом условљено негативним кампањама које странке воде једне против других, али и противречним потезима представника међународне заједнице и Европске уније. Истраживања рађена после другог круга председничких избора показивала су да је политичко расположење бирача тада било под снажним утицајем тих избора: велика поларизација у бирачком телу, која је пратила те изборе, одразила се на добар резултат ДС и СРС, док су остале странке имале знатно мању подршку. С приближавањем избора, консолидовала се подршка преосталим трима странкама које ће, уз две највеће листе и представнике националних мањина, вероватно чинити нову Скупштину Србије.

Међутим, овакав распоред и даље ствара доста компликовану ситуацију кад је у питању формирање парламентарне већине.

ко се изузме комбинација СРС - „За Европску Србију“, која је технички могућа али политички није вероватна, онда нова влада не може бити састављена само од представника две листе. Другим речима, у састављању парламентарне већине морају да учествују најмање три листе, што ће вероватно отежати и продужити формирање нове владе.

Већина грађана Србије подржава рад на приступању Европској унији. Међутим, тај посао је у доњем делу листе приоритета просечног бирача: највећи значај придаје се социјалним питањима (смањење незапослености и сиромаштва, већа примања), на другом месту је очување Косова у саставу Србије, на трећем економски развој, тек на четвртом рад на прикључивању Европској унији, а на петом борба против криминала и корупције.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер